Zavřít reklamu
iWant

Jednoduchá strategie, díky které dokázal Steve Jobs vymyslet ty nejlepší nápady

iWant

Spoluzakladatel společnosti Apple Steve Jobs proslul mimo jiné také svým kreativním myšlením. Na své nápady přicházel za pochodu – a to doslova. V době Jobsova působení byly v Applu běžné brainstormingové schůzky, v jejichž průběhu šéf jablečné společnosti nachodil mnoho kilometrů – čím vážnější a důležitější bylo probírané téma, tím více mil měl Jobs v nohách.

Chodit, chodit, chodit

Walter Isaacson ve své životopisné knize o Jobsovi vzpomíná na to, jak byl Steve jednou pozván k panelové diskusi. Steve samotnou pozvánku k panelu odmítl, ale navrhl, že se akce zúčastní a Isaacsonem si popovídá v průběhu procházky. „Tenkrát jsem ještě netušil, že dlouhé procházky jsou jeho oblíbeným způsobem, jak vést vážnou konverzaci,“ píše Isaacson. „Ukázalo se, že chtěl, abych napsal jeho životopis.“.

Chůze byla s Jobsem zkrátka neodmyslitelně spjatá. Jeho dlouholetý přítel Robert Friedland vzpomíná na to, jak ho „neustále vídal chodit okolo bez bot“. Jobs spolu s vrchním designérem Applu Jonym Ivem nachodili po Apple kampusu mnoho kilometrů a intenzivně probírali nové návrhy a koncepty. Isaacson původně považoval Jobsův požadavek na dlouhou procházku za „divný“, vědci ale potvrzují pozitivní dopad chůze na myšlení. Podle výzkumu, který proběhl na stanfrodské univerzitě, podporuje chůze kreativní myšlení až o 60 %.

Produktivní chodci

V rámci výzkumu bylo 176 vysokoškolských studentů požádáno, aby určité úkoly nejprve splnili vsedě, a poté za chůze. V jednom z experimentů byly například účastníkům předloženy tři různé předměty a studenti museli přijít s nápadem na alternativní využití každého z nich. Účastníci experimentu byli nesrovnatelně kreativnější v případě, že při plnění svých úkolů chodili – a jejich kreativita byla na vyšší úrovni i chvíli poté, co se po chození opět posadili. „Chůze dává volný průchod toku myšlenek,“ píše se v příslušné studii.

„Chůze je jednoduše aplikovatelná strategie, která pomůže zvýšit tvorbu nových myšlenek,“ tvrdí autoři studie, a dodávají, že v mnoha případech by začlenění procházek do pracovního dne mohlo přinést řadu výhod. Sezení je nicméně podle expertů lepším řešením v případě, že je potřeba vyřešit problém jedinou správnou odpovědí. Dokazuje to experiment, v jehož rámci měli účastníci studie za úkol přijít na slovo, které je společné výrazům „cottage“, „Swiss“ a „cake“. Studenti, kteří při plnění tohoto úkolu seděli, vykazovali vyšší úspěšnost při nalezení správné odpovědi („cheese“).

Jobs nebyl jediným vedoucím pracovníkem, který při jednání preferoval chůzi – mezi proslulé „chodce“ patří například i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, spoluzakladatel sítě Twitter Jack Dorsey nebo CEO LinkedInu Jeff Weiner. Dorsey preferuje chůzi venku a dodává, že při setkání s přáteli mívá nejlepší konverzaci při chůzi, Jeff Weiner zase v jedné ze svých poznámek na LinkedInu uvedl, že poměr chůze a sezení při jednáních u něj činí 1:1. „Tento formát jednání zásadně omezuje možnost rozptýlení,“ píše. „Zjistil jsem, že je to mnohem produktivnější způsob trávení času.“.

Zdroj: CNBC