Zavřít reklamu

Trvalo to až nepřiměřeně dlouhou dobu, než Apple sebral kuráž na to odstranit z balení sluchátka EarPods. Už u iPhonů 7/7 Plus představených v roce 2016 odstranil 3,5mm jack konektor, a začal raději chvíli přikládat redukci na Lightning. Až poté začal přibalovat přímo Lightningové EarPody. Toto si mohl ale rovnou ušetřit. Jak vidíme, odstranění sluchátek z balení bylo tou nejmenší kontroverzí (až na francouzský trh). 

Apple se sluchátek v balení zbavil teprve s generací iPhonů 12, kde rovnou vypustil přítomnost i napájecího adaptéru a následně tak udělal i u starších modelů. První AirPody jsou zde s námi přitom už také od roku 2016, takže pokud chtěl nastolit tu pravou bezdrátovou budoucnost, nemusel už nějakou změnu 3,5mm konektoru na Lightning u svých EarPodů vůbec řešit. Možná se ale jen bál, co na to řekne veřejnost.

S několika dalšími modely AirPodů ale dospěl konečně k závěru, že už ty dráty prostě nechce, proto je z balení vyndal. Rovnou s nimi vyhodil i nabíječku, a to možná byla ta nejkontroverznější chyba. Svět už totiž hojně přecházel na TWS sluchátka a ta drátová vlastně nikomu moc nechyběla, proto se řešila především nabíječka. Kdyby ale Apple tyto dva kroky lépe rozplánoval, možná by ani kolem ní nebylo tolik humbuku. Najednou toho ale bylo prostě moc. Ostatně za to Apple platí i pokuty a odškodné (což je naprosto absurdní, proč si někdo nemůže prodávat co chce a s jakýmkoli obsahem). Co přijde dál?

Odlehčování balení iPhonů 

  • Krok číslo 1 + 2: Odstranění sluchátek a napájecího adaptéru 
  • Krok číslo 3: Odstranění nabíjecího kabelu 
  • Krok číslo 4: Odstranění nástroje na vyndání SIM a brožur 

Logicky se nabízí kabel USB-C na Lightning. K čemu je vlastně nyní přítomen? Pokud budu uvažovat tak, že je nabíječka s kabelem přítomna proto, abych měl být schopen vybitý telefon po jeho vybalení z krabičky ihned nabít, stejně toho už teď nedocílím, pokud nemám po ruce počítač s USB-C. Proč se tedy Apple drží přibalení kabelu nechápu, stejně jako to, proč jej najdeme i u AirPodů, proč je přítomen i u příslušenství, jako jsou klávesnice, trackpady a myši.

Pokud vám u periferií dává jeho přítomnost nějaký smysl, u iPhonu a AirPodů, které lze nabíjet bezdrátově, je zcela postrádán. I když je tedy svět v obecném povědomí proti zeštíhlování balení, osobně bych byl pro to, abychom v balení nenašli už ani ten kabel. Prvomajitel si jej koupí, což stejně udělá i s adaptérem, jiní už doma kabely mají. Osobně je mám v každé místnosti domu, chaty a pár jich je i v autě. Většinou jsou to pak ty originální, popřípadě ty koupené už před nějakým tím rokem. A ano, pořád drží, i když nejsou opletené.

„Šperhák“ a další zbytečnosti 

Pokud Applu vadí, že balil krabičky iPhonů do fólie, kterou následně odstranil a přidal jen na spodní straně dva odtržitelné pásky, proč pořád bazíruje na takových zbytečnostech, jakými jsou obsažené brožury a nálepky? Brožury jde obsáhnout na samotné balení, potažmo stačí QR k přesměrování na web. Od iPhonu 3G jsem pak nalepil jen jedinou nálepku s logem nakousnutého jablka přítomnou v balení jakéhokoli zařízení Applu. I když je to jasné cílení reklamy, která společnost stojí pakatel, v těch milionech kusů už se přece jen prodraží. Jedná se tak o další zapomenutí hodnou zbytečnost.

Šperhák
Vlevo nástroj na vyndání SIM u iPhonu SE 3. Generace, vpravo ten u iPhonu 13 Pro Max

Samostatnou kapitolou by pak mohl být nástroj na vyndání SIM. Předně proč jej Apple pořád přibaluje v takové podobě, když by stačilo v uvozovkách nepoměrně lacinější párátko? Alespoň už u modelu SE přišel s odlehčenou jeho verzí, která se podobá spíše kancelářské sponce. I ta ostatně pro tyto účely poslouží více než dobře a dá se navíc využít i jinak, než na jediné vyndání šuplíku SIM karty. Už abychom se i tohoto nešvaru zbavili a kompletně přešli na elektronické SIM. Zbavíme se tím tak další zbytečnosti a planeta bude opět zelenější. A to je přece dlouhodobý cíl všech společností. Nebo se jedná jen o plané řeči? 

.