Zavřít reklamu

Už delší dobu se svět upírá k nové generaci technologie bezdrátového nabíjení. O tom na krátké a dlouhé vzdálenosti se přitom mluví již od roku 2017, tedy roku, kdy Apple představil svou neúspěšnou nabíječku AirPower. Nyní ale zvěsti o tom, že by Apple mohl přijít s tímto řešením, sílí stále více. Jeho podobu totiž už představily společnosti, jakými jsou Xiaomi, Motorola nebo Oppo. 

Původní zvěsti dokonce tvrdily, že bychom se podobného konceptu nabíjení mohli dočkat už o rok později, tehdy tedy v roce 2018. Jak je ale vidět, technologie to není úplně jednoduchá a její ideální implementace do ostrého provozu chce svůj čas. Prakticky se tak dá říci, že není otázkou jestli, ale spíše kdy skutečně podobné řešení nějaká společnost představí v ostrém provozu.

Jak to funguje 

Vezměte si právě design zrušené AirPower. Kdybyste ji umístili třeba pod pracovní stůl, fungovala by tak, že jakmile na něho položíte zařízení, tedy ideálně iPhone, iPad nebo sluchátka AirPods, začnou se ta bezdrátově nabíjet. Nezáleží přitom, kam je na stůl umístíte, nebo pokud máte zařízení v kapse či batohu, v případě Apple Watch klidně na zápěstí. Nabíječka bude mít jistý dosah, do kterého bude schopna fungovat. U standardu Qi to jsou 4 cm, zde bychom se mohli bavit o nějakém tom metru.

Vyšší forma tohoto už by představovala bezdrátové nabíjení na dlouhé vzdálenosti. Taková zařízení, která by toto umožňovala, by pak nemusela být jen ve stolu, ale např. přímo ve zdech místnosti, nebo alespoň na zdi přichycené. Jakmile byste tak přišli do místnosti s takovým nabíjením pokryté, automaticky by u podporovaných zařízení bylo zahájeno nabíjení. Bez jakéhokoli vašeho přičinění.

Výhody a nevýhody 

Primárně se můžeme bavit o telefonech, i když v jejich případě a s jejich nadměrným odběrem energie, se nedá z počátku tvrdit, že by se jejich baterie dobyla nějak rychle. Je třeba brát v potaz, že zde dochází k velkým ztrátám energie, a ty ještě se zvyšováním vzdálenosti narůstají. Druhým zásadním faktorem pak je, jaký vliv by měla tato technologie na lidské tělo, které by bylo po delší dobu vystaveno různé intenzitě silového pole. Nasazení technologie by tak jistě muselo přijít i se zdravotními studiemi.

Vyjma jasného pohodlí v případě dobíjení zařízení, je zde ale ještě věc v samotném nabíjení. Vezměte si takový HomePod, který nemá integrovanou baterii, a pro jeho funkčnost je nutné mít jej napájen ze sítě skrze USB-C kabel. Kdyby však obsahoval, byť jen malou, baterii, v místnosti pokryté bezdrátovým nabíjením na dlouhé vzdálenosti byste jej mohli mít kdekoli, bez nutnosti vázat se na délku kabelu, a zařízení by bylo stále napájeno. Tento model lze samozřejmě vztáhnout na jakákoli elektronická zařízení chytré domácnosti. O jejich napájení a nabíjení byste se tak prakticky nemuseli starat, přičemž by mohla být umístěna skutečně kdekoli.

První realizace 

Už na začátku roku 2021 představila svůj koncept, který právě na této problematice stojí, společnost Xiaomi. Ta jej pojmenovala jako Mi Air Charge. Jednalo se však o pouhý prototyp, takže nasazení do „ostrého provozu“ je v tomto případě zatím neznámé. I když samo zařízení připomíná spíše čističku vzduchu, než podložku pro bezdrátové nabíjení, je první. Dvakrát nemusí oslnit ani výkon 5 W, i když s přihlédnutím na technologii to nemusí úplně vadit, protože např. v domácnosti nebo kanceláři se počítá, že v takových prostorech budete trávit více času, a tak se vám i touto rychlostí nabíjení dokáže patřičně dobít.

Problém je zatím jen ten, že k tomuto nabíjení musí být uzpůsobeno i samotné zařízení, které musí být vybaveno systémem speciálních antén převádějící milimetrové vlny z nabíječky do usměrňovacího obvodu zařízení. Jakýkoli termín uvedení na trh ale Xiaomi nezmínilo, takže není ani známo, jestli nezůstane jen u onoho prototypu. Zatím je totiž evidentní, že vyjma rozměrů tu půjde i o cenu. Především ale nejdříve musí přijít i ta zařízení, která takové nabíjení umožní.

A v tom má právě Apple výhodu. Snadno tak představí svou podobu nabíjení s tím, že ji rovnou implementuje i do své řady zařízení, která dokáže i patřičně softwarově odladit. S představením konceptu jej však nepředběhlo jen Xiaomi, ale i společnosti Motorola nebo Oppo. V případě druhého řečeného se jedná o technologii Air Charging, která by už měla zvládnout 7,5W nabíjení. I podle videa to ale vypadá, že zde se jedná spíše o nabíjení na krátkou vzdálenost než na tu dlouhou. 

Jednoznačný gamechanger 

Koncepty zde tedy máme, jak by měla technologie fungovat, také víme. Teď už jen záleží na tom, kdo bude skutečně ten první výrobce, který s něčím podobným přijde tak, aby technologii nasadil do ostrého provozu. Jisté je, že ten, kdo to bude, bude mít extrémní výhodu na neustále se vyvíjejícím trhu elektronických zařízeních, ať už jde o smartphony, tablety, TWS sluchátka a další nositelnosti, jako jsou chytré hodinky atd. I když panují zvěsti, že bychom se mohli dočkat už příští rok, pořád se jedná jen o zvěsti, kterým nelze přikládat 100% váhu. Kdo si ale počká, tak ten se dočká skutečné revoluce v nabíjení. 

.