Zavřít reklamu

Moderní technologie se v posledních letech výrazně posunuly vpřed. Skvěle to lze vidět například na způsobu ukládání dat. Zatímco ještě relativně nedávno jsme k tomu používali kazety, následně CD, DVD či externí disky, dnes nám k tomu slouží takzvaná cloudová úložiště. Všechna naše data jsou tak uloženy na serverech daného poskytovatele. Díky vysokorychlostnímu internetovému připojení tak máme rychle vyřešené kompletní zálohování, aniž bychom se museli trápit kupováním disků a jejich nastavováním. Naopak si ale (většinou) musíme platit měsíční/roční předplatné.

Právě přístup k ukládání dat se v tomto ohledu výrazně změnil a dnes se tak lidé spoléhají především na zmiňovaná cloudová úložiště. Každopádně u toho to nekončí. Do takzvaného cloudu se totiž přesouvá stále více věcí, díky čemuž už dávno v rámci možností nepotřebujeme disponovat potřebným hardwarem nebo dokonce instalovat jednotlivé programy. Možností je dnes zkrátka několik. Dalším ukázkovým příkladem je pak služba Microsoft 365, kdy v rámci prohlížeče můžeme pracovat s aplikacemi jako Word, PowerPoint či Excel.

Budoucnost spočívá v cloudu

Když se podíváme na současný vývoj, je poměrně patrné, že budoucnost, nebo alespoň její část, spočívá právě v cloudu. To nám skvěle dokazuje například gaming. Ještě před lety by nikoho nenapadlo, že byste si mohli zahrát klidně „áčkové“ tituly na slabém počítači, ba dokonce na mobilu. Jenže dávno už nejde o sci-fi, nýbrž dobře fungující realitu, a to konkrétně díky službám cloudového hraní. V takovém případě existuje opět pouze jedna podmínka – mít stabilní internetové připojení. Příchod těchto platforem navíc vyvolává další diskuzi. Kam se vlastně se softwarem posuneme v následujících letech?

Už několikrát padl názor, že pomalu končí doba instalování her a aplikací na naše počítače. Podle toho je všechny budeme spouštět takříkajíc z cloudu, pouze s potřebou internetového připojení. Takováto spekulace navíc nemusí být daleko od pravdy. Tímto způsobem už dnes totiž funguje řada programů, mezi které lze zařadit například zmiňované aplikace z balíčku Microsoft 365, případně i programy z Apple iWork. Prostřednictvím webové stránky iCloud.com si totiž můžete spustit Pages, Numbers i Keynote a rovnou v nich pracovat.

photopea photoshop
Webová aplikace Photopea

Jak je tomu pak u náročnějších aplikací, které se starají například o grafiku či video? V tomto ohledu bychom za ty nejlepší v oblasti (rastrové) grafiky mohli považovat Adobe Photoshop, Affinity Photo, u videa pak Adobe Premiere či Final Cut Pro. Mnoho lidí ani nepřekvapí, že už dnes je k dispozici prakticky plnohodnotná alternativa za zmiňovaný Photoshop a to zcela zdarma z prostředí internetu. Konkrétně máme na mysli webovou aplikaci Photopea. Ta si rozumí s formátem PSD, podporuje stejné zkratky jako Photoshop a nabízí i prakticky okopírované rozhraní. Co se pak týče videoeditorů, v těch už takové štěstí nemáme. Nějaké on-line alternativy sice existují, ale zmiňované dvojici se nevyrovnají.

Jaká nás čeká budoucnost

Zároveň je otázkou, zdali se plnohodnotného editoru videa, který by byl přístupný z cloudu, v blízké budoucnosti dočkáme. Nejprve vás může napadnout, že pokud to jde u graficky nejnáročnějších her, proč by to nešlo u těchto programů. Zde je právě onen kámen úrazu. Už i samotné hraní je velkým kompromisem v kvalitě – obraz se přenáší přes internet a nikdy tak nemůže dosáhnout kvality, jako kdyby k jeho vykreslování docházelo přímo v počítači. A právě kvůli tomu je velice problematické přinést kvalitní videoeditor. U tvorby videí totiž silně záleží na citu pro barvy, aby výsledek vypadal co možná nejlépe. Přenos obrazu by tuto činnost mohl výrazně zkomplikovat.

.