Zavřít reklamu

Představení přepracovaných MacBooků Pro již pomalu klepe na dveře. O tom ostatně vypovídají i zprávy nejrůznějších portálů, podle kterých se ještě během letošního roku dočkáme této novinky, která přijde ve dvou velikostech – s 14″ a 16″ obrazovkou. Právě letošní model by měl přinést řadu zajímavých změn v čele s novým designem. Podoba MacBooků Pro je už od roku 2016 prakticky nezměněná. Tehdy Apple dokázal významně ztenčit tělo zařízení, a to odstraněním veškerých portů, které nahradil USB-C s Thunderbolt 3. Letos nás však čeká změna a znovuzavedení některých portů. Jakých a jaké benefity přinesou? Na to se nyní společně podíváme.

HDMI

Už delší dobu se na internetu objevují zmínky o návratu HDMI. Tento port naposledy využíval MacBook Pro 2015, který díky tomu nabízel notnou dávku komfortu. Dnešní Macy sice nabízejí USB-C konektor, který slouží i pro přenášení obrazu, avšak stále většina monitorů či televizorů doposud spoléhá právě na HDMI. Znovuzavedení HDM konektoru by tak mohlo přinést určitou dávku komfortu, a to poměrně velké skupině uživatelů.

Dřívější render očekávaného MacBooku Pro 16″

Osobně k mému Macu využívám standardní monitor, který připojuji právě přes HDMI. Z tohoto důvodu jsem tak odkázán na USB-C hub, bez něhož jsem prakticky nahraný. Již několikrát jsem se navíc setkal se situací, kdy jsem si do kanceláře zapomněl zmiňovaný hub vzít, kvůli čemuž jsem musel pracovat pouze s obrazovkou samotného laptopu. Z tohoto pohledu bych návrat HDMI bezesporu uvítal. Navíc pevně věřím, že stejně tento krok vnímá řada dalších lidí, včetně ostatních členů naší redakce.

Čtečka SD karet

V souvislosti s návratem některých portů se bezesporu nejčastěji hovoří o návratu klasické čtečky SD karet. Tu je v dnešní době opět potřeba nahrazovat prostřednictvím USB-C hubů a redukcí, což je zkrátka zbytečná starost navíc. Své o tom ví především fotografové a tvůrci videí, kteří se bez podobného příslušenství prakticky neobejdou.

MagSafe

Posledním portem, který by měl zažít své „oživení,“ je všemi milovaný MagSafe. Právě MagSafe 2 byl jedním z nejoblíbenějších konektorů jablíčkářů, díky němuž bylo nabíjení o poznání komfortnější. Zatímco nyní potřebujeme připojit klasický USB-C kabel do portu v MacBooku, tak kdysi se stačilo MagSafe kabelem jen lehce přiblížit a konektor se již prostřednictvím magnetů sám uchytil. Jednalo se tak o nesmírně jednoduchý a bezpečný způsob. Například v případě, kdy byste o napájecí kabel zakopli, tak se teoreticky nemusíte obávat poškození. Magnety se zkrátka a pouze „vycvaknou“ a zařízení se nikterak nepoškodí.

macbook pro 2021

Aktuálně však není jasné, zdali se MagSafe vrátí ve stejné podobě, anebo zdali Apple tento standard nepřepracuje do přívětivější podoby. Pravdou totiž zůstává, že tehdejší konektor byl ve srovnání se současným USB-C o něco širší, což tak úplně nehraje do karet jablečné společnosti. Osobně bych však návrat této technologie uvítal i v její dřívější podobě.

Šance na návrat těchto konektorů

V poslední řadě se ještě nabízí otázka, zdali se dá dřívějším zprávám vlastně věřit a jestli tedy existuje šance na znovuzavedení zmiňovaných konektorů. Aktuálně se o jejich návratu totiž hovoří jakožto o hotové věci, což má samozřejmě i své opodstatnění. Příchod HDMI portu, čtečky SD karet a MagSafe totiž již dříve predikoval například přední analytik Ming-Chi Kuo či redaktor Bloombergu Mark Gurman. V dubnu letošního roku navíc hackerská skupina REvil získala schémata od společnosti Quanta, která je mimochodem dodavatelem Applu. Z těchto schémat pak bylo patrné, že oba očekávané modely přepracovaného MacBooku Pro přinesou výše zmiňované konektory.

Co dalšího MacBook Pro přinese a kdy se dočkáme

Přepracovaný MacBook Pro by měl mimo zmiňovaných konektorů a nového designu nabídnou i značné vylepšení na straně výkonu. Nejčastěji se hovoří o novém čipu Apple Silicon s označením M1X, který přinese podstatně výkonnější grafický procesor. Doposud dostupné informace hovoří o použití 10jádrového CPU (s 8 výkonnými a 2 úspornými jádry) v kombinaci s 16 či 32jádrovým GPU. Co se pak týče operační paměti, tak dle původních prognóz měla dosahovat až 64 GB, avšak později začaly nejrůznější zdroje zmiňovat, že její maximální velikost bude dosahovat „pouze“ 32 GB.

Co se pak týče data představení, tak to samozřejmě zůstává velkou neznámou. Jak už jsem ale zmínili výše, dlouho bychom na očekávanou novinku čekat (naštěstí) neměli. Ověřené zdroje nejčastěji hovoří o dalším Apple Eventu, který by se mohl odehrát již nyní v říjnu roku 2021. Zároveň se ale také objevují informace o možné odložení na listopad.

.