Zavřít reklamu

Apple představil bezdrátové nabíjení už u iPhonů 8 a od té doby ho přidává ke každému novému modelu. Je to poměrně logické, protože uživatelé si na tento pohodlný styl nabíjení rychle zvykli. S iPhony 12 pak přišla technologie MagSafe, a i když máte magnetickou nabíječku, rozhodně to neznamená, že budete iPhone nabíjet 15 W. 

iPhony s možností bezdrátového nabíjení podporují certifikaci Qi, kterou najdete nejen na nabíječkách jako takových, ale i v autech, kavárnách, hotelech, letištích atd. Jedná se o otevřený univerzální standard vyvinutý organizací Wireless Power Consortium. Tato technologie umí nabíjet různými rychlostmi, nejběžnější je ale aktuálně v řadě pro iPhone konkurenčních smartphonech rychlost 15 W. Problém je v tom, že Apple oficiálně „pustí“ jen 7,5 W.

mpv-shot0279
iPhone 12 přichází s MagSafe

Chcete-li nabíjet iPhony za pomoci bezdrátové technologie vyšší rychlostí, jsou zde dvě podmínky. Jedna je ta, že musíte mít iPhone 12 (Pro) nebo 13 (Pro), tedy ty modely, které již obsahují MagSafe technologii. U té už totiž Apple umožnil 15W bezdrátové nabíjení, ale opět – v rámci certifikace je nutné, aby si výrobci příslušenství koupili licenci, jinak i když bude jejich řešení nabízet magnety k přesnému ustavení iPhonů, budou se ty pořád nabíjet jen 7,5 W. Druhou podmínkou je tedy mít tu ideální nabíječku s výkonným adaptérem (alespoň 20W).

Kompatibilní je něco méně 

Magnety jsou to, co odlišují iPhony 12 a 13 od zbytku, stejně tak bezdrátové nabíječky s přítomností magnetů, na které tak iPhony ideálně ustavíte. Jenže často se setkáte se dvěma označeními takových nabíječek. Jedno je MagSafe compatible a druhé Made for MagSafe. První není nic jiného než jen Qi nabíječka s magnety o takovém průměru, abyste na ně iPhony 12/13 přichytili, druhé označení pak už využívá všech výhod MagSafe technologie. V prvním případě totiž bude pořád nabíjet jen 7,5 W, kdežto ve druhém už 15 W.

Apple nemůže zabránit výrobcům implementovat do jejich řešení magnety tak, jak je má rozmístěný v iPhonech, a ti tak zde mají otevřený svět pro různé kryty, držáky, peněženy a další. Nicméně může už je omezovat softwarově. „Chceš využít plného potenciálu MagSafe? Kup si licenci a pustím ti plných 15 W. Nekoupíš? Tak pojedeš jen na 7,5 W magnety nemagnety.“ S MagSafe kompatibilním příslušenstvím tedy kupujete jen holé Qi s rychlostí nabíjení 7,5 W a přidanými magnety, s Made for Magsafe můžete koupit vlastně totéž, jen už své nejnovější iPhony bezdrátově nabijete 15 W. Zde typicky dochází i k propojení vašeho iPhonu k NFC anténě, která telefonu umožní identifikovat připojené zařízení. Výsledkem ale obvykle zatím není nic jiného než efektní animace symbolizující probíhající MagSafe nabíjení. 

.