Zavřít reklamu

Rozhodně se nejedná o žádnou převratnou novinku. Nejvybavenější Android telefony ji už nabízejí kolik let, a jejich majitelé si jí pochvalují. Umožní jim totiž nabít jejich nositelná zařízení, když jim v nich dochází šťáva, ale v telefonu jí mají pořád dostatek. Nyní se navíc proslýchá, že konečně letos je ten den D i pro Apple a jeho iPhony. 

Není to nijak velká složitost. Po zapnutí funkce v telefonu, kdy třeba zařízení Galaxy Samsungu k tomuto nabíjení nabízejí přístup rovnou z panelu rychlých nabídek, na jeho záda přiložíte jiný telefon, sluchátka nebo třeba chytré hodinky a váš telefon toto zařízení začne bezdrátově nabíjet. Samozřejmě je to třeba brát spíše jako nouzové řešení, hodí se to ale i jablíčkářům, kdy jim iPhone oživí třeba i mnohdy nenáviděný Android smartphone.

Rozhodně zde nemůžete očekávat kdo ví jaké rychlosti, protože standard je 4,5 W. Právě na sluchátka a chytré hodinky to však vlastně stačí. Pokud funkci v telefonu zapnete a nabíjení není po chvíli detekováno, sama se vypne, aby se zbytečně nevybíjela baterie zařízení. Když se ale vrátíme k řešení Samsungu, tak ten tedy funkci nabízí ve svých telefonech vyšších tříd, kdy s ní můžete nabít jak jeho sluchátka řady Galaxy Buds tak chytré hodinky Galaxy Watch (a všechny podporovaná sluchátka a hodinky ostatních výrobců). Jak jsme ale zvyklí, Apple je v tomto poněkud omezující.

Bez Apple Watch? 

Mnozí doufali, že Apple reverzní nabíjení představí už v iPhonech 14 Pro, což se nakonec nestalo. Zajímavé je, že telefony Applu mají část této technologie už od iPhonu 12. Odhalila to certifikace FCC. Apple však tuto možnost nikdy neaktivovat. Plná implementace zpětného bezdrátového nabíjení by umožnila iPhonu nabíjet jakékoli příslušenství s podporou Qi. Pro Apple uživatele by jedním z nejzásadnějších případů použití této funkce bylo samozřejmě nabíjení AirPods, ne tak Apple Watch, které Qi standardem nenabijete.

Apple funkci ladí zbytečně dlouho, ale vzhledem k jeho perfekcionizmu to není překvapení. Bude chtít zobrazovat proces nabíjení ve widgetu, řeší rychlosti stejně jako odvod přebytečného tepla. Vůbec bychom se ani nedivili, kdyby iPhony s reverzním nabíjením uměly automaticky detekovat zařízení, které mají nabíjet, aniž byste funkci ručně aktivovali, protože to je přece uživatelsky nepřívětivé. Uvidíme, jestli se dočkáme, jestli letos nebo za rok, jestli i v základní řadě nebo jen modelu Ultra, který by měl vynikat i o poznání větší baterií, ze které by mu nevadilo se podělit s dalším příslušenstvím (snad ne jen tím od Applu). 

.