Zavřít reklamu

Je zřejmé, že je bezdrátové nabíjení trend. Toto nabíjení bez nutnosti připojení kabelu do konektoru známe u Applu už od představení prvních Apple Watch v roce 2015 a od iPhonů 8 a iPhonu X v roce 2017. Nyní zde máme i MagSafe. Pořád to ale není takové, jaké bychom si vlastně přáli. 

Nebudeme se zde bavit o technologiích bezdrátového nabíjení na krátké a dlouhé vzdálenosti, tedy technologiích budoucnosti, které jsme si podrobně představili v tomto článku. Zde chceme spíše poukázat na fakt samotného omezení, které se váže s používáním produktů společnosti Apple.

Apple Watch 

Chytré hodinky společnosti byly jejím prvním produktem, který šlo nabíjet bezdrátově. Problém zde je v tom, že k tomu potřebujete speciální nabíjecí kabel nebo dokovací stanici. Apple Watch totiž nedisponují technologií Qi, a pravděpodobně ani nikdy nebudou. Nemůžete je tak nabíjet s běžnými Qi nabíjecími podložkami, ani MagSafe nabíječkami, ale jen těmi jim určenými.

MagSafe by v tomto ohledu mělo značný potenciál, jenže tato technologie společnosti je zbytečně veliká. V iPhonech se skryje snadno, společnost ji do jisté míry implementovala i do nabíjecích pouzder AirPodů, ale ani Apple Watch Series 7 s podporou MagSafe nepřišly. A je to škoda. Pořád tak musíte používat standardizované kabely, kdy vám prostě nestačí jen jeden pro nabití jich, AirPodů i iPhonu. Netřeba asi zmiňovat, že chytré hodinky konkurenčních společností nemají s Qi žádné problémy. 

iPhone 

Qi je standard pro bezdrátové nabíjení pomocí elektrické indukce vyvinutý sdružením výrobců Wireless Power Consortium, a který používají všichni výrobci smartphonů po celém světě. I když nám pak Apple prezentoval, jak žijeme v bezdrátové době, tak tuto technologii pořád do jisté míry omezuje. S její pomocí totiž můžete své iPhony pořád dobíjet jen výkonem 7,5 W, ostatní výrobci však poskytují několikanásobně výše.

Až v roce 2020 jsme se dočkali vlastního standardu společnosti, tedy MagSafe, které poskytuje trochu více – přesně řečeno dvakrát tolik. S MagSafe nabíječkami tak můžeme iPhone bezdrátově nabíjet 15 W. Pořád je toto nabíjení s ohledem na konkurenci ale skutečně pomalé. Jeho výhodou však je další využití za pomoci obsažených magnetů, kdy na záda iPhonu můžete uchytit další příslušenství.

Je pak třeba odlišit MagSafe použité v iPhonech a to v MagBoocích. V nich jej totiž Apple uvedl už v roce 2016. Jednalo se, a ostatně i v případě nových MacBooků Pro 2021 pořád jedná, o konektor, kdežto iPhony mají jen konektor Lightning. 

iPad 

Ne, iPad bezdrátové nabíjení neumožňuje. Vzhledem k rychlostem/výkonu to v případě Qi už nemá příliš smysl, protože šťáva by se do iPadu v tomto případě tlačila neúměrně dlouho. Protože ale Apple i k modelům Pro přibaluje jen 20W adaptér, tak by nabíjení za pomoci MagSafe nemuselo být zas tak limitující. To i s ohledem na použití magnetů, které by nabíječku ideálně ustavily, čímž by zabezpečili hladký přenos energie. To Qi samozřejmě neumí.

Vtip je v tom, že MagSafe je technologie Applu, kterou může neustále zdokonalovat. S novou generací tak může přijít s vyšším výkonem, a tím i ideálnímu použití u iPadů. Otázkou tak není ani to, jestli, ale spíše kdy se tak stane.

Reverzní nabíjení 

Na reverzní nabíjení čekáme u produktů Apple pomalu jako na spásu. S touto technologií by stačilo položit sluchátka AirPods nebo Apple Watch jen na záda zařízení a ihned by začalo nabíjení. V případě velkých baterií iPhonů s přídomkem Pro Max nebo iPadů Pro by to skutečně dávalo smysl, stejně jako třeba u MacBooků. Vše samozřejmě s ohledem na MagSafe. Třeba se dočkáme v druhé generaci, třeba ale také nikdy, protože společnost se této technologii nesmyslně brání. A i zde platí, že konkurence je v tomto ohledu o mílové kroky napřed.

Samsung
.