Zavřít reklamu

iPhone a společnost Apple se co možná nejlépe snaží chránit vaše data a soukromí. Také proto disponuje integrovanými bezpečnostními funkcemi pomáhajícími zabránit druhé straně v přístupu k vašim datům v iPhonu a na iCloudu. Přítomná ochrana soukromí se tak snaží minimalizovat množství údajů, které o vás mají třetí strany k dispozici (typicky aplikace) a umožňuje vám určit, které informace o sobě sdílet chcete, a které naopak ne.

Apple ID používáte pro přístup k službám Applu v App Store, Apple Music, iCloudu, zprávách iMessage, FaceTimu a dalších. Skládá se z e‑mailové adresy a hesla, kterými se přihlašujete. Součástí jsou ale také vaše kontaktní, platební a bezpečnostní údaje, které používáte pro všechny služby společnosti Apple. Ta sama prohlašuje, že ochranu vašeho Apple ID zajišťuje pomocí špičkových bezpečnostních standardů. Jednoduše tím chce sdělit, že od ní vaše data dál neplynou a zodpovědnost za možné „úniky“ hází spíše na uživatele – tedy na vás. Na vás totiž záleží, aby se vaše Apple ID a ostatní osobní údaje nedostaly do špatných rukou. Základem je mít silné heslo, které se rozhodně nijak nepodobá těm uvedeným v článku níže.

Mějte silné heslo 

Zásady společnosti Apple vyžadují, abyste s Apple ID používali silné heslo. Toto je už dnes ale standard a rozhodně byste nikde neměli používat hesla, která nesplňují následující podmínky. Co tedy musí heslo k Apple ID obsahovat? Minimální požadavky jsou: 

  • Musí mít alespoň osm znaků 
  • Musí obsahovat malá a velká písmena 
  • Musí obsahovat alespoň jednu číslici. 

Aby však bylo vaše heslo ještě silnější, můžete samozřejmě přidat další znaky a interpunkční znaménka. Pokud si nejste jistí, jestli je vaše heslo dost silné, navštivte stránku svého účtu Apple ID a heslo si raději změňte.

Bezpečnostní otázky 

Bezpečnostní otázky jsou dalším možným způsobem ověření vaší on-line identity. Můžete na ně být dotázáni v mnoha případech, např. před změnou hesla a samozřejmě i změně jiných informací ve vašem účtu, stejně jako před zobrazením údajů o svém zařízení nebo před prvním nákupem v iTunes na novém zařízení. Obvykle jsou navržené tak, aby pro vás byly snadno zapamatovatelné, ale aby bylo těžké je uhodnout kýmkoli jiným. Mohou tedy znít: „Jaké je rodné příjmení vaší matky“ nebo „Jaká byla značka auta, které jste si jako první koupili“ atd. Ve spojení s dalšími identifikačními údaji pomáhají Applu ověřit, že se s vaším účtem nesnaží pracovat nikdo jiný. Pokud nemáte své bezpečnostní otázky ještě vybrané, není nic jednoduššího, než navštívit stránku vašeho účtu Apple ID a nastavit si je:

  • Přihlaste se na stránku svého účtu Apple ID.
  • Zvolte Zabezpečení a zde klikněte na Upravit. 
  • Jestliže jste si už bezpečnostní otázky v minulosti nastavili, budete před pokračováním požádáni o jejich zodpovězení.  
  • Jednoduše vyberte Změnit otázky. Potřebujete-li je nastavit, klikněte na Přidat bezpečnostní otázky. 
  • Následně už jen vyberte ty kýžené a zadejte na ně své odpovědi. 
  • Ideálně ještě přidejte a ověřte e-mailovou adresu pro obnovení.

Odpovědi na bezpečnostní otázky je důležité si pamatovat. Pokud je zapomenete, může vám být zablokován přístup k účtu. Když je ale zapomenete, ještě to neznamená konec pro vaše Apple ID. Pořád je můžete obnovit přes e-mailovou adresu. Může se také stát, že vám výše uvedený postup nebude fungovat. Je tomu z toho důvodu, pokud jste už přešli na vyšší úroveň bezpečnostních otázek, kterou je dvoufaktorové ověření. Pokud totiž už používáte jeho, bezpečnostní otázky pro vás nejsou potřeba. Této problematice se bude věnovat následující díl.

.