Zavřít reklamu

Apple se již třetím rokem spoléhá na dvě zcela rozdílné biometrické autentizační metody. Zatímco v iPhonech a novějších iPadech Pro nabízí funkci rozpoznání obličeje, MacBooky a levnější iPady stále osazuje čtečkou otisků prstů. A jak už sama společnost dříve potvrdila, technologie Touch ID se nehodlá jen tak zbavovat, což naznačuje i nejnovější patent.

Applu byl dnes americkým úřadem uznán patent na Touch ID zabudované v displeji. Technologie se ale nespecializuje pouze na iPhony, použita může být například také v Apple Watch. Podmínkou je, aby dané zařízení disponovalo OLED displejem.

Zajímavostí je, že Apple se v případě čtečky integrované do displeje spoléhá na optický senzor. Pokročilejší metoda snímání otisků prstů totiž využívá ultrazvukové vlny a nabízí tak vyšší míru zabezpečení i další benefity. Nicméně i optický snímač je využíván ve smartphonech konkurenčních výrobců a funguje spolehlivě.

Ještě donedávna používal Apple pro své Touch ID vždy pouze kapacitní senzor, který snímá otisky prstů pomocí náboje kondenzátorů. Stejnou technologii pak z iPhonů přesunul také na iPady, 13″ a 15″ MacBooky Pro a také na poslední MacBook Air. Nový 16″ MacBook Pro ale podle serveru Patently Apple již využívá optickou čtečku otisků, tedy tutéž technologii, kterou si Apple nechal nyní patentovat. Společnost totiž patent podala už v březnu tohoto roku, uznán ji byl ale až nyní.

Že Apple chce u nadcházejících iPhonů nabídnout Touch ID v displeji, naznačuje stále více indícií. Na začátku prosince informoval Economic Daily News, že Apple aktuálně jedná s korejskými dodavateli, aby snímač v displeji stihl nabídnout již příští rok u iPhonu 12. Nicméně není vyloučeno, že vývoj nabere zpozdění a Touch ID v displeji bude dostupné až v roce 2021.

Nasazení druhého biometrického mechanismu nutně nemusí znamenat, že by se Apple chtěl zbavit Face ID, obzvlášť když jeho funkce rozpoznání obličeje je výrazně spolehlivější než u konkurence. Je proto pravděpodobné, že budoucí iPhony nabídnou jak Face ID, tak i Touch ID v displeji, případně levnější modely jednu metodu a vlajkové tu druhou.

iPhone Touch Touch ID display concept FB
.