Zavřít reklamu

Je jedno, jak se k AI stavíte, jisté je, že to je trend nejen posledních dvou let. Se sílícími možnostmi bude budoucnost spojení slov „umělá inteligence“ zmiňovat ještě ve větším měřítku, než je tomu nyní. A Apple může prohrávat hned v tom nejzásadnějším roce jejího rozmachu, tedy tomto. 

Google ukázal první větší náznaky loni v říjnu, Samsung do toho naplno skočil letos v lednu. Google mu opět kontruje po své květnové události, kdy se zde více začíná snažit i Microsoft. Do AI šlape i Adobe s pokročilými editacemi v jeho aplikacích. Pak je zde OpenAI s ChatGPT, ale aktuálně se dá říci, že do AI nějakým způsobem fušuje každá společnost, aby vylepšila uživatelský zážitek z používání svých produktů zákazníky. A je jedno, jestli jde o hardware nebo software. 

I Apple nám už něco ukázal. Loni i letos šlo ale především o možnosti Zpřístupnění, které mají pomoci uživatelům s různým znevýhodněním v používání moderních technologií. Další velký krok čekáme v červnu od WWDC. Protože pak nejvíce zákazníků Applu používá iPhony, je samozřejmě nejočekávanější to, co přinese iOS 18. Jenže ve finále to taková sláva být nemusí. 

Čekání musí skončit 

První problém je v tom, že Samsung už má svou Galaxy AI plně funkční a lidé se na tuto sadu funkcí velice dobře naučili. Platí to i o AI editaci fotografií Googlu. Jenže Apple nestíhá. iOS 18, ať už bude obsahovat jakékoli funkce, vyjde až v září. Teď je navíc otázka, v jakém stavu ony AI funkce budou. 

Zdroje analytika Bloombergu Marka Gurmana totiž tvrdí, že určité AI funkce iOS 18 mají být označeny přídomkem „beta“ nebo „preview“. Proč je to problém? Protože Apple tím bude chtít říci: „Máme tady takovouto funkci, která by měla dělat toto, ale ještě to nemusí dělat 100 %, takže pokud dojde k chybám, my vás varovali.“ 

Apple se tím bude dopředu omlouvat, že funkce nestihl odladit, ale trh ho tlačí k tomu, je vydat. Možná my a možná vy mu to promineme, protože na jeho hru přistoupíme. Jenže co běžný uživatel? Co ten, kdo se o technologie příliš nezajímá, co moje a vaše mamka? Takoví uživatelé, když na funkci narazí, a ona nebude pracovat 100%, mohou mít z celého AI hořkou pachuť v ústech a už se k tomu vlastně nemusí chtít vůbec vrátit. Dost možná ani při aktualizaci po odstranění onoho přídomku nezjistí, že už je funkce skutečně připravena. Protože kdo z běžných uživatelů čte changelogy? 

Samsung přitom žádnou betu nepotřeboval, funkce mu fungují, i když někdy kontroverzně (zejména u generativní úpravy fotek). Navíc řadu Galaxy S24 si jen kvůli AI koupila celá čtvrtina nových majitelů těchto telefonů. Má to tedy smysl, má to ale smysl dělat pořádně, ne polovičatě, jinak se zákazník/uživatel spíše odradí, a to právě může být i problém Applu. Doufejme ale, že se to bude týkat možná jedné nebo dvou funkcí, ne tak celé jejich řady. Má ostatně Apple na výběr? Déle čekat prostě nemůže. 

.