Zavřít reklamu

Klávesa Option se na Macu používá k ovládání desktopových aplikací už desítky let. S příchodem operačního systému Sonoma došlo v tomto směru k několika málo změnám. V dnešním článku se společně v kostce podíváme na to, o jaké změny se jedná.

Od počátku 90. let minulého století, kdy byl na Macu zaveden multitasking, mohli uživatelé ovládat viditelnost desktopových aplikací a oken pomocí klávesy Option (Alt) na klávesnici Macu – s pomocí této aplikace mohli uživatelé v rámci klávesových zkratek například skrýt aktivní aplikace. S příchodem operačního systému macOS Sonoma společnost Apple mírně pozměnila některé prvky chování této klávesy.

Konec skrytí aplikací

Když jste v předchozích verzích operačního systému macOS chtěli skrýt rozhraní všech aktivních aplikací, stačilo podržet klávesu Option (Alt) a kliknout myší – všechny viditelné aplikace byly okamžitě skryty. Pokud ale na Macu s macOS Sonoma kliknete myší se současným držením klávesy Option, skryje se pouze nejpřednější spuštěná aplikace. Všechny ostatní viditelné spuštěné aplikace jsou stále viditelné na pozadí. Běžící viditelné aplikace skryjete v macOS Sonoma pouhým kliknutím na plochu.

Opětovným kliknutím kamkoliv na plochu se všechny spuštěné aplikace s uživatelským rozhraním vrátí na původní pozici na obrazovce. Stále máte nicméně možnost skrýt pouze jednu jedinou aplikaci tak, že ji přenesete do popředí a poté kliknete na plochu se současným stiskem klávesy Option, jako tomu bylo v dřívějších verzích systému macOS.

Návrat k původní funkci

Pokud byste u klávesy Option chtěli obnovit stejné chování jako v předchozích verzích operačního systému macOS, tedy okamžitě skrýt všechny aplikace, můžete tak učinit i nadále. Stačí kdekoliv na ploše kliknout myší za současného stisku kláves Cmd + Option. Skrytí aplikací kliknutím na plochu můžete deaktivovat také v Nastavení systému -> Plocha a Dock, kde u položky Kliknutím na tapetu zobrazovat plochu vyberete v rozbalovacím menu variantu Jen ve Stage Manageru.

.