Zavřít reklamu

Problém chytré domácnosti je v jejím roztříštění. Samozřejmě zde máme Apple HomeKit, ale také vlastní řešení společností Amazonu, Googlu a dalších. Menší výrobci příslušenství pak neintegrují ani jeden standard a poskytují dokonce řešení vlastní. Vybrat pak ideální produkty je poměrně složité, stejně jako jejich komplexní ovládání. Změnit by to mohl standard Matter, alespoň co se integrace skrze chytré televize týče. 

Součástí tohoto nového protokolu je jasná specifikace pro televizory a přehrávače streamovaného videa. To znamená, že Matter by se mohl stát dalším způsobem ovládání „obsahu“ v našich domácnostech. Díky příslibu multiplatformosti má navíc potenciál nahradit proprietární systémy pro přehrávání, jako je AirPlay od společnosti Apple nebo Cast od Googlu. Hodně se zde angažuje Amazon, protože ten nemá žádný vlastní způsob, jak přenášet obsah ze smartphonu do televizoru, i když svého chytrého asistenta, stejně jako Fire TV, nabízí.

Cílem je, aby zákazníci měli jednotný způsob, jak používat hlasové ovládání a spouštět svůj oblíbený obsah v chytrých televizorech nehledě na to, jaká zařízení používají. Matter TV, jak se standardu přezdívá, protože ještě nemá oficiální jméno, však vyloženě na hlasovém ovládání nestojí. Jde totiž o samotnou standardizaci ovládání, tedy jeden protokol pro komunikaci všech zařízení, kdy vše bude komunikovat se vším a stejným jazykem bez ohledu na to, kdo to vyrobil. 

V konečném důsledku to znamená, že budete moci používat vybrané ovládací rozhraní (hlasového asistenta, dálkový ovladač nebo aplikaci pro chytrý telefon/tablet) se všemi zařízeními a aplikacemi pro streamovaný obsah. Nebudete řešit, po jakém ovládání sáhnout, jaký telefon k tomu použít nebo na jaké zařízení od jakého výrobce mluvit.

Dočkáme se již brzy 

Původně měl Matter v jisté své formě dorazit už letos, ale první řešení se nakonec odložilo na příští rok. Až samotná platforma Matter dorazí, bude specifikace Matter TV využívat komunikaci mezi aplikacemi přinejmenším do té doby, než se televizory a přehrávače streamovaného videa stanou s platformou kompatibilními. S implementací by však nemusel být problém, protože výrobci televizorů obvykle rádi poskytnou cokoli, co jejich produkty pomůže lépe prodat. 

Uvedená specifikace podporuje vysílání z „klienta“ Matter, tedy dálkového ovladače, chytrého reproduktoru nebo aplikace v telefonu, do aplikace běžící na televizoru nebo přehrávači videa s podporou platformy. Podporováno by mělo být také vysílání na základě adresy URL, což znamená, že Matter by nakonec mohl fungovat i na těch televizích, pro které nebude oficiální aplikace k dispozici. Důležité je, aby takový televizor podporoval tzv. adaptivní dynamické vysílání (DASH), což je mezinárodní standard pro streamování, nebo HLS DRM (HLS je protokol pro streamování videa vyvinutý Applem a široce podporovaný v zařízeních a prohlížečích se systémem Android).

mpv-shot0739

Podle Chrise LaPré z organizace Connectivity Standards Alliance (CSA), která tento nový standard zastřešuje, by toto řešení mohlo přesáhnout samotný rámec „zábavy“, které televizory nabízejí, a uživatelé by ji tak mohli využívat i ke komplexním notifikacím v inteligentní domácnosti. Mohla by například přenášet informace z připojeného zvonku a upozornit vás, že někdo stojí u dveří, tedy to, co už HomeKit Applu umí. Využití je ale samozřejmě více a prakticky není nijak limitováno.

Možné komplikace 

Např. Hulu a Netflix zatím nejsou členy CSA. Protože se jedná o velké streamovací hráče, může to být zpočátku problém, který může způsobit nezájem od početné uživatelské základy těchto služeb. Kromě Amazonu a jeho Prime Video a Googlu s jeho YouTube je totiž součástí CSA jen málo velkých poskytovatelů streamovaného obsahu, což může tvůrce aplikací zpočátku od podpory platformy odrazovat.

Z výrobců televizorů se na projektu nicméně podílí Panasonic, Toshiba a LG, naopak Sony a Vizio, které dokonce nabízejí služby Applu, jako Apple TV+ nebo jeho AirPlay, ale nikoli. Vize by tedy byla, podpora prakticky také. Teď už jen záleží na tom, kdy se výsledku dočkáme a jak bude ten realizovaný. 

.