Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a veškeré spekulace či různé úniky necháváme stranou. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

První MacBook Pro s Retina displejem bude brzy bez podpory

V roce 2012 nám Apple poprvé představil 15″ MacBook Pro s parádním Retina displejem, za což tehdy sklidil vlnu pozitivních ohlasů. Podle informací, které se podařily získat naším zahraničním kolegům z MacRumors, bude tento model do třiceti dnů označen za zastaralý (obsolete) a nebude mu tak poskytován autorizovaný servis. Pokud tedy tento model doposud vlastníte a potřebujete například vyměnit baterii, měli byste tak učinit co nejdříve. Jestliže se ale považujete za technického nadšence a kutila, rozhodně vás nemůže nic zastavit v případě, kdy si různé opravy budete chtít udělat sami. Ukončení podpory v autorizovaných servisech bude samozřejmě platit po celém světě.

MacBook Pro 2012
Zdroj: MacRumors

Apple v USA dočasně uzavírá své Apple Story

Amerika se potýká se skutečnými problémy. Jak jistě z médií víte, ve Spojených státech amerických probíhá řada nejrůznějších protestů a demonstrací, které přímo souvisí s policejní vraždou afroamerického občana. Lidé se po celých státech pochopitelně bouří a v epicentru incidentu, ve státě Minessota, dochází k bouřlivým nepokojům. Několik Apple Storů se kvůli těmto událostem setkalo s rabováním a poškozováním, což nedalo Applu jinou možnost. Z tohoto důvodu se kalifornský gigant rozhodl pro dočasné uzavření více než poloviny svých obchodů po celé zemi. Tímto krokem si Apple slibuje, že tak ochrání nejen své zaměstnance, ale i případné zákazníky.

Apple Store
Zdroj: 9to5Mac

Na současné incidenty zareagoval i samotný šéf Applu Tim Cook, který pro zaměstnance jablečné společnosti vydal podporující prohlášení. Jeho součástí samozřejmě byla kritika rasismu a vraždy George Floyda, přičemž poukázal na problémy s rasismem, pro které v roce 2020 již není místo.

Apple bez prohlášení zdražil RAM u 13″ MacBooků Pro

Během dnešního dne jsme se dočkali velice zajímavého zjištění. Apple se totiž rozhodl navýšit cenu za operační paměť RAM u vstupního modelu 13″ MacBooku Pro. Samozřejmě se nejedná o nic překvapivého. Kalifornský gigant totiž jednou za čas navyšuje ceny u různých komponentů, což samozřejmě reflektuje jejich pořizovací cenu a současnou situaci. Co ale většině jablíčkářů přijde zvláštní, je, že se Apple rozhodl cenu rovnou zdvojnásobit. Pojďme si tedy porovnat MacBook Pro 13″ s 8 a 16 GB operační paměti RAM. Jejich cenový rozdíl ve Spojených státech amerických činil 100 dolarů, zatímco nyní je vylepšení k dispozici za 200 dolarů. Samozřejmě se se stejnou změnou setkal i německý Online Store, kde cena vzrostla z 125 € na 250 €. A jak jsme na tom u nás, v České republice? Zdražení jsme se bohužel nevyhnuli ani my a 16 GB RAM nás nyní vyjde na šest tisíc korun, místo původních třech.

Zoom pracuje na koncovém šifrování: Nebude ale pro každého

V období globální pandemie jsme byli donuceni se co možná maximálně vyhýbat jakékoliv sociální interakci. Z tohoto důvodu řada firem přešla na home office a školní výuka probíhala dálkově, s pomocí videokonferenčních řešení a internetu. Právě školství po celém světě se v mnoha případech spoléhalo na platformu Zoom, která poskytovala možnost videokonference zcela zdarma. Jak se ale po nějaké chvíli ukázalo, Zoom nenabízel dostatečnou ochranu a svým uživatelům nedokázal nabídnout například koncové šifrování. S tímto by ale měl být konec – tedy alespoň částečně. Podle bezpečnostního konzultanta samotné společnosti se na zmiňovaném koncovém šifrování začalo pracovat. Problém každopádně spočívá v tom, že zabezpečení bude dostupné pouze pro předplatitele služby a pokud ji tedy využíváte zcela zdarma, nárok na zabezpečené připojení mít nebudete.

Zoom logo
Zdroj: Zoom
.