Zavřít reklamu

Budoucnost je bezdrátová. Přesně tímto heslem se řídí drtivá většina dnešních technologických gigantů, což ostatně můžeme vidět na řadě zařízení. V dnešní době jsou zcela běžně k dostání například bezdrátová sluchátka, klávesnice, myši, reproduktory a další. Samozřejmě dnešním trendem je i bezdrátové nabíjení za pomocí standardu Qi, který využívá elektrickou indukci. V takovém případě je ale nutné například nabíjený telefon položit přímo na nabíjecí podložku, kvůli čemuž se nabízí otázka, zdali se spíše než bezdrátové nabíjení nejedná o „bezdrátové“ nabíjení. Co když ale záhy přijde revoluce v této oblasti?

Dříve, především v roce 2016, se v souvislosti s Applem častokrát hovořilo o vývoji vlastního standardu pro bezdrátové nabíjení, který by mohl fungovat ještě lépe než Qi. Některé tehdejší zprávy dokonce mluvily o tom, že je na tom vývoj natolik dobře, díky čemuž podobná vychytávka přijde již v roce 2017. A jak se ve finále ukázalo, vůbec tomu tak nebylo. Naopak v tomto roce (2017) Apple vůbec poprvé vsadil na podporu bezdrátového nabíjení dle standardu Qi, což konkurenční výrobci už nějaký ten pátek nabízeli. Ačkoliv dřívější teorie a spekulace byly podpořeny nejrůznějšími patenty, zůstává otázkou, jestli si komunita jablíčkářů na tom tak trošku „neuletěla“ a nezačala spíše fantazírovat.

V roce 2017 mimo jiné došlo k představení bezdrátové nabíječky AirPower, která měla bezchybně nabíjet všechna vaše Apple zařízení, tedy iPhone, Apple Watch i AirPods, nezávisle na tom, kde je na podložce položíte. Jak ale všichni víme, nabíječka AirPower nikdy nespatřila světlo světa a Apple její vývoj ukončil z důvodu nedostačujících kvalit. Navzdory tomu na tom svět bezdrátového nabíjení nemusí být nejhůř. Během loňského roku totiž konkurenční gigant Xiaomi představil lehkou revoluci – Xiaomi Mi Air Charge. Konkrétně se jedná o stanici pro bezdrátové nabíjení (poměrně větších rozměrů), která dokáže vzduchem napájet klidně i několik zařízení v místnosti. Má to ale háček. Výstupní výkon je omezen na pouhých 5 W a produkt stále není k dispozici, jelikož byla odhalena pouze samotná technologie. Tím Xiaomi pouze říká, že na něčem podobném pracuje. Nic víc.

Xiaomi Mi Air Charge
Xiaomi Mi Air Charge

Problémy bezdrátového nabíjení

Bezdrátové nabíjení se obecně potýká s velkými problémy v podobě ztrát energie. Není se vlastně ani čemu divit. Zatímco v případě použití kabelu „teče“ energie přímo ze zdi do telefonu, u bezdrátových nabíječek musí nejprve prostoupit skrze plastové tělo, malý prostor mezi nabíječkou a telefonem a následně skrze skleněná záda. Když se od standardu Qi navíc odklopíme k napájení vzduchem, je nám jasné, že ztráty mohou být až katastrofální. Vzhledem k tomu problému je poměrně logické, že něco podobného (zatím) nelze použít pro nabíjení dnes tradičních produktů, jako jsou telefony a laptopy. To ale nemusí nutně platit pro menší kousky.

Samsung v roli průkopníka

Při příležitosti letošního ročníku každoročního technologického veletrhu se nechal slyšet známý gigant Samsung, který představil nový dálkový ovladač s označením Eco Remote. Už jeho předchůdce byl vcelku zajímavý, a to díky implementaci solárního panelu pro jeho dobíjení. Tento trend nová verze posouvá ještě o něco dopředu. Samsung totiž slibuje, že se ovladač dokáže sám nabíjet pomocí příjmu vln z Wi-Fi signálu. V takovém případě tedy ovladač bude „sbírat“ rádiové vlny z routeru a převádět je do podoby energie. Jihokorejský gigant se navíc nebude muset nijak trápit se schvalováním technologie, jelikož už jednoduše sáhne po něčem, co každému koluje v domácnosti – Wi-Fi signál.

Eco Remote

Ačkoliv by bylo skvělé, kdyby podobným způsobem šlo nabíjet například i telefony, tak od něčeho podobného jsme ještě nějaké to období pozadu. I nyní bychom ale v nabídce cupertinského giganta našli produkt, který by čistě teoreticky mohl vsadit na stejnou taktiku. Uživatelé totiž začali spekulovat, zdali by něčeho podobného nebyl schopen lokalizační přívěsek AirTag. Ten je aktuálně poháněn knoflíkovou baterií.

Budoucnost bezdrátového nabíjení

Momentálně se může zdát, že nás žádné novinky v oblasti (bezdrátového) nabíjení tak úplně nečekají. Opak je ale pravděpodobně pravdou. Již nyní je jasné, že zmiňovaný gigant Xiaomi pracuje na revolučním řešení, přičemž do této diskuze se přidala i firma Motorola, která vyvíjí něco obdobného. Zároveň internetem čas od času proletí zpráva o tom, že i Apple nadále pracuje na vývoji nabíječky AirPower, případně že se ji snaží různými způsoby modifikovat a zdokonalit. Jisti si sice nemůžeme být prakticky ničím, ale s trochou optimismu lze předpokládat, že během následujících několika let by konečně mohlo přijít řešení, jehož benefity zcela zastíní veškeré nedostatky bezdrátového nabíjení obecně.

.