Zavřít reklamu
iWant

Co se skrývá za Messengerem a smazanými zprávami Marka Zuckerberga?

iWant

Se sociální sítí Facebook bylo v minulosti spojeno více skandálů,  ten současný se ale zdá co do rozsahu a závažnosti asi nejvýznamnější. Na aféru se navíc nabalují další menší skandály – v rámci toho nejnovějšího Facebook smazal zprávy Marka Zuckerberga. Co se vlastně stalo?

Když zprávy mizí

Minulý týden přišla řada zpravodajských serverů s oznámením, že sociální síť Facebook smazala zprávy svého zakladatele Marka Zuckerberga. Jednalo se o zprávy, zasílané například bývalým zaměstnancům nebo lidem mimo společnost Facebook – zprávy zmizely výhradně z inboxů svých příjemců.

Facebook se poměrně dlouhou pečlivě vyhýbal explicitnímu přiznání odpovědnosti za tento krok. „Poté, co byly v roce 2014 hacknuty e-maily společnosti Sony Pictires, jsme podnikli několik změn v zájmu ochrany komunikace našich výkonných pracovníků. Jejich součástí bylo omezení doby, po kterou setrvají Markovy zprávy v Messengeru. Učinili jsme tak v plném souladu s našimi právními povinnostmi, týkajícími se uchovávání zpráv,“ stojí v prohlášení společnosti Facebook.

Má ale skutečně Facebook tak široké pravomoci? Redaktor serveru TechCrunch Josh Constine poznamenal, že ve veřejně známých pravidlech nestojí nic, co by společnost Facebook opravňovalo k mazání obsahu uživatelských účtů, pokud tento obsah neporušuje standardy komunity. Stejně tak se možnost uživatelů mazat zprávy nevztahuje na ostatní uživatele – zpráva, kterou smažete ze své schránky, setrvává nadále v inboxu uživatele, se kterým si píšete.

Není zcela jasné, čeho přesně chtěl Facebook dosáhnout smazáním Zuckerbegových zpráv. Vědomí, že je společnost takovýmto způsobem schopná manipulovat s obsahem inboxu svých uživatelů, je ale přinejmenším zneklidňující.

Vypadá to, že ani po zdánlivém utichnutí kauzy Cambridge Analytica nebude mít populární sociální síť a její generální ředitel klid. Důvěra uživatelů byla značně nalomena a ještě chvíli potrvá, než se ji Zuckerbergovi a jeho týmu podaří získat zpět.

Ano, čteme vaše zprávy

„Kauza Zuckerberg“ ale nebyla jediným problémem, který vyvstal v souvislosti s Facebookem a jeho Messengerem. Společnost Facebook nedávno přiznala, že bedlivě skenuje písemné konverzace svých uživatelů.

Podle serveru Bloomberg pověření zaměstnanci společnosti Facebook prováději analýzu soukromé písemné konverzace svých uživatelů stejným způsobem, jakým kontrolují veřejně dostupný obsah na Facebooku. Zprávy, které jsou podezřelé z narušování pravidel komunity, jsou kontrolovány moderátory, kteří s nimi mohou dále nakládat.

„Když například na Messengeru pošlete fotografii, naše automatizované systémy ji oskenují za použití srovnávacích technologií v rámci zjištění, zda nejde například o závadný obsah. Pokud posíláte link, skenujeme ho, abychom zjistili, zda nejde o virus nebo malware. Facebook tyto automatizované nástroje vyvinul za účelem rychlého zastavení nevhodného chování na naší platformě,“ uvedla mluvčí Facebooku.

Přestože si dnes asi jen málokdo dělá jakékoliv iluze o dodržování soukromí na Facebooku, pro řadu lidí jsou zprávy tohoto druhu, které se poslední dobou dostávají na světlo, pádnými důvody pro definitivní opuštění platformy.

Zdroj: TheNextWeb, TechCrunch