Zavřít reklamu

Delší dobu se hovoří o příchodu přepracovaného MacBooku Pro ve 14″ a 16″ provedení. Tento očekávaný kousek by měl nabídnout zbrusu nový design, díky čemuž se také dočkáme návratu některých portů. Některé zdroje navíc hovoří i o použití takzvaných mini-LED displejů, které jsme poprvé mohli vidět u 12,9″ iPadů Pro. Zásadní změnu každopádně přinese až čip M1X. Právě ten by měl být klíčovou vlastností očekávaných MacBooků Pro, která zařízení posune o několik úrovní kupředu. Co vše o M1X prozatím víme, co by měl nabídnout a proč je pro Apple důležitý?

Dramatický nárůst ve výkonu

Ačkoliv se například nový design či návrat některých portů jeví jako největší zajímavosti, tak pravda bude spíše někde jinde. Řeč je pochopitelně již o zmiňovaném čipu, který by podle dosavadních informací měl nést název M1X. Nutno však podotknout, že název nového čipu Apple Silicon nebyl prozatím potvrzen a je tedy otázkou, zdali skutečně ponese označení M1X. Pro tuto variantu se každopádně přiklonila řada respektovaných zdrojů. Vraťme se ale nyní k samotnému výkonu. Podle všeho se cupertinská společnost chystá právě touto vlastností všem vyrazit dech.

16″ MacBook Pro (render):

Dle informací z portálu Bloomberg by se měl nový MacBook Pro s čipem M1X posunout raketovým tempem kupředu. Konkrétně by se měl pochlubit 10jádrovým CPU s 8 výkonnými a 2 úspornými jádry, 16/32jádrovým GPU a až 32GB operační pamětí. Z tohoto je patrné, že v tomto případě Apple upřednostňuje výkon před úsporou energie, jelikož současný čip M1 nabízí 8jádrový CPU s 4 výkonnými a 4 úspornými jádry. Internetem také proletěly uniklé benchmarkové testy, které hovoří ve prospěch jablečného výtvoru. Podle těchto informací by se výkon procesoru měl rovnat desktopovému CPU Intel Core i7-11700K, což je v oblasti laptopů poměrně nevídané. Špatně na tom samozřejmě není ani grafický výkon. Ten by se měl dle YouTube kanálu Dave2D, konkrétně tedy v případě MacBooku Pro s 32jádrovým GPU, rovnat grafické kartě Nvidia RTX 3070.

Proč je výkon pro nový MacBook Pro tak důležitý

Samozřejmě se ještě nabízí otázka, proč je vlastně výkon v případě očekávaného MacBooku Pro natolik důležitý. Vše spočívá v tom, že Apple chce postupně přejít na vlastní řešení v podobě Apple Silicon – tedy na čipy, které si sám navrhne. To lze však považovat za poměrně velkou výzvu, která se nedá vyřešit ze dne na den, především tedy u počítačů/laptopů. Skvělým příkladem je současný 16″ MacBook Pro, který již v základu nabízí výkonný procesor a dedikovanou grafickou kartu. Jedná se tak o zařízení, které cílí na profesionály a jen tak něčeho se nezalekne.

Render MacBook Pro 16 Antonio De Rosa
Čeká nás návrat HDMI, čtečky SD karet a MagSafe?

Přesně v tomto by byl u použití čipu M1 problém. Ačkoliv je tento model dostatečně výkonný a při svém uvedení dokázal přívětivě překvapit prakticky většinu jablíčkářů, tak na profesionální úlohy nestačí. Jedná se o takzvaný základní čip, který dokonale pokryje vstupní modely určené pro běžnou práci. Konkrétně tedy strádá po stránce grafického výkonu. Přesně tento nedostatek by mohl nevídaně předčit MacBook Pro s M1X.

Kdy se představí MacBook Pro s M1X

V závěru si pojďme ještě posvítit na to, kdy by se vlastně zmiňovaný MacBook Pro s čipem M1X mohl představit. Nejčastěji se hovoří o další události Apple Event, kterou by Apple mohl naplánovat na říjen, nebo listopad. Bližší informace ale bohužel nejsou prozatím známy. Zároveň je vhodné uvést na pravou míru, že podle dosavadních poznatků by M1X neměl být nástupcem M1. Tím naopak bude čip M2, o kterém se hovoří jakožto o čipu pohánějících nadcházející MacBook Air, jenž se představí v příštím roce. Naopak čip M1X by měl být vylepšenou verzí M1 pro náročnější Macy, v tomto případě tedy zmiňovaný 14″ a 16″ MacBook Pro. Přesto se ale jedná jen o pouhá pojmenování, která zase natolik důležitá nejsou.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Výkon je M1X k ničemu, když tam není co dělat. Mac není opravdický OS, stejně jako Linux, oba systémy jsou jen jakési atrapy, které skoro nic neumí. Hry na tom hrát stejně nemůžete, když nepočítám Apple (arcade) kraviny, SW docela bída. Stejně je 99% uživatelům jedno co a jak vevnitř mají, stejně jim stačí k spokojenosti nakouslé jabko na víku a to je všechno. MacOS je pro konzum, opravdický systém na práci a hry, je, byl a bude vždycky Windows a PC!

  Člověče, pochopil bys, že naprosto drtivě většině uživatelů prostě stačí stroj na kancelářskou práci a internet?

  Byl jsi někdy v nějaké firmě a díval se na to, na co se počítače normalně používají?

  Mates, ty už to nehul :) Ty ses sem dobře vyblil. Je vidět, že o práci na počítači nemáš ani tucha. A jestli po práci v továrně sedneš k Widlím a klikáš nějakou kravinu, je to tvoje volba a nikdo ti ji nebude brát. Ale prosím tě, nepropaguj tady takový hovna. Taky ti nepíšu, že Widle jsou uživatelsky nepřívětivý shit, který neumí kloudně obsloužit ani LANku :)

  Ja micham hudbu a striham videa. Pritelkyne je designer. Neumim si moc predstavit ze bychom presli na windows. I u kancelarske prace si prijdu produktivnejsi na macbooku pro a tim padem me to i vic bavi. Ale to muze mit kazdy jinak. Hry nehraju, ale asi bych si koupil spis PS5, asi by mi prislo lepsi hrat na TV. Mozna jsem jen v bubline velmi specifickeho segmentu trhu :)

  Je vidět, že tady pan odborník Mates si k MacOS ani moc nečuchl. A dle těch zvratků co zde navždy zanechal, to tak i zůstane. Ale to nevadí. Já jsem na Widlých fungoval taky pěkných pár let a někdy jsem se choval taky jako debil, když jsem viděl jabko, takže to vlastně trošku chápu. Lidé co jsou vyděšení se prostě občas chovají jako hňupi a nemůžeme jim to mít za zlé.

celý text

Čtěte více.