Zavřít reklamu

Mezi telefony s operačními systémy iOS a Android panuje odvěká rivalita. Oba systémy mají početnou základnu fanoušků, kteří na svého favorita nedají dopustit a nejradši by ani neměnili. Zatímco jablíčkáři si nedokážou představit telefon bez jeho jednoduchosti, svižnosti, důrazu na soukromí a celkového výkonu, Androiďáci naopak vítají otevřenost a možnosti přizpůsobení. Naštěstí na dnešním trhu nalezneme řadu parádních telefonů, ze kterých si vybere každý – nehledě na to, zdali preferuje ten či onen systém.

Jak už jsme ale zmínili výše, oba tábory mají řadu věrných fanoušků, kteří na své zařízení nedají dopustit. To se ostatně ukazuje i v nejrůznějších výzkumech. Přesně proto si nyní posvítíme na to, zdali by Androiďáci byli ochotni přejít na iPhone 13, případně co se jim na jablečných telefonech líbí nejvíce a co naopak nemohou vystát.

O iPhony u fanoušků konkurence není zájem

Obecně bychom mohli říct, že o telefony Apple iPhone není u konkurence zrovna dvakrát velký zájem. To se ukázalo i v posledním průzkumu amerického prodejce SellCell, z nějž vyšlo najevo, že pouze 18,3 % respondentů by bylo ochotných přejít z jejich Androidu na tehdy nový iPhone 13. V tomto směru je trend klesající. V předchozím roce totiž potenciální zájem vyjádřilo 33,1 % respondentů. Pojďme se ale zaměřit na něco zajímavějšího aneb co konkrétně se fanouškům konkurenčních značek vlastně líbí. Pro jablíčkáře jsou iPhony perfektními telefony, které nabízejí jeden benefit za druhým. V očích ostatních už to tak ale není.

S čistým štítem se však Apple může pochválit za dlouholetou softwarovou podporu svých zařízení. Tento fakt považují za hlavní benefit nejen jablíčkáři, ale i uživatelé telefonů s Androidem. Konkrétně 51,4 % respondentů označilo životnost a podporu za hlavní důvod pro případný přechod na jablečnou platformu. Chvály se také dočkal celý ekosystém a jeho integrace, na čemž se shodlo 23,8 % respondentů. Zajímavý je však pohled na soukromí. Pro spoustu jablíčkářů je důraz na soukromí zcela zásadní, jenže z druhé strany jej jako hlavní atribut bere jen 11,4 % respondentů.

Apple iPhone

Nedostatky iPhonů

Zajímavý je také pohled z druhé strany. Respektive co Androiďákům schází a kvůli čemu tedy nechtějí přejít na konkurenční platformu. V tomto ohledu byla nejčastěji zmiňována absence čtečky otisků prstů, což za hlavní nedostatek považuje 31,9 % respondentů. Tento ukazatel může být pro běžné jablíčkáře poměrně překvapující. Ačkoliv čtečka otisků prstů přináší nezpochybnitelné výhody, tak prakticky není důvod, proč s ní nahrazovat populární a bezpečnější Face ID. I Face ID se z počátku setkalo s ostrou kritikou a je tedy jen možné, že mají nezkušení uživatelé pouze strach z novější technologie, případně jí natolik nedůvěřují. Pro dlouholeté uživatele Apple produktů je totiž v drtivé většině případů Face ID nenahraditelnou funkcí.

Jak už jsme zmínili výše, platforma Android se především vyznačuje svou otevřeností a přizpůsobitelností, což si její fanoušci výrazně oceňují. Naopak systém iOS je ve srovnání celkem uzavřený a nenabízí takové možnosti, případně do něj ani nelze instalovat aplikace z neoficiálních zdrojů (tzv. sideloading) – jedinou cestou je oficiální obchod aplikací App Store. To Androiďáci označují za další nezpochybnitelné nevýhody. Konkrétně 16,7 % se shoduje na horší přizpůsobitelnosti a 12,8 % na absenci sideloadingu.

android vs ios

Co však může mnoho lidí překvapit, je další údajná nevýhoda iPhonů. Podle 12,1 % respondentů mají jablečné telefony horší hardware, a to z hlediska fotoaparátů, specifikací a designu. Tento bod je celkem sporný a je nutné se na něj podívat z více stran. Zatímco takzvaně na papíře jsou iPhony skutečně podstatně slabší, tak v reálném světě (většinou) poskytují naopak o dost lepší výsledky. Za to lze vděčit skvělé optimalizaci a provázanosti mezi hardwarem a softwarem. Je možné, že jelikož nemají fanoušci konkurenčních značek s tímto přímou zkušenost, tak se mohou řídit jen technickými specifikacemi. A ty už jak jsme zmínili, jsou na papíře doopravdy horší.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Co nemůžu vystát já jsou tyhle nesmyslné články a poměřování pindíků. To vážně nejde zařízení prostě jen používat bez různých invektiv a srovnat třeba nové vlajkové lodě, ale bez emocí?

  Jednou jsem jel ve vlaku a jednomu v kupé se spustilo samovolně porno nahlas v Samsungu..asi měl bug jelikož to nemohl vypnout a byl celej červenej..všichni se mu smáli

  Samsung je šmejd, když chce někdo stabilní rychlý a spolehlivý systém půjde do iOS

  Nerekl bych. Nelze koukat na rady A1x, ci A2x, to jsou slabosi. Prechazel jsem z iP 8 na S A50 (koupen cca mesic po predstaveni) a ten rozdil byl vyrazny. Me proste iOS prijde chaoticke a chvilemi mam pocit, ze telefon nastavoval mne, nez ja jeho. Proto jsem z jablka uz potreti odesel (vzdy se u mne iP neohral dyl jak rok). Tu A50 mam dodnes (tedy 3roky) a pro jablickare nepredstavitelne, ale za tri roky pouzivani se neseka, nepada nic, proste zadny problem, jen baterka klesla na 80% puvodni kapacity.

  Sám jsem byl 8 let androidak teď jsem si koupil svůj první iPhone 13 základní a nemůžu si ho vynachválit ;) už bych zpět nešel

  Vždy jsem měl vlajkové lodě od Samsung, ale začal mi zlobit reproduktor, tak jsem si v práci vzal služební a byl to IPhone. Pro mě to bylo do té doby nepředstavitelné mít iphona. Ze začátku to pro mě bylo hrozné, to že si nemůžu stáhnuta alba v nějakém přehrávači libovolné pouštět pro mě byl šok. To že si nemůžu dát mnou stazenou hudbu nebo zvuky na vyzvánění, oznámení a budík mě taky štve. O nastavení hlasitosti zvlášť pro zvonění, oznámení zpráv, systémové oznámení atd.. ani nemluvě. Užívám jej jen chvily a je možné, že vše co zde uvádím jako negativa pro mě (a jejich víc) se dají nějak udělat a nastavit, jestli to tak je, tak to není jen tak jednoduché jako na androidu. Každopádně co musím uznat a opravdu mě překvapuje, že papírově to je slabota, ale v rychlosti a plynulosti se zřejmě nemá konkurenci. Takhle vyladeny systém jsem snad neviděl, už jen ta baterie, vždyť to má polovinu kapacity toho co jsem měl u androida, ale výdrž mě opravdu překvapila. Mezi aplikacemi preskakuji jak přes švihadlo a vždy můžu hned pracovat. Tohle se prostě iphonu musí nechat, vypiplat si ty telefony umí a chápu ty jeho fanoušky v jejich skoro až „fanatismu“. Každopádně až si našetřim na nový mobil, tak budu asi přemýšlet jestli se vrátím k Samsungu nebo si pořídím novější „svůj“ iphone. Toť můj názor.

  😂 to snad není možný..jako že nastavit si hudbu jako vyzvánění.? to už nedělají ani dětí ve školce jelikož už i oni mají iPhone 😂

  Takže to nejde? Už od dob Nokie 5110 mám stejné vyzvánění (jasně že tehdy bylo „primitivnejsi“) a rád bych ho měl i na iP.

  Dělaj to všichni kromě ovcí jako jsi ty. Vždycky se mi libí, jak majitele iphonu nedostatky vyzdvihují jako přednost. Viz třeba dual sim. Proč si myslíš, že to nejde? No proto aby si ovečka koupila druhý iPhone.

  Na iPhonu mi vadí „rychlost“ s jakou implementují do iOS funkce, které konkurence má už roky. Věc která mi hodně imponuje je, když pominu Google Pixel, kvalita fotoaparátu. U Androidu mě vadí právě ta neuniformita systému, kromě snad jen Googlu a OnePlus to každý výrobce narve bloatwarem aby to vůbec nějak fungovalo takže to úplně první co mě čeká s novým telefonem je root a flashnutí nějaké custom ROM čistého droidu. Nakonec se to vždy zvrhne na souboj iPhone vs Pixel, takže Apple vs Google, věci jako Samsung, Xiaomi, nebo Motorola jsou k ničemu… maximálně skousnu ještě to oneplus.

  Hehe, možná je celkem prdel to prostě jenom číst…. Používám oba světy ( Note 20 Ultra jako primární, iPhone 8, Pixel 3, iPhone X ). Stojím na rozcestí, kam dál. S22 Ultra nebo iPhone 13 pro ? Nebo počkat ? Jsem většinu života zastánce Androidu, od počátku řady Note mám jen Noty. Z mého pohledu se mi líbí jednoduchost, rychlost a výdrž iPhone. Ať chci nebo ne, každá funkce je odladěná, reproduktory jsou hlasité, signál tam kde má být, foťák fotí na první dobrou, adaptabilita pro periferie je intuitivní a připojuje se mi to co má tam kde má a tak jak chci. Na druhou stranu cokoliv přizpůsobit je boj. Vyzvánění, budík, nainstalovat externí app, práce se soubory, práce s některými periferiemi … Android ( Samsung Note ). Všechno opačně, na práci dokonalost, s-pen dokonalost, práce s periferiemi a externími aplikacemi je paráda, customizace téměř všeho je možná. Na druhou stranu pixel udělá na první dobrou lepší fotku, iphone udělá úžasnou fotku, u nota se mi chce umřít než to nějak vypadá a je mi jedno že to je postprocessing, chci mít hezké fotografie. Čtečka otisků u Notu, existuje pomalejší věc než tohle ? A vážně je v S22U ta samá ? Vážně dám 35 za telefon, kterej mě bude srát čekáním? Budu rád za vaše názory na výše zmíněné adepty…

  Co většina Android ani iOS fans nevidí je naprosto nemožné GUI iPhone Většinou nemají zkušenost s konkurencí. Notifikacni centrum na nejhůře dosažitelném místě. Nekonzistentní odhazování aktivních objektu z plochy (norifikační banner nahoru, otevřená okna dolů a notifikace se screenshoty doleva..) Hra na widgety ve formě pasivních náhledů.. A pak takové zvláštní blbíny, jako že nedovoluje nastavit SSID nezávisle na pojmenování telefonu, nebo telefon využít jako mass storage, či s ním dobíjet kabelem jiná zařízení. Inu pro konzervativního dlouhodobého fanouška fajn-co se naučil, dlouhodobě platí a musí se učit j s n drobné novinky, ale z hlediska efektivity a ergonomie používání je to trochu běs.

celý text

Čtěte více.