Zavřít reklamu

Bylo to v roce 2019, kdy Samsung představil Galaxy z Fold, tedy první ohebný telefon od nějakého velkého smartphonového hráče na trhu. O čtyři roky později zde máme i první skládačku Googlu. Na tu od Applu ale pořád marně čekáme. 

Za ty čtyři roky se toho odehrálo opravdu hodně. Nejen že Samsung vydal 4 generace svého Foldu, ale přišel i s Flipem, tedy ohebným telefonem véčkové konstrukce. Čínská konkurence sice chvíli čekala, ale i ona zde už má početné portfolio ohebných telefonů více tvarových faktorů, jen se málokdy dostane za hranice. Je zde i Motorola, která oživila svou legendu Razr. Segment ohebných zařízení prostě roste, ale Apple jej stále zdárně ignoruje. 

Jasná pro a ještě jasnější proti 

Google má za sebou úvodní Keynote ke své konferenci Google I/O, která je vlastně jeho obdobou WWDC Applu. Představil zde nejen levný Pixel 7a, konečně i Pixel Tablet ale také dlouho očekávaný Pixel Fold. Upřímně řečeno to není nic, z čeho bychom si zákonitě museli sednout na zadek, ale důležité je, že společnost už také do tohoto segmentu vstoupila.

Je to vlastně jako kdybyste vzali Pixel 7 Pro a dali mu kloub a vnitřní displej, a to i hodně do samotných specifikací. Terminologií Applu je to jako kdyby ten vydal ohebný iPhone 14 Pro. A to je hodně lákavá představa. Pixel Fold má tedy nejen čip Tensor G2, ale také osvědčenou a jednu z nejlépe hodnocených fotografických sestav včetně 5x teleobjektivu. A to nemá ani Samsung.

Google Pixel Fold tak sráží především tři věci. Tou nejpalčivější je omezená dostupnost, která se soustředí jen na čtyři světové trhy (USA, Velkou Británii, Německo a Japonsko), poněkud staromódní široké rámečky vnitřního displeje (ve kterém je ukryta selfie kamera) a cena. Ta je v sousedním Německu stanovena na v přepočtu 44 500 Kč. Velice podobnou cenovku měl po představení i Galaxy Z Fold4, jenže ten už měl ověřenou historii a věděli jste, co od něho čekat (nyní stojí 36 tisíc Kč). Navíc Google není Apple a je zde prostě prostor pro určité chyby.

Jasná strategie 

Jenže Google na to jde jinak. Možná ani on skládačkám příliš nevěří, ale protože je jich na trhu stále více a jejich prodeje pomalu ale jistě rostou, musel reagovat. Musel totiž předvést své vlastní zařízení, na kterém bude světu prezentovat možnosti Androidu, tedy jeho odladění větším displejům. To samé ostatně dělá i s Pixel Tabletem.

Nemusí tedy očekávat velké prodeje, protože si v první generaci zkouší nejen software, ale i hardware, kdy na prodeji patřičného softwaru jistě vydělá více než na vlastním hardwaru. Protože pak software prodává výrobcům telefonů, ti mohou začít do skládaček více šlapat, protože pro ně teď budou mít lépe optimalizovaný systém. Jen Samsung byl v tomto jistou výjimkou, protože dokázal poměrně dokonale odladit svou nadstavbu One UI i s mnoha novými a zajímavými funkcemi. 

Právě v tomto ohledu má pro Google smysl svou vlastní skládačku udělat. Ale co Apple? Ten iOS ani iPadOS nikomu neprodává, takže v tomto ohledu nepotřebuje nic veřejně nabízet. Jemu jde jen o prodeje hardwaru, který v případě skládaček není zatím takový, aby se mu vyplatilo do něho unáhleně vstoupit. Můžeme jej za to sice kritizovat, ale z druhého pohledu se za to na něho vlastně nemůžeme ani zlobit. 

 

.