Zavřít reklamu

Cloudových úložišť existuje nespočet a kolikrát není snadné si mezi nimi vybrat. Apple má iCloud, Google Google Drive a Microsoft SkyDrive, mimoto existuje spoustu dalších alternativ. Která je nejlepší, nejlevnější a která nabízí nejvíce prostoru?

iCloud

iCloud slouží především k synchronizaci dat a dokumentů mezi produkty Applu. iCloud funguje na všech jablečných zařízeních a ke svému Apple ID dostanete 5 GB úložného prostoru zdarma. Na první pohled to není příliš, ale Apple do tohoto prostoru nezahrnuje nákupy v iTunes, ani 1000 posledních pořízených fotografií, které se v iCloudu běžně ukládají.

Základní pětigigabajtový prostor slouží pro ukládání e-mailů, kontaktů, poznámek, kalendářů, dat aplikací a dokumentů vytvořených v aplikacích z balíku iWork. Dokumenty vytvořené v Pages, Numbers a Keynote si pak můžete přes iCloud prohlížet na všech zařízeních.

K iCloudu lze navíc přistupovat přes webové rozhraní, takže se ke svým datům a dokumentům dostanete i z Windows.

Základní velikost: 5 GB

Placené balíčky:

 • 15 GB – 20 dolarů ročně
 • 25 GB – 40 dolarů ročně
 • 55 GB – 100 dolarů ročně

Dropbox

Dropbox je jedno z prvních cloudových úložišť, které se dokázalo masověji rozšířit. Jedná se o osvědčené řešení, jenž umožňuje vytvářet sdílené složky, které můžete spravovat společně s vašim pracovním partnerem, či jediným kliknutím vytvořit odkaz na daný soubor. Negativem Dropboxu je však velice nízké základní úložiště – 2 GB (omezení pro velikost jednotlivých souborů není).

Na druhou stranu není tak těžké rozšířit si svůj Dropbox až na 16 GB díky přizvání svých přátel, za které získáváte gigabajty navíc. Pro Dropbox pak hovoří jeho masová rozšířenost, protože pro něj existuje mnoho aplikací pro různé platformy, díky nimž je ještě jednodušší cloudové úložiště používat.

Pokud vám pár gigabajtů nestačí, musíte si koupit rovnou minimálně 100 GB, což není nejlevnější varianta.

Základní velikost: 2 GB

Placené balíčky:

 • 100 GB – 100 dolarů ročně (10 dolarů měsíčně)
 • 200 GB – 200 dolarů ročně (20 dolarů měsíčně)
 • 500 GB – 500 dolarů ročně (50 dolarů měsíčně)


Google Drive

Když si vytvoříte účet na Googlu, nezískáváte jen e-mailovou adresu, ale také spoustu dalších služeb. Mimo jiné i možnost uložit si své soubory na Google Drive. Není nutno utíkat jinam, vše máte přehledně pod jedním účtem. V základní variantě najdete nadstandardních 15 GB (sdílené s e-mailem), nahrávat může soubory až do velikosti 10 GB.

Google Drive má svou aplikaci jak pro iOS, tak OS X a jiné platformy.

Základní velikost: 15 GB

Placené balíčky:

 • 100 GB – 60 dolarů ročně (5 dolarů měsíčně)
 • 200 GB – 120 dolarů ročně (10 dolarů měsíčně)
 • 400 GB – 240 dolarů ročně (20 dolarů měsíčně)
 • až 16 TB – až 9 600 dolarů ročně

SkyDrive

Apple má svůj iCloud, Google má Google Drive a Microsoft má SkyDrive. SkyDrive je klasický internetový cloud, jako je například výše zmíněný Dropbox. Podmínkou je mít účet u Microsoftu. Vytvořením účtu získáte e-mailovou schránku a právě úložiště na SkyDrive o velikosti 7 GB.

Podobně jako Google Drive, ani SkyDrive není nijak obtížně používat i na Macu, existuje klient pro OS X i pro iOS. Navíc je SkyDrive ze všech hlavních cloudových služeb nejlevnější.

Základní velikost: 7 GB

Placené balíčky:

 • 27 GB – 10 dolarů ročně
 • 57 GB – 25 dolarů ročně
 • 107 GB – 50 dolarů ročně
 • 207 GB – 100 dolarů ročně

SugarSync

Jedna z nejdéle fungujících služeb pro internetové sdílení a ukládaní souborů se jmenuje SugarSync. Od výše zmíněných cloudových služeb se nicméně trochu liší, jelikož má jiný systém pro synchronizaci souborů mezi zařízeními – je flexibilnější a efektnější. Kvůli tomu je SugarSync dražší než konkurence a navíc nenabízí ani žádné úložiště zdarma. Po zaregistrování dostanete jen možnost si na třicet dní vyzkoušet prostor o velikosti 60 GB. Cenově se pak SugarSync podobá Dropboxu, nicméně nabízí větší možnosti, co se synchronizace týče.

Také SugarSync disponuje aplikacemi a klienty pro širokou paletu platforem včetně Macu a iOS.

Základní velikost: žádná (30denní zkušební doba se 60 GB)

Placené balíčky:

 • 60 GB – 75 dolarů ročně (7,5 dolaru měsíčně)
 • 100 GB – 100 dolarů ročně (10 dolarů měsíčně)
 • 250 GB – 250 dolarů ročně (25 dolarů měsíčně)

Copy

Relativně nová cloudová služba Copy nabízí podobnou funkcionalitu jako Dropbox, tedy úložiště, kam si uložíte své soubory a můžete k nim přistupovat z různých zařízení pomocí aplikací i webového rozhraní. Nechybí ani možnost sdílení souborů.

Ve verzi zdarma však na rozdíl od Dropboxu získáte hned 15 GB. Pokud si připlatíte, nabízí Copy možnost elektronického podepisování dokumentů (u free verze to je pouze pět dokumentů měsíčně).

Základní velikost: 15 GB

Placené balíčky:

 • 250 GB – 99 dolarů ročně (10 dolarů měsíčně)
 • 500 GB – 149 dolarů ročně (15 dolarů měsíčně)

Bitcasa

Další alternativní cloudovou službou je Bitcasa. Opět nabízí úložný prostor pro vaše soubory, možnost jejich sdílení, přístupu ze všech zařízení a také automatickou zálohu vybraných souborů a složek.

Zdarma získáte na Bitcase 10GB úložiště, zajímavější je však placená verze, jejíž úložný prostor je neomezený. Zároveň placená verze umí procházet historií verzí jednotlivých souborů.

Základní velikost: 10 GB

Placené balíčky:

 • neomezeně – 99 dolarů ročně (10 dolarů měsíčně)

Jakou službu vybrat?

Na takovou otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Všechny uvedené cloudové úložiště mají svá pro a proti, navíc existuje ještě nespočet dalších služeb, které je možné využít, ale nemůžeme zmínit všechny.

Zjednodušeně řečeno by se dalo říct, pokud vám stačí 15 GB, na Google Drive a Copy dostanete takový prostor zdarma (na Dropboxu při pomoci přátel). Pokud hodláte prostor přikupovat, pak má nejzajímavější ceny SkyDrive. Po funkční stránce je zase nejvíce vpředu SugarSync a Bitcasa.

Vůbec však neplatí, že byste měli používat jen jednu takovou službu. Naopak se často cloudová úložiště kombinují. Pokud využíváte iCloud, téměř jistě se k vám k němu bude hodit Dropbox, SkyDrive nebo jiná služba, kam můžete bez problémů ukládat libovolné soubory.

Jako další alternativy můžete vyzkoušet například Box, Insync, Cubby nebo SpiderOak.

Zdroj: 9to5Mac.com
.