Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Microsoft optimalizoval Edge pro Macy s M1

Apple se nám již v červnu představil s velice očekávanou novinkou s názvem Apple Silicon. Konkrétně se jedná o přechod týkající se jablečných počítačů, u kterých chce cupertinská společnost přejít z procesorů od Intelu na své vlastní řešení. V minulém měsíci jsme se poté dočkali prvních Maců s čipem M1. Konkrétně se jedná o 13″ MacBook Pro, MacBook Air a Mac mini. Ačkoliv se řada kritiků obávala situace, kdy na této nové platformě nebudou dostupné žádné aplikace, tak opak se zdá býti pravdou. Řada vývojářů tento přechod bere vážně, a proto můžeme neustále vidět nově optimalizované aplikace. Nejnovějším přírůstkem je prohlížeč Edge od Microsoftu.

O této novince informoval oficiální twitterový účet Microsoft Edge Dev, který uživatele zároveň vyzval ke stažení optimalizované verze. Microsoft ale bohužel nikterak nespecifikoval benefity, které mohou postřehnout uživatelé prohlížeče Edge na Macu s čipem M1. Dá se ale očekávat, že vše poběží podstatně lépe a bez jakýchkoliv zádrhelů jako u Firefoxu.

iOS 14 je nainstalován na 81 % iPhonů

Apple po dlouhé době aktualizoval tabulky s čísly, která pojednává o procentuálním zastoupení operačních systémů iOS a iPadOS na příslušných zařízeních. Podle těchto dat se nejnovějším verzím s označením 14 vcelku daří, protože například zmiňovaný iOS 14 je nainstalován na 81 % iPhonů, které byly představeny během posledních čtyř let. U iPadOS 14 se jedná o 75 %. Nadále si na níže přiloženém snímku můžete povšimnout obecného zastoupení na všech dosud aktivních produktech. V tomto případě si iOS přišel na 72 % a iPadOS na 61 %.

iOS iPadOS 14 adaptace
Zdroj: Apple

Apple zareagoval na kritiku ze strany Facebooku

Ve včerejším souhrnu jsme vás informovali o velice zajímavé novince. Facebook si totiž neustále stěžuje na to, že Apple chrání soukromí svých uživatelů. Vše přitom odstartovalo představení operačního systému iOS 14 v červnu, kdy se cupertinská společnost pochlubila na první pohled parádní funkcí. Aplikace vás totiž budou muset upozornit a zažádat o vaše potvrzení, zdali souhlasíte se sledováním vaší aktivity napříč různými webovými stránkami a aplikacemi. Díky tomu tak dochází k tvorbě personalizovaných reklam přímo pro vás.

S tímto ale obrovské reklamní společnosti a Facebook nesouhlasí. Podle jejich slov tímto krokem Apple doslova drtí malé podnikatele, pro které je reklama nesmírně důležitá. Personalizovaná reklama by navíc měla generovat o 60 % větší prodeje, což zmínil právě Facebook. Na celou situaci nyní zareagoval i Apple ve svém prohlášení pro magazín MacRumors. V Applu totiž zastávají myšlenku, že každý uživatel má právo vědět o tom, kdy dochází ke sběru dat o jeho aktivitách napříč internetem i aplikacemi a je už jen a pouze na něm, zdali tuto činnost umožní či zakáže. Tímto způsobem jablíčkář získá daleko lepší kontrolu nad tím, co aplikacím vlastně umožňuje.

Jak bude vypadat upozornění na sledování; Zdroj: MacRumors
Jak bude vypadat upozornění na sledování; Zdroj: MacRumors

Apple nadále ještě dodal, že každý vývojář si do své aplikace může vložit vlastní text, ve kterém uživateli může popsat důležitost personalizovaných reklam, které kalifornský gigant samozřejmě nijak nezakazuje. Vše se točí jen kolem toho, aby měl každý možnost se o tomto rozhodnout a přímo o těchto činnostech věděl. Jak na celou tuto situaci nahlížíte vy? Jsou podle vás kroky ze strany Applu špatné a skutečně tak znatelně uškodí menším podnikatelům a firmám, nebo se naopak jedná o úžasnou novinku? Samotnou funkci Apple odložil na začátek příštího roku, čímž dal vývojářům čas na její implementaci.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Nejde o menší podnikatele a firmy, ale o ty, kdo reklamní služby nabízejí – o Facebook. Teď se bude muset daleko víc snažit, aby odvedl práci, za kterou si ti menší podnikatelé a firmy zaplatí.

    Tak je všem jasné, že jakmile to dorazí, tak to všichni vypnou. Dokud zase FB a další podobní, nepřijdou ze způsobem, jak to celé obejít, prostě po velkém prohlášení následuje většinou obrušování hran…

    Já nepotřebuji reklamy od Facebook,už tak jich je úplně všude dost a i malé firmy pokud jsou v něčem kvalitní,tak nemusí utrácet za reklamu a upozornit na sebe můžou i jinak,souhlas s Apple,hlavně bezpečnost a soukromí!;)

celý text

Čtěte více.