Zavřít reklamu

Cloudových úložišť existuje nespočet a kolikrát není snadné si mezi nimi vybrat. Apple má iCloud, Google Google Drive a Microsoft SkyDrive, mimoto existuje spoustu dalších alternativ. Která je nejlepší, nejlevnější a která nabízí nejvíce prostoru?

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

iCloud

iCloud slouží především k synchronizaci dat a dokumentů mezi produkty Applu. iCloud funguje na všech jablečných zařízeních a ke svému Apple ID dostanete 5 GB úložného prostoru zdarma. Na první pohled to není příliš, ale Apple do tohoto prostoru nezahrnuje nákupy v iTunes, ani 1000 posledních pořízených fotografií, které se v iCloudu běžně ukládají.

Základní pětigigabajtový prostor slouží pro ukládání e-mailů, kontaktů, poznámek, kalendářů, dat aplikací a dokumentů vytvořených v aplikacích z balíku iWork. Dokumenty vytvořené v Pages, Numbers a Keynote si pak můžete přes iCloud prohlížet na všech zařízeních.

K iCloudu lze navíc přistupovat přes webové rozhraní, takže se ke svým datům a dokumentům dostanete i z Windows.

Základní velikost: 5 GB

Placené balíčky:

 • 15 GB – 20 dolarů ročně
 • 25 GB – 40 dolarů ročně
 • 55 GB – 100 dolarů ročně

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Dropbox

Dropbox je jedno z prvních cloudových úložišť, které se dokázalo masověji rozšířit. Jedná se o osvědčené řešení, jenž umožňuje vytvářet sdílené složky, které můžete spravovat společně s vašim pracovním partnerem, či jediným kliknutím vytvořit odkaz na daný soubor. Negativem Dropboxu je však velice nízké základní úložiště – 2 GB (omezení pro velikost jednotlivých souborů není).

Na druhou stranu není tak těžké rozšířit si svůj Dropbox až na 16 GB díky přizvání svých přátel, za které získáváte gigabajty navíc. Pro Dropbox pak hovoří jeho masová rozšířenost, protože pro něj existuje mnoho aplikací pro různé platformy, díky nimž je ještě jednodušší cloudové úložiště používat.

Pokud vám pár gigabajtů nestačí, musíte si koupit rovnou minimálně 100 GB, což není nejlevnější varianta.

Základní velikost: 2 GB

Placené balíčky:

 • 100 GB – 100 dolarů ročně (10 dolarů měsíčně)
 • 200 GB – 200 dolarů ročně (20 dolarů měsíčně)
 • 500 GB – 500 dolarů ročně (50 dolarů měsíčně)


Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Google Drive

Když si vytvoříte účet na Googlu, nezískáváte jen e-mailovou adresu, ale také spoustu dalších služeb. Mimo jiné i možnost uložit si své soubory na Google Drive. Není nutno utíkat jinam, vše máte přehledně pod jedním účtem. V základní variantě najdete nadstandardních 15 GB (sdílené s e-mailem), nahrávat může soubory až do velikosti 10 GB.

Google Drive má svou aplikaci jak pro iOS, tak OS X a jiné platformy.

Základní velikost: 15 GB

Placené balíčky:

 • 100 GB – 60 dolarů ročně (5 dolarů měsíčně)
 • 200 GB – 120 dolarů ročně (10 dolarů měsíčně)
 • 400 GB – 240 dolarů ročně (20 dolarů měsíčně)
 • až 16 TB – až 9 600 dolarů ročně

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

SkyDrive

Apple má svůj iCloud, Google má Google Drive a Microsoft má SkyDrive. SkyDrive je klasický internetový cloud, jako je například výše zmíněný Dropbox. Podmínkou je mít účet u Microsoftu. Vytvořením účtu získáte e-mailovou schránku a právě úložiště na SkyDrive o velikosti 7 GB.

Podobně jako Google Drive, ani SkyDrive není nijak obtížně používat i na Macu, existuje klient pro OS X i pro iOS. Navíc je SkyDrive ze všech hlavních cloudových služeb nejlevnější.

Základní velikost: 7 GB

Placené balíčky:

 • 27 GB – 10 dolarů ročně
 • 57 GB – 25 dolarů ročně
 • 107 GB – 50 dolarů ročně
 • 207 GB – 100 dolarů ročně

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

SugarSync

Jedna z nejdéle fungujících služeb pro internetové sdílení a ukládaní souborů se jmenuje SugarSync. Od výše zmíněných cloudových služeb se nicméně trochu liší, jelikož má jiný systém pro synchronizaci souborů mezi zařízeními – je flexibilnější a efektnější. Kvůli tomu je SugarSync dražší než konkurence a navíc nenabízí ani žádné úložiště zdarma. Po zaregistrování dostanete jen možnost si na třicet dní vyzkoušet prostor o velikosti 60 GB. Cenově se pak SugarSync podobá Dropboxu, nicméně nabízí větší možnosti, co se synchronizace týče.

Také SugarSync disponuje aplikacemi a klienty pro širokou paletu platforem včetně Macu a iOS.

Základní velikost: žádná (30denní zkušební doba se 60 GB)

Placené balíčky:

 • 60 GB – 75 dolarů ročně (7,5 dolaru měsíčně)
 • 100 GB – 100 dolarů ročně (10 dolarů měsíčně)
 • 250 GB – 250 dolarů ročně (25 dolarů měsíčně)

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Copy

Relativně nová cloudová služba Copy nabízí podobnou funkcionalitu jako Dropbox, tedy úložiště, kam si uložíte své soubory a můžete k nim přistupovat z různých zařízení pomocí aplikací i webového rozhraní. Nechybí ani možnost sdílení souborů.

Ve verzi zdarma však na rozdíl od Dropboxu získáte hned 15 GB. Pokud si připlatíte, nabízí Copy možnost elektronického podepisování dokumentů (u free verze to je pouze pět dokumentů měsíčně).

Základní velikost: 15 GB

Placené balíčky:

 • 250 GB – 99 dolarů ročně (10 dolarů měsíčně)
 • 500 GB – 149 dolarů ročně (15 dolarů měsíčně)

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Bitcasa

Další alternativní cloudovou službou je Bitcasa. Opět nabízí úložný prostor pro vaše soubory, možnost jejich sdílení, přístupu ze všech zařízení a také automatickou zálohu vybraných souborů a složek.

Zdarma získáte na Bitcase 10GB úložiště, zajímavější je však placená verze, jejíž úložný prostor je neomezený. Zároveň placená verze umí procházet historií verzí jednotlivých souborů.

Základní velikost: 10 GB

Placené balíčky:

 • neomezeně – 99 dolarů ročně (10 dolarů měsíčně)

Jakou službu vybrat?

Na takovou otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Všechny uvedené cloudové úložiště mají svá pro a proti, navíc existuje ještě nespočet dalších služeb, které je možné využít, ale nemůžeme zmínit všechny.

Zjednodušeně řečeno by se dalo říct, pokud vám stačí 15 GB, na Google Drive a Copy dostanete takový prostor zdarma (na Dropboxu při pomoci přátel). Pokud hodláte prostor přikupovat, pak má nejzajímavější ceny SkyDrive. Po funkční stránce je zase nejvíce vpředu SugarSync a Bitcasa.

Vůbec však neplatí, že byste měli používat jen jednu takovou službu. Naopak se často cloudová úložiště kombinují. Pokud využíváte iCloud, téměř jistě se k vám k němu bude hodit Dropbox, SkyDrive nebo jiná služba, kam můžete bez problémů ukládat libovolné soubory.

Jako další alternativy můžete vyzkoušet například Box, Insync, Cubby nebo SpiderOak.

Zdroj: 9to5Mac.com

Diskuze k článku

  na zaklade ceho jste vybiral? to co vypsal google jako prvni? :) jsou i dalsi uloziste. napr. box.net nabizel jednu dobu 50gb free, atd. stejne tak u dropboxu neni kompletni vycet moznosti jak ziskat dalsi prostor…

  Přesně tak, taky bych uvedl Box hned po Dropboxu. Stejně tak další možnosti jednotlivých služeb, často podstatné, jsou zamlčené. Omezení free používání SugarSync mě zaskočilo – používám ho už dlouho a zcela zdarma, tak asi došlo k nějaké změně, nicméně velice často nabízejí výrazné slevy na své placené služby. Článek je celkově dost odbytý, zasloužil by si více se mu věnovat, některé služby přidat a doplnit srovnávací tabulku. Příště takhle ne!

  SugarSync myslím i teď nabízí 5GB zdarma, jen to není moc vidět. Já ho instaloval před pár dny. Přes WWW to snad nejde, ale po instalaci a registraci přes iOS mi to těch 5GB dalo.

  Ano, existuje mnoho dalsich sluzeb, vsak to take zminujeme v clanku. Snazili jsme se vybrat ty nejpouzivanejsi, ackoliv je spoustu uzivatelu, kteri jiste pouzivaji i dalsi sluzby. Co se moznosti, jak ziskat prostor, tyce, vice sluzeb nabizi ruzne akce, jak ziskat GB navic zdarma. Nicmene nemame sanci vsechny obsahnout, navic byvaji napriklad casove omezene.

  Clanek nemel v umyslu zachazet do uplnych detailu. Spise ma za cil predstavit cloudova uloziste jako takova, zejmena tem, kteri s nimi dosud neprisli prilis do styku. Pokud bude zajem o detailnejsi analyzu, muzeme ji zvazit a pripadne sepsat.

  Dovolím si malou reklamu. Pro firemní použití je často důležitá otázka bezpečí dat a možnost kontrolovat své uložiště případně uživatele, kteří s daty disponují. Ne vždy jsou Dropbox a podobné služby vhodnou variantou. Existuje řada podobných služeb, které můžete provozovat pro své firemní účely na vlastním nebo pronajatém serveru. Pokud je to i Váš případ, rádi Vám navrhneme řešení dle Vašich požadavků. Jan Pavelka (www.novacloud.cz)

  Ale fuj, tohle šlo zmínit i bez té reklamy, připadně si jí tady s redaktory domluvit.

  JIstě, že šlo, ale pak by nemělo smysl to sem psát :-) Nicméně je dobře, že i v tak nevhodné formě to je zde napsáno, protože v článku právě schází otázka bezpečnosti a taky podmínek užívání jednitlivých služeb (viz SkyDrive a jeho automatizované mazání fotek se „sexem“ a podobně).

  DROPBOX – 100 GB – 100 dolarů ročně (10 dolarů ročně) – chybka, stane se. V závorce by nejspíše mělo být (10 dolarů měsíčně).
  Jinak díky za článek, pro méně zdatné uživatele je to přesně typ článků. který by tu měl být častěji. Jednoduché představení služeb a jejich porovnání.
  Snad bude zase o něco méně iOS uživatelů, kteří si myslí, že když si předplatí iCloud, tak se z jejich 16GB varianty stane „31“GB (16GB základ + 5GB zdarma + 10GB za 16 EUR/ročně)

  Tyto služby mají dle mého ale jedno zásadní vadu, tedy alespoň ty hlavní. Všechny fungují stylem „tady je adresář, kam když něco dáš, tak se to synčí“. Já třeba nechci synchronizovat všechna svá data (a to jich mám málo). Mám vlastní strukturu dat a chci jen označit několik vybraných souborů, možná nějakou složku a to synchronizovat, ale nepřesouvat to do speciální složky. Samozřejmě, pro nově založené soubory by měl být pořad určen nějaký výchozí adresář. Toto mi zatím schází u všech služeb. Snad SugarSync něco měl v popisu, ale ještě jsem se nedostal k testu. Nebo někdo ví o řešení, které toto umí? Samozřejmě, asi by bylo cestou používat to i se speciálním adresářem a mít na PC lokální synchronizaci souborů mezi adresáři, ale to mi již nepřijde moc vhodné.

  Taky by stálo za zmínku to, že existují „osobní cloudy“, tedy řešení, kde si na PC nainstalujete aplikaci a ta obstarává to samé, co komerční cloudy. Výhodou je, že máte data pořád „u sebe“ a ne někde, kde se vesele prohání NSA :-) Stejně tak myslím existují NAS servery, které toto mají jako funkci.

  Já používám Dropbox a jsem spokojený. Funkčnost bezvadná, složky jsou sdílet jak potřebuješ, jen si to nezapomeň nastavit v Předvolbách, viz. obr.

  Ani teď neprošel, ale myslím, že na Win není možné nastavit soubory. Jen určit umístění adresáře.

  Můžeš si jako dropbox složku nastavit svoji domovskou složku. A pak v Preferences -> Advanced –> Selective Sync zaškrtnout jenom dokumenty atp.

  To ano, ale to není to, co požaduju. Ja nechci složku Dokumenty (nebo jakoukoliv jinou), ja chcí konkrétní soubory a to právě Dropbox neumí. Mám třeba ve své složce 10 adresářů, tam porůznu soubory, podadresáře a podobně. A mně stačí z celkem dejme tomu 1000 souborů takto různě rozložených synchronizovat 10 a jeden adresář.

  Sugarsync tohle umí na výbornou. Já osobně taky využívám Cloudstation od Synology (aplikace zdarma k NASu) a tam si můžu synchronizovat libovolné množství souborů o libovolné velikosti. A v tomto případě mám data pořád u sebe.

  Pouzivam Sugarsync – zvlada to co potrebujete a opravdu je z meho pohledu nejlepsi – kdyz odmyslim cenu.
  Asi pred dvema lety jsem nekde narazil na utilitu pro Dropbox, ktera ve sve podstate zajistovala co potrebujete. Nalinkovala do slozky Dorpboxu pouze jakesi „zastupce“ toho co potrebujete synchronizovat a nebylo tedy nutne do slozky Dropbox vkladat primo dane soubory. Bohuzel vam nedokazi sdelit jak se jmenovala – sam ji uz nejaky patek hledam a nemohu nalezt – a skleroza je previt. Kdyby nekdo znal – dejte sem prosim jeji jmeno

  No já osobně přešel na Copy, v základu můžete mít rovnou 15+5GB a pak ze další klienty zaregistrované přes vás dalších +5GB. Já se během chvilky dostal na slušných 100GB zadarmo napořád. A navíc to má jenu vlastnost, kterou jsem jinde nenašel a tím je rozpočítání prostoru sdílených souborů. Když si nasídíléte s deseti lidmi třeba 10GB, tak to každému ubere jen 1GB.
  Kdo by chtěl zkusit, tak můj odkaz https://copy.com?r=JHtsGI

  ach bože, už je to tady…

  Co je tady ach bože? Že jsem tam dal odkaz, kdy dostanu +5GB ke svému prostoru? A co je na tom špatného? Když se přes to někdo zaregistruje, dostane namísto běžných 15GB taky 20GB. Mimochodem dva lidi už toho tady využili, takže asi tak úplně opruzující příspěvek to nebude.

  Díky za tip. Služba pěkná … sice asi nemá vychytávky na adresáře jako SugarS. a nevím zda umí i verzovat v archivu jako SugarS., ale pro sdílení souborů nebo jednoduché synchro s více zařízeními dobré.
  Dokonce funguje i kontextové menu v Mavericku :) Tak to SugarS. teď neumí (v 10.8 ještě uměl a fungovala i jeho obslužnost tedy na výbornou).

  Mě by zajímalo, která služba nabízí i uložení do cloudu bez nutnosti mít data zároveň lokálně v adresáři – tj. něco jako Dropbox v iOS, vše se tahá z webu, jen favourites se uloží na i lokálně. Dost by se mi to při mém relativně malém harddisku MacBooku Air hodilo. Děkuju.

celý text

Čtěte více