Zavřít reklamu

V dnešní době má již mnoho mobilních telefonů displej, který nabízí obnovovací frekvenci 120 Hz. U většiny se ale jedná o frekvenci stálou, tedy takovou, která se nemění s tím, co se na samotné obrazovce vlastně děje. Uživatelský zážitek může být sice fajn, ale baterie zařízení trpí vyšším odběrem. Apple u jeho iPhonů 13 Pro však frekvenci adaptivně mění, podle toho, co s telefonem děláte. 

Aplikace od hry a jakékoli další interakce se systémem se tak může v obnovovací frekvenci lišit. Vše se odvíjí od zobrazovaného obsahu. Proč by mělo Safari, když si v něm čtete článek a displeje se ani nedotýkáte, obnovit frekvenci 120× za sekundu, když to stejně neuvidíte? Místo toho ji obnoví 10×, na což nepotřebuje takový odběr energie baterie.

Hry a video 

Když ale hrajete graficky náročné hry, tak je pro plynulost pohybu vhodné mít co nejvyšší možné frekvence. Projeví se to v nich prakticky na všem, tedy také animacích a interakci, protože zpětná vazba je v takovém případě přesnější. Zde se také frekvence nijak neupravuje, ale běží na nejvyšším dostupném kmitočtu, tedy 120 Hz. Ne všechny hry aktuálně přítomné v App Store jej ale již podporují.

Kde naopak není třeba vysoké frekvence jsou videa. Ta jsou natáčena v určitém počtu snímků za sekundu (od 24 do 60), takže u nich nemá smysl použít 120 Hz ale takovou frekvenci, která odpovídá natočenému formátu. Také proto je pro všechny youtubery a technologické magazíny těžké ukázat svým divákům a čtenářům rozdíl mezi ProMotion displejem a jakýmkoli jiným.

Záleží i na vašem prstu 

Určení obnovovací frekvence displejů iPhonů 13 Pro je v aplikacích a systému závislé na rychlosti vašeho prstu. I Safari tak může použít 120 Hz, pokud v něm budete rychle listovat stránkou. Stejně tak čtení tweetu bude zobrazováno při 10 Hz, jakmile už ale budete projíždět domovskou obrazovku, může frekvence opět vystřelit na 120 Hz. Pojedete-li však pomalu, může se pohybovat prakticky kdekoli na obsažené stupnici. Jednoduše řečeno, ProMotion displej poskytuje rychlé obnovovací kmitočty, když je potřebujete, a zachovává životnost baterie, když je nepotřebujete. Vy se ale o nic nestaráte, vše si řídí systém.

Displeje společnosti Apple těží ze skutečnosti, že používají displeje z nízkoteplotního polykrystalického oxidu (LTPO). Tyto displeje mají vyšší adaptabilitu, a proto se také mohou pohybovat mezi zmíněnými hraničními hodnotami, tedy ne pouze po zvolených stupních. Např. společnost Xiaomi nabízí ve svých zařízeních tzv. 7stupňovovu technologii, kterou nazývá AdaptiveSync, a ve které je tedy „jen“ 7 frekvencí o kmitočtu 30, 48, 50, 60, 90, 120 a 144 Hz. Hodnoty mezi těmi řečenými nezná a podle interakce a zobrazovaného obsahu se přepne na tu, která je ideálu nejblíže.

Apple své hlavní novinky obvykle nejdříve nabídne svým v portfoliu nejvýše postaveným modelům. Protože ale už i základní řadě poskytnul OLED displej, je velice pravděpodobné, že celá řada iPhonů 14 už bude displejem ProMotion disponovat. Měl by to udělat i proto, že plynulost pohybu nejen v systému, ale i v aplikacích a hrách je vlastně to druhé, s čím přijde potenciální zákazník po zhodnocení designu zařízení do styku. 

.