Zavřít reklamu

I když je v kabelovém nabíjení Apple oproti své konkurenci značně pozadu, v tom bezdrátovém udal trend. Jenže ne každý trend zde s námi přežije desetiletí. I když může být bezdrátové nabíjení u zákazníků skutečně populární, možná se s ním brzy nadobro rozloučíme – alespoň v takové podobě, v jaké ho známe. 

Bezdrátové nabíjení umí iPhony od iPhonu 8 a iPhonu X, které Apple představil v roce 2017. Každý model, který poté Apple vydal, už bezdrátovým nabíjením disponuje. V iPhonech 12 jej pak rozšířil o technologii MagSafe, kterou tedy aktuálně nabízejí i iPhony 13 a 14. Stačilo přijít se sérií ideálně umístěných magnetů a výrobci příslušenství si mnou ruce – my ostatně také, protože je využijeme i jen jako držáky našeho iPhonu.

mpv-shot0279

Již jsme vás informovali o tom, že se chystá nový standard bezdrátového nabíjení s označením Qi2, který by měl být také právě o magnety vylepšen. Je tomu proto, že díky přesnému ustavení nabíječky s telefonem dochází k menším ztrátám a rychlejšímu nabíjení – i tak ale pořád oproti tomu drátovému pomalému. MagSafe s kompatibilními iPhony nabídne 15 W namísto jen 7,5 W, které je u telefonů Applu přítomno v případě Qi nabíjení. Qi přitom u Androidu nabízí také maximálně 15 W, ale v případě použití magnetů se prý otevírají vrátka pro vyšší rychlosti, a to právě díky přesnějšímu ustavení telefonu na nabíjecí podložku.

Situace u Android telefonů se mění 

Společnost OnePlus má za sebou akci s globálním uvedením telefonu OnePlus 11, který ale možnost bezdrátového nabíjení postrádá. Podle vyjádření společnosti jej totiž nepotřebuje. Je to tak první vlajková loď výrobce, kterou nebude možné bezdrátové nabít od generace OnePlus 7 Pro. „Máme pocit, že pokud je výdrž baterie telefonu dostatečně dlouhá a nabíjení dostatečně rychlé, uživatelé jednoduše nemusí telefon nabíjet tak často,“ zmínili zástupci společnosti. „OnePlus 11 je schopen se nabít z 1 % na 100 % za pouhých 25 minut, a v tomto případě uživatelé nemusí své telefony tak často nabíjet,“ a to samozřejmě dle pomoci pomalých bezdrátových nabíječek.

Rychlost bezdrátového nabíjení nikdy nebyly jeho smyslem. Spíše se vždy jednalo o funkci zaměřenou na pohodlí uživatele. Jenže je to přidaná hodnota telefonu, která jej zbytečně prodražuje, takže proč ji udržovat? Možná právě proto se nyní chystá Qi2 jako poslední záchvěv bezdrátového nabíjení, možná proto Apple nijak své MagSafe nevylepšuje. Na trhu s Android telefony je totiž pořád poměrně málo modelů, které jej poskytují, a ty jsou zejména pouze mezi špičkovými modely (lídrem je zde jen Samsung, přesný seznam najdete zde).

Bezdrátové nabíjení tak, jak jej známe dnes, tedy pravděpodobně nečeká nijak zářná budoucnost. Protože pokud strategii OnePlus zákazníci přijmou, přejdou na ni i ostatní výrobci s Androidem a brzy tak můžeme bezdrátově nabíjet jen iPhony. To tedy za předpokladu bezdrátových nabíječek, protože už delší dobu se mluví o bezdrátovém nabíjení na krátké a dlouhé vzdálenosti, které samozřejmě smysl má a mít bude, ať už bude kabelové nabíjení jakkoli rychlé.

.