Zavřít reklamu

Od středy 23. do pátku 25. května probíhá v Los Angeles veletrh Display Week, který hned první den ukázal, kdo bude jeho lídrem a o kom se bude mluvit i po jeho skončení. Možná nepřekvapivě je to Samsung. Ten totiž ukázal budoucnost ohebných a jinak skládaných displejů, o kterých se aktuálně může fanouškům Applu jen zdát. 

Nemusí se nám to líbit, ale je to prostě tak. Samsung je v oblasti displejů obecně lídrem, kdy v těch skládacích ostatním jasně utíká. Logicky ale za to může i ten fakt, že má samostatnou divizi, která se právě zabývá pouze a jen displeji. Jsme si nicméně jisti, že i v Applu se něco peče, jenže jeho odlišná strategie nám nedá pod pokličku Apple Parku nijak nahlédnout.

Samsung Display Week 1

Apple by byl bláhový a naivní, kdyby si pořád myslel, že v ohebných displejích není budoucnost. Co se Cupertinu přesně děje, nevíme, je ale klidně možné, že v tamních sklepeních pilně pracují na různých ohebných konceptech, které je možné všelijak skládat a přehýbat, jen Apple nemá tu potřebu ukázat cokoli světu dříve, než to má hotové. Samsung je v tomto jiný a vychází mu to.

Rolovací displej a ohyb na obě strany 

Rollable Flex je rolovatelný displej, který se dokáže „natáhnout“ ze 49 na 254,4 mm. Svou původní velikost tak umí podle potřeby až 5x zvětšit, což je unikát, protože dosud představená konkurenční řešení to umí jen 3x. Nad praktičností netřeba zatím uvažovat, reálný produkt zde nemáme, jen vidíme, jak by takový displej vypadal a fungoval.

Tím zajímavějším je jistě displej pojmenovaný jako Flex In & Out. Podle názvu je evidentní, že jej lze ohnout dovnitř i ven. První tedy po vzoru spíše Galaxy Z Foldu nebo Z Flipu, druhý tak, jak už to umí i konkurence, kterou ale zase nesložíte dovnitř. Zde si tak budete moci vybrat, jak byste takový smartphone používali, a navíc by zde mohla odpadnout nutnost osazení zařízení vnějším displejem, což by jej mohlo udělat nejen levnější, ale také tenčí a ve finále lehčí. A ano, samozřejmě se tím zbavíme i nevzhledné drážky.

 Tím možná úplně nejzajímavějším je pak OLED displej, který umí skenovat otisk prstu kdekoli jej na displej přiložíte. U světa Applu toto neznáme, protože zde máme Face ID, ale nejlepší Android telefony se chlubí různými čtečkami prstů zabudovanými přímo do displeje. Jejich limitace je ale v tom, že otisk rozpoznají jen na vyhrazeném místě. V tomto řešení byste tak mohli přiložit prst kamkoli. Něco takového bychom ovšem očekávali i od Applu, kdyby se skenerem otisků prstů v iPhonech někdy přišel. 

Tento displej navíc umí měřit krevní tlak, srdeční tep a hladinu stresu, a to díky integrovanému biosenzoru. Umí tak už po přiložení jednoho prstu, přiložíte-li dva (jeden z každé ruky), je měření ještě přesnější.

Kde je zakopaný pes? 

Samsung Display je divize zabývající se displeji, ne koncovými zařízeními. Může tedy prezentovat prakticky cokoli, ale někdo jiný pak musí vymyslet koncept, jak toto řešení implementovat třeba do smartphonu nebo tabletu. Vize je to tedy pěkná a působivá, ale pořád je to jen vize, dokud zde nemáme hmatatelný produkt.

Na druhou stranu to ukazuje samotnou snahu společnosti posouvat jisté hranice, což např. u Applu nevidíme. Jak dlouho však budeme na hotové řešení čekat, je samozřejmě ve hvězdách. Dočkat se ho nemusíme dokonce nikdy, pokud čas ukáže, že nemá smysl. Nechceme Applu radit, možná by ale také nebylo od věci čas od času ukázat něco víc než jen obecně známé věci. Je to obrovská společnost, která k tomu má potenciál, jen se jí nějak nechce odhalovat karty, což je rozdíl oproti Samsungu, který chce být ve středu dění. 

.