Zavřít reklamu

Dnes je to přesně 10 let od doby, kdy Steve Jobs představil světu první tablet od Applu. Obecné shrnutí jsme pokryli v článku odkazovaném níže, kde si můžete přečíst informace o úplně prvním iPadu, stejně jako se podívat na záznam z keynote. Fenomén iPad si však zaslouží trochu více pozornosti…

Pokud jste se novinkám od Applu věnovali už před 10 lety, pravděpodobně si pamatujete na reakce, které Apple s iPadem vyvolal. Většina novinářů jej komentovala slovy „přerostlý iPhone“ (i když byl prototyp iPadu mnohem starší než původní iPhone) a hodně lidí zkrátka nedokázala pochopit, proč by si měla podobné zařízení kupovat, když už mají iPhone a vedle něj například MacBook nebo nějaký z klasických velkých Maců. Málokdo v tu dobu věděl, že iPad pro určitou skupinu uživatelů postupně nahradí druhou jmenovanou skupinu.

Steve Jobs iPad

Začátky tak byly poměrně složité a rozjezd novinky nebyl nikterak bleskový. I tak si však iPady začaly velmi rychle budovat dobrou pozici na trhu, zejména díky velkým generačním skokům, které posouvaly (skoro) každou novou generaci kupředu (například iPad Air 1. generace byl ohromným krokem vpřed s ohledem na velikost a provedení, i když s displejem to zas taková sláva nebyla). A to zejména s ohledem na konkurenci. Google a ostatní výrobci Androidích tabletů tak trochu zaspali start a v praxi už iPad nikdy nedohnali. A Google a spol. na rozdíl od Applu nebyli tak vytrvalí, a na své tablety postupně zanevřeli, což se ještě více projevovalo na jejich prodejích. Je velkou neznámou, jak by tablety s Androidem vypadaly dnes, kdyby společnosti starající se o jejich výrobu překlenuly období nejistoty a dále inovovaly a snažili se Apple překonat.

To se však nestalo a na poli tabletů si Apple už několik let po sobě udržuje jasný monopol. V posledních letech se do tohoto segmentu snaží dostat další hráči, jako je například Microsoft se svým Surface tabletem, na nějaký výrazný nástup na trh to však stále nevypadá. Applu se vyplatila vytrvalost a to i přes to, že cesta k dnešním iPadům zdaleka nebyla jednoduchá.

Od rychle se obměňujících generací, což naštvalo spoustu uživatelů, kteří si koupili nový iPad jen proto, aby byl za půl roku „starý“ (iPad 3 – iPad 4), přes slabší technické specifikace vedoucí k rychlému ukončení podpory (původní iPad a iPad Air 1. generace), přechod na méně kvalitní a nelaminovaný displej (opět Air 1. generace) a několik dalších problémů a neduhů, které musel Apple v souvislosti s iPadem řešit.

S postupujícími generacemi však rostla i popularita jak iPadu, tak segmentu tabletů jako takových. Dnes už jde o zcela obvyklý produkt, který je pro spoustu lidí běžným doplňkem k jejich telefonu a počítači/Macu. Apple nakonec dokázal naplnit svou vizi, a pro mnoho lidí je dnes iPad skutečně náhradou za klasický počítač. Schopnosti a možnosti iPadů jsou pro potřeby mnohých zcela dostačující. Pro ty, co mají o něco jiné preference, tu jsou pak řady Pro a Mini. Apple tak postupně dokázal nabídnou takřka ideální produkt všem, kteří po něm touží, ať už jde o běžné uživatele a konzumenty internetového obsahu, nebo kreativce a další, kteří s iPadem nějakým způsobem pracují.

I tak se však stále najde mnoho lidí, pro které iPad opodstatnění nemá, a je to tak vlastně úplně v pořádku. Pokrok, který Apple v tomto segmentu za posledních 10 let vykonal, je neoddiskutovatelný. Síla vize a důvěra v ní se nakonec společnosti více než vyplatila a když se dnes řekne tablet, málokomu se nevybaví iPad.

Steve Jobs first iPad
.