Zavřít reklamu

Operační systém macOS je v základu vybaven relativně jednoduchým, avšak přehledným správcem disku, pomocí kterého můžete na Macu jednoduše uvolnit místo či aktivovat určité funkce, jež s šetřením místa pomohou. Co se však dalšího spravování Macu týče, tak zde možnosti končí. To ale rozhodně neznamená, že neexistují komplexní aplikace, pomocí kterých můžete váš jablečný počítač spravovat. Ba naopak, je jich opravdu nespočet. Některé jsou zdarma, jiné placené, další pak spolehlivé a jiné zase nikoliv. V tomto článku se podíváme na skvělou aplikaci Sensei, kterou osobně testuji již několik dnů a usoudil jsem, že se o ni s vámi musím podělit.

Sensei vás zaujme na první pohled

Na aplikaci Sensei jsem narazil náhodou poté, co jsem hledal nějakou jednoduchou aplikaci, která dokáže zobrazit teploty a další informace o chladící soustavě u nejnovějších Maců s M1. Hned na první pohled mě aplikace zaujala, a to především díky jednoduchému a modernímu uživatelskému rozhraní, kterému by mohla závidět nejedna aplikace od světových vývojářů. Po instalaci Sensei mě tato aplikace ale opravdu překvapila, jelikož toho umí o poznání více než jen zobrazit teploty a otáčky ventilátoru. Většina z vás určitě zná software s názvem CleanMyMac X, který je určený pro kompletní správu jablečných počítačů. Sensei je v tomto případě perfektní konkurencí, která již nyní nabízí tunu různých funkcí a v budoucnu se jejich seznam ještě dále rozšíří.

sensei

Dashboard – nástěnka, na které naleznete vše důležité

Po prvním spuštění aplikace Sensei je nutné, ostatně jako u prakticky každé jiné aplikace, abyste jí povolili přístup k různým službám. Prvně bylo nutné nainstalovat rozšiřující balíček, a poté povolit přístup k datům na disku. Po provedení těchto úkonů už se ocitnete na perfektně zpracovaném přehledu vašeho zařízení – jedná se o první položku v menu s názvem Dashboard. Zde naleznete souhrn nejzajímavějších dat o vašem Macu. Konkrétně se jedná o kompletní specifikace, tedy například modelové označení, sériové číslo, datum výroby a další. Níže se pak v blocích nachází informace o stavu baterie a SSD, nechybí ani vyobrazení zatížení procesoru, grafického akcelerátoru a paměti RAM.

Utilities aneb nástroje pro optimalizaci a správu

Menu aplikace, které se nachází vlevo, je pak rozděleno na dvě kategorie – Utilities a Hardware. Na obě tyto kategorie se samozřejmě podíváme, začneme tou s názvem Utilities. Konkrétně v ní najdete kolonky Optimize, Uninstaller, Clean a Trim. Součástí Optimize je jednoduchý nástroj, pomocí kterého lze jednoduše zobrazit a deaktivovat aplikace a služby, které se automaticky spouští po startu systému. V rámci Uninstaller pak najdete, jak už název napovídá, opět jednoduchý nástroj, prostřednictvím kterého lze odinstalovat nepotřebné aplikace, a to včetně vytvořených souborů. Další na řadě je kolonka Clean, ve které si můžete zobrazit seznam dat a složek, jež zabírají na disku nejvíce místa, a jednoduše je odstranit. V Trim pak můžete aktivovat stejnojmennou funkci, pomocí které dochází k lepší údržbě SSD disku. Díky tomu je pak SSD schopné pracovat na plný výkon a bez zbytečného zpomalování.

Hardware aneb zobrazení všech informací

Přesouváme se do druhé kategorie s názvem Hardware. První kolonkou je zde Storage. Jakmile na ni klepnete, tak se vám zobrazí seznam všech připojených disků – jak interních, tak externích. Pokud na jakýkoliv disk klepnete, tak si o něm můžete nechat zobrazit informace, kromě toho můžete jednoduše spustit výkonnostní test a zobrazit data o zdraví a statistikách. V další sekci Graphics se pak zobrazí stejné rozvržení jako u Storage, namísto disků zde ale najdete grafické akcelerátory a připojené displeje a obrazovky. Po rozkliknutí si u v tomto případě můžete zobrazit všemožná data. Součástí záložky Cooling jsou pak informace o teplotách jednotlivých hardwarových součástí a aktivitě chladící soustavy. V Battery se pak nachází informace o vaší baterie – od zdraví, přes teplotu až po další data, včetně data výroby či sériového čísla. V levém dolním rohu najdete ještě kolonku Settings, kde se nachází funkce pro automatickou aktualizaci či povolení funkcí, které jsou prozatím ve fázi beta testování.

Závěr

Pokud hledáte komplexní aplikaci, která dokáže spravovat váš Mac, tak je Sensei opravdu ideální. Po prvním stažení na zařízení si můžete aktivovat dvoutýdenní zkušební dobu, v rámci které máte přístup ke všem funkcím. Jakmile tyto dva týdny uběhnou, tak je nutné, abyste si aplikaci zakoupili. Existují dva plány pro zakoupení aplikace – předplatné a jednorázová platba. Pokud si zvolíte předplatné, tak za rok zaplatíte 29 dolarů, v případě jednorázové platby za 59 dolarů pak získáte veškeré aktualizace, nové funkce i podporu na doživotí. Sensei nabízí skvělé funkce jak pro optimalizaci systému, tak pro zobrazení všech informací o hardware. Věřím, že po prvním spuštění se do Sensei zamilujete stejně jako já.

Aplikaci Sensei si můžete stáhnout pomocí tohoto odkazu

.