Zavřít reklamu

Apple pomalu zavádí novou tradici k uvádění nových možností jeho operačních systémů. To hlavní samozřejmě čekáme až 10. června, na kdy je naplánována úvodní Keynote k WWDC, podobu některých novinek však známe už teď. A to oficiálně. 

Společnost tak udělala už loni, kdy dala nahlédnout na novinky v rámci jeho Zpřístupnění. Právě dnes je pak Světový den přístupnosti, a Apple ve svém Newsroomu opět publikoval zprávu o tom, co budou jeho zařízení nově umět. Podrobný výčet však nabízí i přímo ve svém Online Storu, kde ten poměrně zásadně zastiňuje jiné novinky, a to iPady. 

I když je Zpřístupnění určeno především pro osoby s různými formami postižení, využívat je samozřejmě může kdokoli, kdo v nich vidí nějaký přínos. Nejznámější je jistě poklepání na záda iPhonu, kdy tím můžete vyvolat nějakou předem nastavenou akci. Nově ale třeba budete moci ovládat systém zařízení jen očima, což je jasně to nejzajímavější, co mezi novými funkcemi najdeme. 

Eye Tracking využívá umělou inteligenci a umožní uživateli ovládat prostředí iPhonu nebo iPadu pouze za pomoci pohybu očí. Musí se k tomu jen zkalibrovat přední kamera. Pak je zde třeba Music Haptics, kdy zařízení vibruje do rytmu přehrávané hudby, čímž ji pomůže vnímat i neslyšícím. Jsou zde i nové funkce pro řeč, kdy třeba CarPlay dostává hlasové ovládání. Je tu také vylepšená Lupa, která nabídne nový režim čtení a možnost snadného spuštění režimu detekce za pomoci tlačítka Akce. Rozhodně se podívejte do Apple Online Store, kde najdete všechny možnosti pěkně pohromadě. 

Teprve se zahříváme 

Je skutečně působivé, jak se Apple angažuje v té oblasti funkcí, o kterých je evidentní, že nebudou využívány masy, ale že dokážou zpříjemnit používání zařízení i uživatelům s nějakým znevýhodněním. Apple mezi tyto funkce začlenil i třeba gesto Double Tap známé z Apple Watch. 

Toto všechno jsou funkce, o kterých pravděpodobně na WWDC neuslyšíme. Loni totiž Apple představený balíček funkcí Zpřístupnění také v rámci své WWDC Keynote nijak dále nerozebíral.Pořád je tedy na co se těšit a toto je jen bonus, který nám společnost ukázala nad rámec toho, co bude o nových systémech povídat na vývojářské události. 

.