Zavřít reklamu
iWant

Trumpův ekonomický poradce nařkl Čínu z krádeže klíčových technologií Applu

iWant

Finanční analytik a ekonomický poradce Donalda Trumpa, Larry Kudlow, tento týden v jednom ze svých rozhovorů vyjádřil podezření, že by Čína nejspíš ukradla technologie Applu.

Jedná se – obzvláště v kontextu aktuálních napjatých vztahů mezi Čínou a Spojenými státy – o poměrně závažné prohlášení, proto Kudlow upozorňuje, že se za něj nemůže nijak zaručit. Zároveň ale naznačuje, že by mohlo dojít k odcizení obchodních tajemství společnosti Apple ve prospěch čínských výrobců smartphonů a zlepšení jejich postavení na trhu.

Celé Kudlowovo vyjádření příliš mnoho dalšího kontextu nepřináší. Trumpův ekonomický poradce uvedl, že nechce nijak předjímat, ale zároveň vyslovil podezření, že by se Čína mohla zmocnit technologií Applu a stát se tak konkurenceschopnější. Dále uvedl, že vnímá ze strany Číny jisté náznaky sledování, ale zatím nemá žádné konkrétní poznatky.

Apple v poslední době nemá v Číně zrovna záviděníhodnou pozici: pomalu ztrácí svůj podíl na tamním trhu ve prospěch levnějších lokálních výrobců. Kromě toho zde Apple také svádí soudní bitvu, v jejímž rámci Čína požaduje zákaz prodeje iPhonů v zemi. Důvodem čínských snah o zákaz importu a prodeje iPhonů do země je údajně patentový spor s Qualcommem. Žaloba ze strany Qualcommu se týká patentů souvisejících se změnami velikosti obrázků a používání navigačních aplikací založených na dotyku, na operační systém iOS 12 se však podle Applu nemá vztahovat.

Ať už je Kudlowovo prohlášení pravdivé nebo nikoliv, na vztahy mezi Applem a čínskou vládou nebude mít pozitivní vliv. Ředitel Applu Tim Cook opakovaně zdůrazňoval svůj zájem o oboustranně uspokojivé vyřešení zmíněných sporů, zároveň však nařčení Qualcommu odmítá.

Zdroj: CNBC