Zavřít reklamu
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zrak technologického světa nyní směřuje k University of Michigan, kde tým odborníků vyvinul nový typ nabíjecí baterie, který dokáže oproti těm současným pojmout až dvojnásobek energie. V blízké době bychom se tedy mohli dočkat chytrých telefonů s dvojnásobnou výdrží, ale i třeba elektromobilů s dojezdem přes 900 kilometrů na jedno nabití.

Nový koncept baterie se jmenuje Sakti3 a vypadá to, že se jedná skutečně o technologii s velkým potenciálem. Tomu nasvědčuje i fakt, že britská společnost Dyson vyrábějící především vysavače do projektu investovala 15 milionů dolarů. Nižší částky pak na Sakti3 věnovaly také firmy jako General Motors, Khosla Ventures a jiné. Firma Dyson se v rámci investiční dohody začala i přímo podílet na vývoji.

Bateriové technologie jsou jedním z největších brzd vyspělosti dnešních přenosných zařízení. Zatímco se hardware montovaný do počítačů, tabletů a mobilních telefonů vražedným tempem vyvíjí, lithiové baterie se od svého představení japonskou společností Sony v roce 1991 příliš nezměnily. Vylepšila se sice jejich životnost a zkrátil čas jejich dobíjení, ale množství energie, které je v nich možné skladovat, se příliš nezvýšilo.

Trik, kterým vědci z michiganské univerzity docílili náhlé inovace, spočívá v konstrukci elektrod. Baterie Sakti3 totiž místo směsi tekutých chemikálií používá lithiové elektrody v pevném skupenství, které prý dokáží v jednom litru skladovat přes 1 kWh energie. Běžné lithium-iontové akumulátory přitom při skladování energie dosahují maxima 0,6 kWh na litr.

Zařízení využívající takovou baterii by tedy mohly nabídnout tenkost, nízkou hmotnost a dlouhou výdrž zároveň. Ve stejně velké baterii by totiž mohly uchovat téměř dvojnásobek energie. Nedocházelo by tak ke složitému dilematu, zda přístroj jako třeba iPhone udělat raději tenčí, nebo odsunout design na druhou kolej a upřednostnit raději výdrž.

Baterie vyráběné podle nové technologie by podle vědců měly být také levnější na výrobu, s delší trvanlivostí a v neposlední řadě také méně nebezpečné. Baterie s pevnými elektrodami s sebou totiž nenesou například riziko výbuchu, jako je tomu u baterií tekutých. Právě bezpečností rizika jsou přitom jednou z největších překážek při vývoji nových technologií baterií. Akumulátory, o kterých je řeč, totiž nosíme v maximální blízkosti těla.

Investiční dohoda mezi vědci a firmou Dyson zaručuje, že se nové baterie nejdříve dostanou do produktů této britské firmy. Pilotními nositeli nové technologie tedy budou robotické vysavače a čističe. Využití technologie však má jít daleko za hranici hi-tech úklidu.

Zdroj: The Guardian
Foto: iFixit

 

Diskuze k článku

    Konečne by mohol mobil fungovať aj týždeň na jedno nabitie ?

    nevím co máte za telefon, ale můj vydrží 1 den, a v článku se píše „skoro 2x tolik“ takže 7 dní je opravdu hloupost.

    to zaleži od toho aký bude mať veľky procesor a rozlišenie ked bude mat smartphon 4K tak to asi tažko lebo bude viac zaťaženy na vypočtovu grafiku display spotrebuje najviac baterii. Nechapem načo davaju do smartphonou do 6palcov QH HD ked už FULL HD stači čisto len marketing

    Co je na zdvojnásobení kapacity revolučního? Je to spíš taková volná evoluce… nebo chce snad někdo tvrdit, že když budu nabíjet telefon jen jednou za 2-3 dny, tak to bude revoluce? :D

    asi to neni tak jednoduche… tady se pise ze investice do napadu je patnact milionu… apple vydela mesicne nekolik tisic milionu a neni schopno investovat do vyvoje baterie? asi to bude slozitejsi… a jestli apple opravdu nevyviji v teto oblasti tak si myslim ze managment v applu zas tak hvezdny neni…

celý text

Čtěte více