Zavřít reklamu

Před možnostmi umělé inteligence (AI) nás už varovalo několik expertů a předních osobností. Právě AI se v posledních letech neustále zlepšuje a dnes už si poradí s úkoly, které by nám ještě před lety mohly přijít až nereálné. Není se proto čemu divit, že se na její schopnosti spoléhají i technologičtí giganti a snaží se z ní využít maximum.

Nemalou pozornost si nyní získal nový software MidJourney, který funguje jakožto Discord bot. Jedná se tedy o umělou inteligenci, která dokáže vykreslit/generovat obrázky podle textového popisu, který ji zadáte. To vše se navíc děje přímo v rámci komunikační aplikace Discord, přičemž k výtvorům, které jste sami nechali vygenerovat, se následně můžete dostat i přes web. V praxi je to poměrně jednoduché. V textovém kanálu Discordu napíšete příkaz pro vykreslení obrázku, zadáte jeho popis – například destrukce lidstva (destruction of humanity) – a o zbytek se postará přímo umělá inteligence.

Destrukce lidstva: Vygenerováno umělou inteligencí
Vygenerované snímky na základě popisu: Destruction of humanity

Jak něco takového může dopadnout si můžete prohlédnout na výše přiloženém obrázku. AI po tomto vždy vygeneruje 4 náhledy, přičemž my si můžete vybrat, který zda je nechceme nechat vygenerovat znovu, případně na základě specifického náhledu generovat další, či konkrétní snímek zvětšit do většího rozlišení.

Apple a umělá inteligence

Jak už jsme zmínili výše, technologičtí giganti se snaží z umělé inteligence dostat maximum. Právě proto není žádným překvapením, že na možnosti AI narazíme doslova všude kolem nás – a to nemusíme chodit ani daleko, jelikož se stačí podívat do vlastní kapsy. Samozřejmě i Apple s možnostmi umělé inteligence a strojového učení pracuje již léta. Pojďme si proto velice stručně posvítit na to, k čemu všemu cupertinský gigant AI používá a kde se s ní můžeme vlastně setkat. Málo toho rozhodně není.

Samozřejmě jako vůbec první využití umělé inteligence v produktech Apple asi většinu napadne hlasová asistentka Siri. Ta se spoléhá výhradně na umělou inteligenci, bez které by se neobešla při rozpoznávání řeči uživatele. Mimochodem úplně stejně jsou na tom i ostatní hlasoví asistenti od konkurence – Cortana (Microsoft), Alexa (Amazon) nebo Assistant (Google) – kteří mají všichni stejné jádro. Pokud zároveň vlastníte iPhone X a novější s technologií Face ID, která na základě 3D skenu obličeje dokáže odemknout zařízení, pak se prakticky denně setkáváte s možnostmi umělé inteligence. Face ID se totiž neustále učí a prakticky se tak zlepšuje v identifikaci svého vlastníka. Díky tomu dokáže dobře reagovat na přirozené změny vzhledu – růst vousů, vrásky a ostatní. Využití AI v tomto směru tak urychluje celý proces a znatelně jej zjednodušuje. Umělá inteligence je nadále nedílnou součástí chytré domácnosti HomeKit. V rámci HomeKitu totiž funguje automatické rozpoznávání obličejů, což by se pochopitelně bez možností AI neobešlo.

To jsou ale hlavní oblasti, kde se s umělou inteligencí můžete setkat. Ve skutečnosti je její rozsah ale podstatně větší, a proto bychom ji našli prakticky všude, kde nás jen napadne. Ostatně právě proto výrobci vsázejí přímo na specifické čipsety usnadňující celé fungování. Například v iPhonech a Macích (Apple Silicon) se nachází specifický procesor Neural Engine, který se specializuje na práci se strojovým učením a umělou inteligencí, což pohání výkon samotného zařízení o několik kroků vpřed. Apple ale není jediný, kdo se na takovýto trik spoléhá. Jak už bylo zmíněno, něco podobného bychom našli prakticky všude – od konkurenčních telefonů s OS Android, až po datová úložiště NAS od firmy QNAP, kde čipset stejného typu slouží například pro bleskurychlou identifikaci osoby v rámci fotografií a pro jejich patřičné rozřazení.

m1 apple silicon
Procesor Neural Engine je dnes součástí i Maců s Apple Silicon

Kam se posune umělá inteligence

Umělá inteligence obecně posouvá lidstvo nevídaným tempem vpřed. Nejvíce je to prozatím vidět na samotných technologiích, u nichž můžeme přijít přímo do styku s nějakou zásadní vychytávkou. V budoucnu bychom díky umělé inteligenci mohli mít například funkční překladač, který v reálném čase dokáže překládat v rámci hned několika jazyků najednou, což by zcela odbouralo jazykové bariéry ve světě. Otázkou ale je, kam se až tyto možnosti vlastně mohou posunout. Jak už jsme zmínili hned v úvodu, před AI již dříve varovaly vyhlášená jména jako Elon Musk či Stephen Hawking. Právě proto je nutné k této oblasti přistupovat s jakousi opatrností. Jak myslíte, že se umělá inteligence posune nadále a co nám umožní?

.