Zavřít reklamu

Rozebrání nového iPodu touch šesté generace, který tradičně provedl server iFixit, potvrdil, že se Applu podařilo výrazně optimalizovat výkon a spotřebu zařízení, protože baterie je i přes mnohem výkonnější procesor oproti předchozímu modelu prakticky stejná. Odhaleno bylo také chybějící safírové sklíčko přes čočku fotoaparátu.

Kapacita baterie se zvedla o pouhých 12 miliampérhodin na 1 042 miliampérhodin a jelikož proti v páté generaci nasazenému čipu A5 byl nyní nasazen aktuálně nejrychlejší procesor Applu A8, musel být běh nového iPodu touch významně optimalizován. I nyní totiž Apple slibuje až 40 hodin přehrávání hudby nebo 8 hodin sledování videa.

Zadní kamera má nyní také v iPodu touch 8 megapixelů, ale proti iPhonu najdeme několik rozdílů. Čočku fotoaparátu nechrání safír, který je odolnější než Gorilla Glass nebo ionty zpevněné sklo Ion-X, ale zase je dražší, a tak Apple zřejmě v zájmu zachování nižší ceny spolu s vyššími maržemi safír vynechal. Rozdíl je také v cloně: nový iPod touch má clonu se světelností ƒ/2.4, zatímco iPhone 6 se světelností ƒ/2.2.

Jinak zůstal iPod touch oproti předchozí generaci víceméně nezměněn, ať už zevnitř nebo zevnějšku. Vidět je jen chybějící háček na tzv. loop. Co se týče opravitelnosti, iFixit uvádí, že byť výměna komponent není nemožná, je velice složité se k nim dostat, protože mnoho z nich jich je připájeno k sobě. Skóre je 4 z 10.

Pokud bychom se měli podívat na dodavatele jednotlivých součástek, v iPodu touch šesté generace byly objeveny operační paměť od Hynixu, flashové úložiště od Toshiby a gyroskop s akcelerometrem od InvenSense. Pohybový koprocesor M8 dodává NXP Semiconductors a ovladače pro dotykový displej pocházejí z dílen Broadcom a Texas Instruments.

Přestože je iPod touch suverénně nejzajímavějším z představených iPodů, dere se na povrch otázka, jak moc by nás ještě vůbec měly tyto zařízení zajímat.

Zdroj: iFixit
.