Zavřít reklamu

Osobní data a soukromí je velké téma. Nejen že máme za sebou světový den hesel, ale samozřejmě i kontroverzi s představením iOS 14.5 a sdílením dat o uživateli napříč aplikacemi, webem a službami. Na toto téma podnikl tuzemský operátor Vodafone ve spolupráci s agenturou G82 rozsáhlý průzkum, ze kterého vyplívá, že nejvíce věříme bankám, méně e-shopům a minimálně sociálním sítím. To, o co se nejvíce bojíme, je rodné číslo. Respektive celých 99 % dotázaných jej uvedlo jako ten nejzákladnější údaj, když se řekne „osobní data“. S 88 % je na druhém místě číslo bankovního účtu, třetí je s 85 % e-mailová adresa a na čtvrtém místě se s 83 % umístilo telefonní číslo. Průzkumu se zúčastnilo 1 204 respondentů ve věku od 16 let více.

Máte svá data pod vlastní kontrolou? 

Pokud jde o to, kolik z dotázaných si myslí, že mají svá data pod vlastní kontrolou, tak je to 55 %. Jedna věc je ale myslet a druhá vědět. 79 % z nich totiž využívá různé slevové a klubové karty, takže vědomě poskytly různým společnostem mnohé své informace k tomu, aby ty s nimi mohly kšeftovat a poskytnout je k ideálnímu cílení reklamy. Schválně, kdo všechno používáte aplikace různých marketů, které k registraci požadovali i adresu vašeho bydliště? Supermarketům a hypermarketům poměrně nelogicky věří celých 46 % dotázaných.

S tím se váže i nakupování v e-shopech. Méně než polovina Čechů, tedy konkrétně 49 %, si myslí, že e-shopy s jejich daty nakládají bezpečně, což může být trošku překvapením, když je internetový prodej v extrémním růstu a nemáme problém platit za zboží předem (i bez registrace). Alespoň u těch sociálních sítí jsme obezřetní, protože konkrétně jim věří jen 30 % dotázaných. A komu naopak věříme? Z 64 % našim operátorům, bankám pak důvěřuje vysokých 89 %. Rozhodně vtipná je nedůvěra v kadeřnictví nebo fitko (34 a 27 %).

Jen 34 % z nás se o svá data bojí 

„Sociální sítě a všemožné aplikace sbírají mnohem více osobních údajů, včetně přesné polohy uživatele než mobilní operátoři,“ říká Jan Klouda, viceprezident Vodafonu pro právní záležitosti, řízení rizik a korporátní bezpečnost. A dodává: „Lidé budou stále více využívat moderní technologie a jejich automatické a prediktivní funkce. Ty ale informace o chování spotřebitelů potřebují ke svému fungování. Každý by si proto měl zvážit, k jakým informacím chce automaty pustit a jak chce chránit své soukromí.“ V tomto ohledu můžeme jen děkovat Applu, že už zde máme možnost volby, komu přístup ke sledování povolíme a komu ne.

Z celého průzkumu ale vyplývá, že obavy ze zneužití osobních dat rozhodně nemá většina z nás. Odpovědělo tak jen 34 %. Zbytek dokonce nemá obavy vůbec žádné. A ani ti, kteří obavy mají, je nemají příliš opodstatněné, protože z 13 % se jedná jen o prostou nevyžádanou reklamu. Napadení bankovního účtu se pak bojí jen 11 %, zneužití dat 10 % a z přeprodeje osobních údajů má obavy 9 %. Kompletní průzkum si můžete přečíst na stránkách Vodafone.cz.

.