Zavřít reklamu

Příchod čipů Apple Silicon svým způsobem změnil náš pohled na jablečné počítače. Přechod od procesorů Intel na vlastní řešení zasáhl významně hlavně svět MacBooků. Ty se bohužel v letech 2016 až 2020 potýkaly s řadou ne zrovna příjemných problémů a nejsme daleko od pravdy, když řekneme, že v daném období nebyl k dostání pořádný laptop od Applu – pokud pomineme výjimku v podobě 16″ MacBooku Pro (2019), který ale vyšel na několik desítek tisíc korun.

Přechod na ARMové čipy spustil jistou revoluci. Zatímco dřívější MacBooky kvůli špatně zvolenému (resp. přespříliš tenkému) designu trpěly na přehřívání a nedokázaly využít plný potenciál procesorů Intel. Ty ačkoliv nebyly zrovna nejhorší, tak nemohly nabídnout plný výkon, jelikož je nešlo uchladit, což mělo za následek omezování zmiňovaného výkonu. Naopak pro čipy Apple Silicon, jelikož staví na odlišné architektuře (ARM), jsou podobné problémy jednou velkou neznámou. Tyto kousky totiž nabízejí podstatně vyšší výkon při nižší spotřebě. Ostatně právě to je pro Apple nejdůležitějším atributem, a proto se keynote co keynote chvástá tím, že jeho řešení nabízí industry leading performance-per-watt neboli vůbec nejlepší výkon v poměru ke spotřebě na watt.

Spotřeba MacBooků vs. konkurence

Je to ale skutečně pravda? Ještě předtím, než se podíváme na samotná data, si musíme vysvětlit jednu důležitost. Ačkoliv Apple slibuje vyšší výkon a skutečně svému slibu dostojí, je potřeba si uvědomit, že maximální výkon není cílem Apple Silicon. Jak už bylo zmíněno výše, cupertinský gigant se namísto toho zaměřuje na co možná nejlepší poměr výkonu ke spotřebě, což ostatně je tím, co stojí za dlouhou výdrží samotných MacBooků. Pojďme si hned ze začátku posvítit na jablečné zástupce. Například takový MacBook Air s M1 (2020) je vybaven 49,9Wh akumulátorem a k nabíjení využívá adaptér s výkonem 30 W. Samozřejmě se jedná o základní model pro běžnou práci, a proto si vystačí i s takto slabší nabíječkou. Na druhé straně tu pak máme 16″ MacBook Pro (2021). Ten se spoléhá na 100Wh baterii v kombinaci se 140W nabíječkou. Rozdíl je v tomto směru už poměrně zásadní, ale je třeba zohlednit, že tento model využívá podstatně výkonnější čip s větší spotřebou energie.

Když pak nahlédneme na konkurenci, moc podobná čísla neuvidíme. Začněme například u Microsoft Surface Laptop 4. Ačkoliv je tento model k dostání ve čtyřech variantách – s procesorem Intel/AMD Ryzen ve velikosti 13,5″/15″ – tak ve všech případech sdílí stejnou baterii. Microsoft se v tomto směru spoléhá na 45,8Wh akumulátor v kombinaci s 60W adaptérem. Relativně podobně je na tom i ASUS ZenBook 13 OLED UX325EA-KG260T se svým 67Wh baterií a 65W adaptérem. Ve srovnání s Airem jsou na tom oba modely vcelku podobně. Zásadní rozdíl ale můžeme vidět v použité nabíječce – zatímco Air si s klidem vystačí s 30 W, konkurence vsází na víc, což s sebou přináší i větší spotřebu energie.

Apple MacBook Pro (2021)

V tomto ohledu jsme si však posvítili na běžné ultrabooky, jejíž hlavní předností má být nízká hmotnost, dostačující výkon pro práci a dlouhá výdrž baterie. Svým způsobem jsou tedy relativně úsporné. Jak je tomu ale na druhé straně barikády, respektive u profesionálních pracovních strojů? V tomto ohledu se jako konkurence pro zmiňovaný 16″ MacBook Pro nabízí řada MSI Creator Z16P, která je plnohodnotnou alternativou pro jablečný laptop. Spoléhá se totiž na výkonný procesor Intel Core i9 12. generace a grafickou kartu Nvidia RTX 30XX. V nejlepší konfiguraci najdeme RTX 3080 Ti a v té nejslabší RTX 3060. Takováto sestava už je pochopitelně energeticky náročná. Není se proto čemu divit, že MSI využívá 90Wh akumulátor (paradoxně slabší než MBP 16″) a 240W adaptér. Ten je tedy téměř 2x výkonnější než MagSafe u onoho Macu.

Je Apple na poli spotřeby vítězem?

Na první pohled se může zdát, že jablečné laptopy nemají v tomto ohledu konkurenci a z hlediska spotřeby jsou zkrátka nejméně náročné. Hned zpočátku je nutné si uvědomit, že výkonnost adaptéru neukazuje na přímou spotřebu daného zařízení. Skvěle si to lze vysvětlit na praktickém příkladu. Pro rychlonabíjení iPhonu můžete taky klidně použít 96W adaptér a stejně se vám telefon nenabije rychleji než při použití 20W nabíječky. Podobně je tomu i mezi laptopy a data, která takto máme k dispozici, je potřeba brát s rezervou.

Microsoft Surface Pro 7 reklama s MacBook Pro fb
Microsoft ve své dřívější reklamě vyzdvihoval řadu Surface nad Macy s Apple Silicon

Nadále také musíme upozornit na jednu poměrně zásadní skutečnost – ve skutečnosti tady totiž mícháme jablka s hruškami. Je velice důležité si uvědomit hlavní rozdíly obou architektur. Zatímco pro ARM je zcela typická nižší spotřeba, x86 naopak dokáže dodat podstatně větší výkon. Stejně tak ani vůbec nejlepší Apple Silicon, čip M1 Ultra, se po stránce grafického výkonu nemůže rovnat momentálnímu tahounovi v podobě Nvidia GeForce RTX 3080. Ostatně právě proto dokázal zmiňovaný laptop MSI Creator Z16P v nejrůznějších disciplínách hravě porazit 16″ MacBook Pro s čipem M1 Max. Vyšší výkon si ale žádá i větší spotřebu.

S tím také přichází další zajímavost. Zatímco Macy s Apple Silicon dokážou svůj plný potenciál uživateli dodat prakticky vždy, nehledě na to, zdali je zrovna připojený k napájení či nikoliv, tak u konkurence tomu tak není. Po odpojení od elektrické sítě tak může klesat i samotný výkon, jelikož je samotná baterie pro napájení „nedostačující“.

.