Zavřít reklamu

O návratu Touch ID do iPhonů slýcháme v poslední době stále častěji. Apple by měl přesedlat z původního kapacitního snímače otisků prstů na ultrazvukový, který integruje do displeje telefonu. Podle nejnovějších zpráv od Economic Daily News by kalifornská společnost mohla Touch ID v displeji nabídnout už příští rok, a to u chystaného iPhonu 12.

Zástupci Applu mají příští týden navštívit tchaj-wanského výrobce displejů GIS a prodiskutovat s ním možnosti implementace ultrazvukového senzoru pod displej. Pokud vše půjde podle plánu, pak by GIS měl displeje se snímačem otisků instalovat již do iPhonů, které Apple plánuje na příští rok. Economic Daily News nicméně upozorňuje, že vzhledem k náročnosti celého procesu může být vývoj odložen na rok 2021.

Zajímavostí je, že Apple si nevyvíjí vlastní řešení, ale využije ultrazvukový senzor od společnosti Qualcomm, která bude potřebné komponenty dodávat přímo GIS. Technologii od Qualcommu využívá například i Samsung ve svých telefonech Galaxy S10 a Note10. Bezpečnost snímačů ale zatím není na vysoké úrovni a lze ji poměrně snadno obejít – Samsung před nedávnem řešil problém, kdy uživatelé dokázali senzor zmást i tím, že na displej telefonu nalepili tvrzené sklo.

Nicméně Apple má údajně využít nejnovější generaci ultrazvukového senzoru, který Qualcomm představil tento týden na Snapdragon Tech Summit. Ten nejenom že nabízí vyšší míru zabezpečení, ale především snímá 17krát větší plochu (konkrétně 30 x 20 mm) než snímač v Galaxy S10. I navzdory tomu má ale Apple údajně v plánu nabídnout Touch ID na takové úrovní, že zvládne snímat otisk po celé ploše displeje – tuto technologii si dokonce nechal patentovat.

Byť se někomu může zdát integrace Touch ID do displeje iPhonů zbytečná a s tím související spekulace jako nepravděpodobné, tak vše nasvědčuje pravému opaku. Vyjma Economic Daily News tvrdí i analytici z Barclays, Ming-Chi Kuo a dokonce Mark Gurman z Bloomberg, že Apple senzor otisků prstů v displeji pro nadcházející iPhony vyvíjí. Touch ID by v jablečných telefonech mělo sloužit jako sekundární autentizační metoda po boku Face ID.

iPhone Touch ID v displeji in display FB
.