Zavřít reklamu

Instagram už dávno není ta sociální síť s fotografiemi. Instagram přerost svůj původní záměr a nyní se ubírá úplně jiným směrem, i když je zde to hlavní pořád přece jen o vizuálním obsahu. Platforma vznikla v roce 2010, v roce 2012 ji pak koupila společnost Facebook, dnes Meta. A ani o 10 let později zde nemáme verzi pro iPad. A také jen tak mít nebudeme. 

Je to přinejmenším zvláštní. Vezměte si, jak je Meta obrovská společnost, kolik má zaměstnanců a kolik vydělává peněz. Přitom tak nesmírně populární aplikaci, jakou Instagram bezesporu je, prostě nechce odladit ve verzi pro iPad. I když bude situace samozřejmě složitější, tak z pohledu lajka by přece mělo stačit vzít aktuální prostředí Instagramu a jen jej zvětšit pro displeje iPadů. To samozřejmě s ohledem na ovládací prvky. Vzít ale něco fungujícího a jen to o něco nafouknout by přece neměl být takový problém, ne? Jak dlouho by taková optimalizace mohla trvat?

Na Instagram pro iPad zapomeňme 

Na jednu stranu zde máme indie vývojáře, kteří jsou schopni vyprodukovat neskutečně kvalitní titul za minimum prostředků v minimálním čase, na druhou stranu zde máme obrovskou společnost, která nechce pouze jen „zvětšit“ existující aplikaci pro uživatele tabletů. A proč že to říkáme, že nechce? Protože ona skutečně nechce, jinými slovy to totiž potvrdil Adam Mosseri, tedy samotný šéf Instagramu a to v příspěvku v sociální síti Twitter.

Neuvedl tak sám od sebe, ale reagoval na dotaz populárního youtubera Marquese Brownleeho. Výsledek je každopádně takový, že Instagram pro iPad není pro vývojáře Instagramu prioritou (to jsou třeba plánované příspěvky). A důvod? Prý by ho používalo příliš málo lidí. Ti jsou tak nyní odkázáni na v roce 2022 naprosto šílenou roztaženou mobilní aplikaci, nebo její mobilní zobrazení na obrovském displeji s černými okraji kolem. Ani jednu variantu určitě používat nechcete.

Webová aplikace 

Pomineme-li funkce aplikace, tak je prioritou jistě webové rozhraní. Instagram totiž svůj web postupně ladí, a snaží se ho dělat plnohodnotný a takový, abyste jej mohli pohodlně ovládat nejen na počítačích, ale právě i tabletech. Instagram tímto dává najevo, že raději, než aby udělal jednu aplikaci pro „hrstku“ uživatelů, odladí svůj web pro všechny. Jedna práce se tak zužitkuje na všech tabletech o všech platformách a stejně tak počítačích, ať už s Windows nebo Macem. Je to ale správná cesta?

Když Steve Jobs představoval první iPhone, zmínil, že vývojáři nebudou dělat složité aplikace, jako tomu bylo do té doby v případě platformy Symbian atd., ale že budoucnost mají webové aplikace. Jak se mýlil ukázal hned rok 2008, kdy byl spuštěn App Store. Nicméně i dnes máme zajímavé webové aplikace, jenže používá je jen hrstka z nás, protože nainstalovat si titul z App Store je přece tak pohodlné, rychlé a spolehlivé.

Proti proudu a proti uživateli 

Každá větší společnost chce mít maximální počet svých aplikacích na všech dostupných platformách. Ona tím má větší dosah, uživatelé pak mohou využívat multiplatformní provázanosti. Jenže ne tak Meta. Buď je skutečně tak málo uživatelů iPadů, kteří by byli za nativní aplikaci skutečně vděčni, nebo se Instagram soustředí jen na konkurence schopné funkce, kterými možná iPady nejsou. Možná ale také jen na své uživatele kašle, nebo skutečně nemá dostatek lidí k tomu, aby toto plně odladili. To ostatně i Mosseri v odpovědi na svůj tweet naznačil, protože „We are leaner than you think“ (jsme štíhlejší, než myslíte).

.