Zavřít reklamu

Možná si kladete otázku, zda je skutečně nutné psát článek, věnovaný možnostem využití klávesy Delete na Macu. Řada uživatelů ale její možnosti ještě plně neobjevila, a používá ji pouze pro účely mazání textu. Klávesa Delete na Macu přitom skýtá mnohem více možností práce, a to nejen při práci v nejrůznějších dokumentech, ale napříč celým operačním systémem macOS.

Kombinace při práci s textem

Většina z vás používá klávesu Delete na Macu k mazání textu v dokumentech nebo textových polích. Pokud při psaní jednoduše stisknete klávesu Delete, dojde ke smazání znaku, který se nachází bezprostředně nalevo od kurzoru. V případě, že zároveň podržíte také klávesu Fn, můžete s pomocí této kombinace mazat naopak znaky, které se nachází napravo od kurzoru. Pokud byste chtěli mazat po celých slovech, použijte klávesovou zkratku Option (Alt) + Delete. I při této kombinaci můžete změnit směr tak, že podržíte klávesu Fn.

Klávesa Delete ve Finderu

Klávesu Delete můžete použít také při přesouvání vybraných položek z nativního Finderu do koše. Samotný stisk této klávesy ale ve Finderu nebude mít za následek žádnou akci. Pokud chcete použít klávesu Delete ke smazání souboru nebo složky, nejprve na vybranou položku klikněte myší a poté stiskněte souběžně klávesy Cmd + Delete. V Docku můžete následně rozkliknout Koš a vyprázdnit jej za pomocí klávesové zkratky Shift + Cmd + Delete. Pokud byste chtěli vybranou položku smazat z Macu rovnou a bez přemístění do koše, použijte klávesovou zkratku Cmd + Option (Alt) + Delete.

Mazání objektů v aplikacích

Pokud patříte mezi ostřílené uživatele Macu, tento způsob využití klávesy Delete vás nepřekvapí. Začátečníci ale možná uvítají informaci, že klávesu Delete lze použít k mazání objektů v řadě nativních aplikací od Applu, a to nejenom napřiklad u obrázků a tvarů v Keynote či Pages, ale třeba také v iMovie.

.