Zavřít reklamu

Už je to více než 1 500 dní, co Apple naposledy představil nový MacBook Pro. Ten s Retina displejem byl sice inovován loni, ale od toho původního, představeného v létě 2012, se lišil jen málo. Velké novinky má Apple připravené až na závěr letošního roku.

Nové MacBooky Pro s Retinou budou tenčí, přinesou dotykový pás s funkčními klávesami a výkonnější a efektivnější grafické procesory, shrnuje nabyté informace Mark Gurman z Bloombergu, který čerpal od několika svých zdrojů, tradičně velice dobře informovaných.

V laboratořích Applu testují novou podobu MacBooku Pro od začátku roku a byť zřejmě ještě nebude připravena pro zářijovou keynote (má se konat 7. září), lze očekávat jeho vydání v následujících měsících.

Nejvýznamnější novinkou bude podle Gurmana sekundární displej, který se objeví jako dotykový pás s funkčními klávesami nad současnou hardwarovou klávesnicí. Standardní funkční tlačítka budou nahrazena dotykovou plochou, na níž budou moci být u každé aplikace zobrazena různá tlačítka s konkrétní funkcionalitou.

Jak již dříve informoval analytik Ming-Či Kuo z KGI Securities, bude se jednat o tenčí, světlejší a ostřejší LED technologii, díky které chce Apple zjednodušit přístup k různým zkratkám, které často znají (a využívají) jen zkušenější uživatelé. V iTunes se pak mohou například objevit tlačítka pro ovládání hudby, v textovém procesoru pro kopírování a vkládání textu.

Podle Gurmana to navíc Applu umožní přidávat nová tlačítka přes updaty softwaru, aniž by musel kvůli nové klávese vydávat úplně nový počítač. Vedle zmíněného sekundárního displeje se navíc objeví ještě jedno nové „tlačítko“. Poprvé na počítačích Applu se objeví Touch ID, technologie pro skenování otisku prstu, dosud známá z iPhonů a iPadů.

Touch ID se má objevit právě vedle nového LED displeje a umožní uživatelům jak jednodušší přihlašování ke svému účtu, tak potenciálně i využití Apple Pay na Macu.

Proměnou má po letech projít i tělo MacBooku Pro. Bude o něco tenčí, ale nikoliv zkosené, jako jsme viděli u MacBooku Air nebo nového 12palcového MacBooku. Celkově ale má být šasi o něco menší než dosud a hrany nebudou tak ostré. Širší bude trackpad.

Zajímavou zprávu Gurman přidal také pro náročnější uživatele, jelikož prý Apple chystá možnost osadit MacBook Pro vysoce výkonnými čipy od AMD. Nové grafické procesory „Polaris“ jsou o více než 20 procent tenčí a také úspornější než jejich předchůdci, a tak se Applu do MacBooku Pro skvěle hodí. Kdo bude dodávat základní grafické čipy, není jisté, ale dosud tak činil Intel.

Co se týče konektivity, dorazí také do MacBooku Pro USB-C, přes který lze nabíjet, přenášet data nebo připojovat displeje. Apple už má USB-C na 12palcovém MacBooku. Také v Cupertinu zvažují, že i MacBook Pro budou vyrábět v atraktivních zlaté, vesmírně šedé a stříbrné barvě, dosud byla dostupná jen jednotná stříbrná.

Zdroj: Bloomberg

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Hlavně, že bude macbook zase tenčí. Ulevilo se mi. Ještě tak, aby byl lépe opravitelný, případně měl více USB portů. Ještě by mohli zrušit 3.5mm jack.
  Ale abych jenom nekritizoval, tak ten funkční displej mi nepřijde jako špatný nápad. Kdyby něco takového dostali do externí klávesnice, tak bych o ní i uvažoval.

  Jsem na to hodně zvědavý.. Osobně jsem doufal v 14 a 16 palcovovou variantu, která by lépe pasovala k 12 palcovému macbooku. Na využití dotykového displaye jsem zvědavý. Osobně dost využívám většinu z kláves které jsou umistěny na tomto místě tak doufám že možnost ovládat tyto funkce zulstane zachována. Rovnež by se dost hodilo mít dedikovanou grafickou kartu i u menšího modelu a funkčnost trackpadu a apple pencil.

  Taky jsem doufal, že by Apple mohl mít kompaktní modelovou řadu Air (s retinou) o velikostech 13″ a 15″ a řadu Pro o úhlopříčkách 14″ a 16″, takové laptopy by mohly být klidně trochu víc tlusté, déle vydržet na baterii a 16″ disponovat 4K displejem, který by byl užitečný při editaci UHD videa.

  Pro mě je to stále zbytečně tlusté/těžké, mě by stačilo aby zvětšili „macbook“ alespoň na 13″ (14″ by bylo super). Teď mám macbook air 2011 a začíná mi bohužel odcházet klávesnice.. tak doufám že vydrží než něco představí protože kupovat air který má furt ten samý design a dnes již zastaralý display se mi vážně nechce.

  Toto uz mnohy skusali a neujalo sa to. Myslim si, ze ani u Applu to tiez nebude slavit uspech. Priestor na vylepsenie by som skor videl v gryfikach a portoch.

  Já tedy tohle absolutně nevyužiju. Vše obsáhnou gesta nebo ikony v panelu tak naco šahat na klávesnici. Ale je to hezké :)

  Tohle mi přijde hodně nešťastné. Jakožto vývojář používám F klávesy celkem často a tady mi bude chybět hmatová odezva, která mi umožní mačkat je poslepu.
  Proto jsem musel obětovat všechny ostatní novinky, lepší HW a další věci co přijdou s novou verzí a koupit skoro rok a půl starou 2015 verzi. Nákupu nelituju a asi litovat nebudu, ale stejně je trošku škoda, že jsem byl nesmyslnou funkcí donucen koupit starší verzi místo počkání na novou a lepší.

celý text

Čtěte více.