Zavřít reklamu

Možná zde máme soumrak sociálních sítí tak, jak je známe. Twitter patří Elonu Muskovi a jeho budoucnost je v režii čistě jeho vrtochů, Meta je pořád Marka Zuckerberga, ale že by pevně držel její otěže, se říci nedá. Na druhou stranu nám tu pořád roste TikTok a růžky vystrkuje i BeReal. 

Facebook je pořád nejpopulárnější sociální sítí, tedy soudě dle počtu účtů. V září letošního roku jich měl podle Statista.com na 2,910 mld. Druhou je YouTube s 2,562 mld, třetí WhatsApp s 2 mld. A čtvrtý Instagram s 1,478 mld, tedy třetí platforma Mety mezi prvními čtyřmi. Jenže 6. TikTok má miliardu a roste o poznání rychleji (Snapchat má 557 a Twitter 436 mld.).

Akcie padají a padají 

Jedna věc je ale ta, která určuje úspěch podle čísel uživatelů, druhá pak podle ceny akcií, a ty Metě strmě padají. Když se loni přejmenovala společnost Facebook na společnost Meta, byly s tím spojené jité kontroverze, které dodnes neutichly. Nové jméno totiž viditelně neznamená nový začátek, a i když se zde snaží vybudovat metaverse, i když zde máme nový produkt na konzumaci virtuální reality, jiné se zařezávají.

Když se podíváme na stav akcií, tak přesně před rokem měla jedna akcie Mety hodnotu 347,56 USD, kdy už začala cena pozvolna padat. Nejvyššího čísla bylo dosaženo 10. září a to 378,69 USD. Nyní je cena akcie 113,02 USD, což jednoduše znamená pád o 67 %. Hodnotou se tak vracíme do března roku 2016. 

Propouštění i ukončení produktů 

Meta minulý týden propustila na 11 tisíc svých zaměstnanců, čímž zastínila i propouštění vedení Twitteru Elonem Muskem. Je to jako kdyby najednou neměl celý český Humpolec do čeho píchnout (nebo Prachatice, Sušice, Rumburk atd.). Bylo tedy vlastně jen otázkou času, kdy takový krok také způsobí smrt některých ambiciózních projektů tohoto giganta sociálních médií. Nyní už víme, že to netrvalo dlouho a loučíme se třeba s chytrým displejem a hodinkami.

Meta tak prakticky okamžitě zastavila vývoj chytrého displeje Portal, a to spolu se svými dvěma chytrými hodinkami, které ještě nebyly vydány. Informaci zveřejnil technologický ředitel Andrew Bosworth. K zastavení prací na vývoji řekl, že by to trvalo tak dlouho a stálo tolik investic, než by dostali zařízení do prodeje, že: „připadalo mi to jako špatný způsob, jak investovat svůj čas a peníze.“ 

Na vrcholu pandemie došlo ke krátkému okamžiku, kdy se produktu Portal od Mety podařilo mít poměrný úspěch, protože zjednodušoval komunikaci mezi lidmi, kteří se nemohli osobně spojit s rodinou a přáteli (což platí i o tabletech, jejichž segment aktuálně zažívá zásadní propad, protože trh se již nasytil). Ale jak pandemie ustupovala a svět spolu začal zase mluvit tváří v tvář, poptávka po Portalu šla k šípku. Meta se začátkem tohoto roku rozhodla prodávat jej přímo firmám, nikoli jednotlivým zákazníkům, jenže podíl produktu na poli chytrých displejů byl pouze asi 1 %.

Meta měla podle Boswortha ve vývoji dva modely chytrých hodinek. Ty už ale nikdy neuvidíme, protože tým se přesunul k tomu pracujícímu na produktech pro rozšířenou realitu. V rámci celkové reorganizace založí prý Meta specializovanou divizi, jejímž úkolem bude řešit složité technické překážky. Je pravda, že lepší pozdě než později. Jak to ale bude dál, uvidíme. Jestli se ale metaverse nechytne, bude mít Meta problém ještě za 10 let vůbec existovat, a nic na tom nezmění fakt, že je Facebook největší. Jak je vidět, i mladé „sociálky“ se mohou dost dobře uchytit. 

.