Zavřít reklamu

Před několika dny jsme na našem magazínu uveřejnili článek, ve kterém jsme se věnovali aplikaci s názvem Sensei. Jedná se o jednu z novějších aplikací, která vám perfektně poslouží v případě, že hledáte jednoduchý software pro kompletní správu vašeho Macu – více se ale dozvíte ve článku, který přikládám níže. Aplikace Sensei má svým způsobem nakročeno k tomu, aby se stala konkurencí velice populárního CleanMyMac X. Abyste mohli zjistit, v čem se tyto aplikace liší, tak si níže funkce CleanMyMac X rozebereme, díky čemuž si tak svého favorita určíte sami.

Novinky v poslední aktualizaci

Hned na začátek bych se chtěl věnovat novinkám, kterých jsme se dočkali s příchodem nejnovější verze CleanMyMac X. Jak jistě víte, tak před několika měsíci Apple představil vůbec první jablečné počítače, které jsou osazeny čipem Apple Silicon, konkrétně s označením M1. Vzhledem k tomu, že jsou tyto čipy stavěné na jiné architektuře než doposud, tak bylo nějakým způsobem nutné vyřešit kompatibilitu aplikací. Veškeré původně kompatibilní aplikace tak lze spouštět přes překladač kódu Rosetta 2, který sice funguje skvěle, každopádně je právě kvůli překladu nutné vynaložit více výkonu. Naprosto ideální tedy je, aby vývojáři své aplikace na Apple Silicon přizpůsobili – Rosetta 2 tu navíc nebude napořád. A přesně tohle v poslední verzi vývojáři CleanMyMac X provedli. Aplikace je tak plně kompatibilní s Apple Silicon, zároveň pak došlo i ke kompletnímu přepracování vzhledu, který se více podobá macOS 11 Big Sur.

CleanMyMac X

CleanMyMac X je králem v aplikacích pro správu Macu

Jak už jsem zmínil výše, tak CleanMyMac X patří mezi nejpopulárnější aplikace, které můžete ke správě vašeho macOS zařízení využít. Pokud jste někdy na internetu hledali, jakým způsobem můžete váš Mac zrychlit anebo na něm uvolnit místo, tak jste dost možná na tento software již narazili. CleanMyMac X nabízí opravdu mnoho různých funkcí, díky kterým lze Mac spravovat rychle a jednoduše. Jakožto velkou výhodu pak vnímám i to, že vše máte plně pod svou kontrolou – samotná aplikace tedy rozhodně jen tak sama nic nesmaže, například co se týče cache a dalších. Ovládání probíhá především prostřednictvím menu v levé části, které je rozděleno do šesti různých kategorií – Smart Scan, Cleanup, Protection, Speed, Applications a Files, kdy každá z těchto kategorií slouží k něčemu jinému.

Smart Scan

Hned první položkou je v rámci CleanMyMac X ta s názvem Smart Scan. Jedná o jakýsi chytrý sken, který slouží k rychlému vyčištění, zrychlení a zjištění přítomnosti škodlivého kódu. Smart Scan byste podle samotné aplikace měli provádět pravidelně – dokonce vás na to dokáže upozornit prostřednictvím ikony v horní liště, pomocí které lze aplikaci také ovládat – více níže. Zkrátka a jednoduše, Smart Scan můžete využit prakticky kdykoliv a nikdy ním nic nezkazíte, ba naopak.

Cleanup aneb zbavte se balastu

V rámci kategorie Cleanup můžete provádět rozsáhlé vyčištění vašeho Macu či MacBooku. Celá tato kategorie je rozdělená na tři sekce, a to na System Junk, Mail Attachments a Trash Bins. V rámci System Junk vám CleanMyMac X pomůže v jednoduchém nalezení nepotřebných systémových souborů, které pak lze jednoduše smazat. Součástí Mail Attachment je jednoduchý nástroj, pomocí kterého lze smazat veškeré soubory, jenž mají co dočinění s Mailem. Veškeré přílohy z Mailu se totiž ukládají, o čemž mnoho uživatelů vůbec neví – právě zde tak můžete veškeré přílohy jednoduše smazat a ušetřit klidně i několik desítek gigabajtů místa. Kolonka Trash Bins pak dokáže vysypat koš zároveň na všech vašich discích, včetně těch externích. Pravidelné vysypání koše pak může pomoci v případě některých chyb ve Finderu.

Protecion aneb zůstaňte chráněni

Pokud se zblízka podíváme na kategorii Protection, tak v ní najdete celkově dva nástroje, které slouží k ochraně vašeho soukromí a zjištění, zdali se v zařízení nenachází nějaký malware či jiný škodlivý kód. K odstranění infikovaných souborů a škodlivého kódu slouží sekce Malware Removal, kde stačí jednoduše spustit sken a vyčkat na verdikt. Virová databáze této sekce je samozřejmě pravidelně aktualizována, tudíž získáte vždy stoprocentní ochranu. Díky sekci Privacy pak můžete odstranit data z webových prohlížečů a komunikačních aplikací. I v tomto případě stačí spustit sken, a poté data případně nechat vymazat.

Speed aneb okamžité zrychlení

Máte problémy s výkonem vašeho Macu? Běží vám některé aplikace pomalu? Rozhodli jste se, že si zahrajete nějakou hru, ale seká se? Pokud jste si byť na jednu z těchto otázek odpověděli kladně, tak pro vás máme skvělou zprávu. V rámci CleanMyMac X totiž můžete v kategorii Speed využít dva nástroje, které slouží ke zrychlení Macu. V Optimalization můžete nastavit, které aplikace se budou automaticky spouštět po startu, včetně těch skrytých. Součástí Maintenance je pak jednoduchý nástroj, který provede několik úkonů, jenž dokáží výrazně ovlivnit rychlost a zvýšit výkon vašeho Macu, což se v určitých situacích může hodit.

Applications aneb jednoduché aktualizace a odinstalování

Když jsem na začátku zmínil, že je součástí aplikace CleanMyMac X prakticky vše, co můžete pro správu vašeho Macu potřebovat, tak jsem rozhodně nelhal. V kategorii Applications totiž najdete také tři různé sekce, pomocí kterých můžete spravovat veškeré vaše aplikace. V sekci Uninstaller můžete správně konkrétní aplikace odinstalovat, a to včetně všech odstranění skrytých dat, která aplikace vytvořila. Zajímavá je pak také sekce Updater, s pomocí které lze jednoduše aktualizovat většinu aplikací, které máte na Macu nainstalované – včetně těch, které byly staženy mimo App Store. V Extensions lze pak korektně odstranit veškerá rozšíření webových prohlížečů, popřípadě je lze na vyžádání deaktivovat.

Files aneb vyhledávání nepotřebných souborů

Kategorie Files perfektně poslouží všem uživatelům, kteří mají problém s vytvořením volného místa v úložišti. Osobně si zde velmi pochvaluji první funkci Space Lens, která dokáže udělat sken všech složek a souborů v systému. Všechny tyto složky se vám pak zobrazí přehledně v bublinách, které jsou odlišně velké podle toho, kolik místa v úložišti zabírají. To znamená, že se můžete k těm největším složkám proklikat rychle a elegantně. V sekci Large & Old Files pak najdete jednoduchý seznam největších a nejstarších souborů, které by možná stály za smazání. Poslední sekcí je Shredder, jenž slouží k bezpečnému zničení a odstranění soukromých dat, popřípadě takových složek, které se vám klasicky nedaří odstranit.

Horní lišta aneb vše po ruce

Rozhodně nesmím zapomenout zmínit ikonku aplikace CleanMyMac X, která se nachází v horní liště. Právě pomocí této ikony můžete zmíněnou aplikaci rychle ovládat a zobrazit základní informace, které se hodí při používání Macu znát. Kromě informaci o aktivní ochraně proti malwaru v reálném čase najdete níže stav vašeho úložiště, zároveň se současným využitím operační paměti, procesoru či sítě. Nechybí však ani informace o aplikacích, které nejvíce využívají baterii, anebo sekce pro správu koše, pomocí které se navíc můžete nechat upozornit v případě, že dojde k překročení určitého limitu dat, které čekají na odstranění. Samozřejmě zde můžete také rychle CleanMyMac X  spustit.

CleanMyMac X

Závěr

Pokud hledáte nejkvalitnější a nejpoužívanější aplikaci pro správu Macu, tak je CleanMyMac X tou správnou volbou. Oproti v úvodu zmíněné aplikaci Sensei nabízí o několik funkcí navíc, každopádně ji chybí přesné informace o hardwarových zařízeních, konkrétně například o teplotách jednotlivých hardwarových součástí, anebo třeba o činnosti chladící soustavy. CleanMyMac X si samozřejmě můžete v omezené době vyzkoušet zcela zdarma, po uplynutí této doby však musíte zaplatit. Roční předplatné pro jedno zařízení vás vyjde na necelých sedm stovek, pokud dáváte přednost doživotní licenci, tak zaplatíte něco málo přes dva tisíce.

Na stránky CleanMyMac X se přesunete pomocí tohoto odkazu

CleanMyMac X

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.