Zavřít reklamu

Generální ředitel společnosti Intel během včerejšího hovoru s investory hovořil o možné budoucnosti. Pomyslná záře světel reflektorů padla především na zmínky o investici ve výši 20 miliard dolarů, která půjde do výstavby dvou nových továren v americkém státě Arizona. Lidé byli také překvapení výrokem, že Intel hodlá navázat spolupráci s Applem, pro který by se rád stal dodavatelem jejich čipů Apple Silicon a přímo je tak pro ně vyráběl. Tedy alespoň v to prozatím doufá.

pat gelsinger intel fb
CEO Intelu, Pat Gelsinger

Zajímavé je to z toho důvodu, že v minulém týdnu právě Intel odstartoval kampaň „Go PC,“ ve které poukazuje na obecné nedostatky Maců s M1, kvůli kterým je standardní počítač s operačním systémem Windows a procesorem od Intelu hravě strčí do kapsy. Intel dokonce vydal reklamní spot, v jehož hlavní roli se objevil jablíčkářům známý herec Justin Long – ten totiž před lety ztvárnil roli Macu v reklamní sérii „I’m a Mac,“ která byla téměř totožná, akorát pro změnu poukazovala na nedostatky počítačů. To samozřejmě vyvolalo spoustu otázek. Tentokrát ale Long převlékl kabát a vzývá jablečnou konkurenci.

Srovnání PC a Macu s M1 (intel.com/goPC)

Dnes jsme se naštěstí dočkali lehčího objasnění celé události. Portál Yahoo! Finance totiž vydal rozhovor se samotným ředitelem Patem Gelsingerem, který jejich anti-Mac kampaň popsal jako zdravou dávku humoru v rámci hospodářské soutěže. Během posledních let se totiž počítače obecně dočkaly úžasných a nevídaných inovací, díky čemuž je poptávka po klasickém PC na nejvyšším bodě za posledních 15 let vůbec. A přesně proto svět údajně potřebuje takovéto kampaně. Jak ale Intel plánuje získat Apple zpět na svou stranu? V tomto směru Gelsinger argumentuje poměrně jednoduše. O výrobu jablečných čipů se totiž doposud stará pouze společnost TSMC, která je tak naprosto klíčovým dodavatelem. Kdyby Apple vsadil na Intel a svěřil mu část své výroby, mohl by do svého dodavatelského řetězce přinést svěží diverzifikaci a postavit se tak do silnější pozice. Nadále dodal, že Intel je schopen dodat úžasné technologie, které nikdo jiný na světě nezvládne.

Celé to působí poměrně úsměvně a bude rozhodně zajímavé sledovat, jak se situace bude nadále vyvíjet. Získání nového partnera by pro Apple bylo bezesporu přínosné, ale musíme mít na paměti, že jde stále o Intel. V minulosti se totiž cupertinská společnost potýkala s řadou problémů, kdy například Intel nestíhal dodávat procesory pro jablečné počítače. Zároveň klesá důvěra uživatelů v tohoto výrobce procesorů. Spousta zdrojů totiž tvrdí, že kvalitativně šla firma strmě dolů, což můžeme zpozorovat i na vzrůstající popularitě konkurenčního AMD. Rozhodně také nesmíme zapomenout zmínit, že například i Samsung častokrát porovnává svoje telefony s iPhonem a staví je tak do silnější pozice, ale přesto spolu firmy spolupracují.

.