Zavřít reklamu

Včera v podvečer vydal Apple pro vývojáře v pořadí již šesté betaverze iOS 13, iPadOS, watchOS 6 a tvOS 13. Stejně jako předchozí aktualizace i ty nové přináší několik novinek, které stojí za zmínku. Na následujících řádcích si je proto představíme a v doprovodné galerii si pak můžete prohlédnout, jak nové funkce vypadají/fungují.

Spolu s tím, jak se blíží podzim a tedy i konec testování systémů, je novinek pochopitelně stále méně. V rámci šestých betaverzí se tak jedná spíše o menší úpravy uživatelského rozhraní. Za největší novinku pak lze považovat nový přepínač v Ovládacím centru pro vypnutí/zapnutí tmavého vzhledu systému. V ostatní případech jde především o minoritní změny, avšak i ty jsou vítané. Drtivá většina úprav se odehrála na poli iOS 13 a iPadOS se tak pravděpodobně dočkal jen oprav chyb.

Novinky v iOS 13 beta 6:

 1. Do Ovládacího centra přibyl nový přepínač pro aktivaci/deaktivaci Dak Mode (doposud byl pouze v prvku pro úpravu jasu).
 2. Ze sekce Zpřístupnění zmizela volba pro nastavení aktivace/deaktivace Dark Modu trojitým stisknutím postranního tlačítka.
 3. V jednotlivých aplikacích je nově možné skrýt náhledy na odkazy při použití 3D Touch/Haptic Touch.
 4. Reakce na 3D Touch/Haptic Touch jsou o poznání svižnější.
 5. Napříč celým systémem nyní funguje gesto pro klepnutí třemi prsty, kdy se zobrazí ovládací prvky zpět, vpřed, vyjmout, kopírovat a vložit.
 6. Regulace hlasitosti skrze tlačítka má znovu jen 16 úrovní úrovní (V předchozí betě se počet zvýšil na 34 úrovní).
 7. Složky s aplikacemi jsou nyní více transparentní a přizpůsobují svoji barvu nastavené tapetě.
 8. Apple nově v rámci systému varuje, že při připojení zařízení skrze Bluetooth a nainstalování příslušné aplikace může být částečně sledována vaše poloha.
 9. V iOS 13 vás Apple varuje, že určitá aplikace sleduje vaši polohu na pozadí. Od šesté bety vám systém přesně oznámí, kolikrát aplikace použila na pozadí vaši polohu za poslední 3 dny.
 10. Ikona LTE/4G v horním řádku má opět standardní velikost (v předchozí betě došlo k jejímu zvětšení).
 11. Na zařízeních s Touch ID se při odemknutí skrze otisk prstu nově u horního okraje displeje vypíše text „Odemknuto“.
 12. Apple aktualizoval Zásady ochrany osobních údajů. Nově například společnost informuje o tom, že může sledovat využívání nativních aplikací (pokud ji to dovolíte). Uvádí také, že iPhone může změnit vzhled, chování a nastavení systému na základě vaší aktuální polohy (například aktivuje funkci chytrého nabíjení, pokud jste doma).
 13. Aplikace Fotky při prvním spuštění zobrazuje úvodní obrazovku, která přehledně shrnuje nové funkce po aktualizaci na iOS 13.
 14. Úvodní obrazovka přibyla také do aplikace App Store. Zde se dozvídáme informace o službě Apple Arcade a také o přemístěných aktualizacích aplikací.
 • V šesté betě watchOS 6 se změnila ikona aplikace pro měření srdečního tepu

Zdroj: Macrumors, EverythingApplePro

.