Zavřít reklamu

Apple se snaží své aplikace udržet jednoduché, a tak je mnoho akcí schováno do řádku nabídek, který dokonce umožňuje vyhledávat položky uvnitř. V některých případech lze stisknout klávesu Option (či Alt) pro zobrazení dodatečných funkcí. Někdy ji musíte stisknout před vyvoláním nabídky, někdy tak můžete učinit již s otevřenou nabídkou. V kombinaci s Shift se může objevit dokonce ještě více možných akcí.

Podrobnosti o síťovém připojení

Potřebujete snadno zjistit svou IP adresu, IP adresu router, rychlost připojení nebo další detaily? Pouhé kliknutí na ikonku Wi-Fi v řádku nabídek nestačí, je potřeba zároveň držet Option. Kromě škály technických údajů můžete otevřít diagnostiku bezdrátové sítě nebo zapnout protokolování Wi-Fi.

Podrobnosti o Bluetooth

Zcela analogicky lze získat podrobnější informace ohledně Bluetooth v Macu i spárovaných zařízení.

Zjištění stavu baterie

Do třetice zůstaneme v pravé části řádku nabídek – totožným způsobem lze zobrazit dodatečné informace o baterii, tedy vlastně jen jednu dodatečnou informaci. Jedná se o stav baterie a v ideálním případě byste měli vidět „Normální“.

Možnosti Finderu

Na tuto věc narazí téměř okamžitě každý uživatel, který přešel z Windows na OS X. Jedná se o klasické vyjmutí souboru, které ve Finderu funguje odlišně. Ačkoli při práci s textem lze zkratku Command-X pro vyjmutí použít bez problémů, u souborů a složek to již neplatí. Pro vyjmutí a přesunutí je potřeba stisknout Command-C jako při kopírování a poté Option-Command-V, nikoli pouze Command-V. Pokud použijete kontextové menu, změní se po stisknutí Option „Vložit položku” na „Přesunout položku sem”.

Změn se v kontextovém menu se objeví více: „Informace” se změní na „Inspektor”, „Otevřít v aplikaci” na „Vždy otvírat v aplikaci”, „Seskupit podle” na „Setřídit podle”, „Rychlý náhled položky” na „Prezentace”, „Otevřít na novém panelu” na „Otevřít v novém okně”.

Sloučení složek

Potřebuje sloučit složky se stejným názvem do jedné, ale přitom zachovat jejich obsah? Ani to není problém, jen je třeba při přetahování jedné složky do adresáře s druhou složkou držet Option. Podmínkou je pouze to, že složky musí mít odlišný obsah.

Zachování oken aplikace po zavření

Klikněte v řádku nabídek na položku s názvem aplikace a stiskněte Option. Namísto Ukončit (Command-Q) se zobrazí nabídka Ukončit a zachovat okna (Option-Command-Q). To znamená, že po ukončení aplikace si systém zapamatuje její aktuálně otevřená okna a po opětovném spuštění je opět otevře. Obdobně najede v nabídce Okno možnost pro minimalizaci všech oken aplikace (Option-Command-M).

Informace o systému

Pod ikonou jablka v levém horním roku se skrývá základní nabídka, kde první položka nese název „O tomto Macu”. Málokdo však ví, že při stisknutí Option se změní na „Informace o systému…”.

Změna velikosti všech sloupců Finderu

Používáte-li sloupcové zobrazení (Command-3), čas od času potřebujete rozšířit vice sloupců najednou. Není nic jednoduššího, než při zvětšování držet Option – zvětšovat se budou všechny sloupce.

UX Designer • Hruška nebo Jablko, asi je mi obojí souzeno

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Mě by celkem zajímalo. Když najedu na symbol jablíčka bez altu, zobrazí se „restartovat…“ nebo „vypnout…“. Když držím alt, tak tam ty tečky nejsou. Proč to tak je?

    Tečky znamenají, že následuje dialogové okno. Systém se vás pak zpetá, jestli opravdu chcete restartovat/vypnout počítač. Bez teček se vás nezeptá a rovnou akci provede.

celý text

Čtěte více.