Zavřít reklamu

iMac nabízí jeden z nejkrásnějších displejů na trhu, na kterém můžete dělat i několik věcí najednou. U starších modelů si ovšem část uživatelů stěžovala na umírající pixely, nyní se ale zdá, že problém byl vyřešen. S čím se ale uživatelé nadále potýkají je problém s přetrváváním obrazu neboli s „duchy“.

Duchové se projevují nejen na nynějších iMacích, ale také na všech Apple zařízeních, která mají IPS panel. Řeč je tedy i o Apple Cinema Display, Thunderbolt Display i MacBoocích s Retina displejem. Obrazovky jsou pěkné, jenže když na nich dlouho necháte stejný obraz, za určitých podmínek uvidíte pozůstatky obrazu i tehdy, když už pracujete na něčem jiném.

Uvedu příklad: hodinu píšete něco v Office, následně otevřete Photoshop. Na jeho tmavé pracovní ploše pak vidíte ještě nějaký čas pozůstatky uživatelského rozhraní Wordu. Když na fotkách zrovna potřebujete dělat korekturu barev nebo upravovat detaily, není to zrovna nejlepší. A zřejmě, když to uvidíte poprvé, také zůstanete v šoku, že se vám začíná kazit displej zařízení.

Apple ovšem uvádí, že se jedná o běžné chování IPS panelů a není důvod k panice. I když nějaký čas vidíte na obrazovce zbytky toho, co na ní bylo předtím, „duchové“ po čase sami zmizí a není potřeba navštívit servis. Slova Applu mohu dosvědčit, prozatím všechny tyto jevy, které se mi na obrazovce kdy objevily, zmizely, a to se s nimi potýkám téměř denně, protože jsem zvyklý používat Safari v režimu rozdělené obrazovky.

Co tedy dělat, když vám na obrazovce Macu přetrvává obraz? Nejlépe tomu předejdete tím, že si na svém počítači nastavíte spořič obrazovky. Když tedy musíte od Macu odejít na několik minut, je nejlepší, když počítač nezůstane na stejné obrazovce. Spořič obrazovky nejrychleji aktivujete takto:

  • Na Ploše klikněte pravým tlačítkem (nebo dvěma prsty na trackpadu) a z nabídky vyberte Změnit pozadí Plochy…
  • V nově otevřeném okně klikněte na Spořič obrazovky a vyberte si ten, který se vám nejvíc líbí.
  • Ve spodní části nastavte, po jaké době se spořič aktivuje. Já osobně jsem zvolil 2 minuty, na výběr máte ovšem rozsah až do 1 hodiny.
  • Změna se projeví automaticky, nemusíte ji ukládat manuálně

Také se doporučuje aktivovat vypnutí displeje po několika minutách neaktivity. Toho docílíte nasledovně:

  • V nabídce Apple () zvolíte Předvolby systému a sekci Úspora energie.
  • Zde upravte délku nastavení Vypnout displej po pomocí posuvníku.
  • Pokud používáte MacBook, tato nastavení upravíte v sekcích BaterieNapájecí adaptér.
iMac Pro Duch FB
.