Zavřít reklamu

Apple dbá na soukromí svých uživatelů. To je ostatně již dlouho známý fakt, který gigant z Cupertina navíc svými kroky podporuje. Velkou roli v tomto hraje i „novinka“ v podobě App Tracking Transparency, která byla zavedena v systému iOS 14.5. V praxi to funguje poměrně jednoduše. Jestliže chce daná aplikace přistupovat k identifikátorům IDFA, které nesou informace o používání aplikací a navštěvování webových stránek, potřebuje k tomu výslovný souhlas od uživatele.

Jak zamezit aplikacím ve sledování napříč weby a aplikacemi:

To se ale nezalíbilo některých vývojářům v Číně, kteří kvůli tomu nemohou sledovat aktivitu jablíčkářů. Vznikla proto koordinovaná skupina, jejíž cílem bylo tohle zabezpečení obejít, přičemž jejich řešení mělo nést označení CAID. K tomu se připojila státní Čínská reklamní asociace a firmy jako Baidu, Tencent a ByteDance (pod který spadá TikTok). Apple ale tyto pokusy naštěstí rychle rozpoznal a zablokoval aplikacím aktualizace. Mělo jít o programy využívající právě CAID.

iPhone App Tracking Transparency

Ve zkratce by se to dalo jednoduše shrnout tak, že snaha ze strany čínských gigantů prakticky okamžitě vyhořela. Společnosti Tencent a Baidu celou situaci odmítly okomentovat, zatímco ByteDance ani nezareagoval na výzvu deníku Financial Times, který se celé situaci věnoval. Apple následně dodal, že pravidla a podmínky App Storu platí na všechny vývojáře po celém světě stejně, a tedy aplikace, které pohrdají rozhodnutím uživatele, nebudou do obchodu ani připuštěny. Ve výsledky tedy zvítězilo soukromí uživatelů. Aktuálně ale můžeme jen doufat, že se o něco obdobného nepokusí někdo jiný.

.