Zavřít reklamu
Apple CarPlay

Začátek týdne byl pro Tima Cooka, výkonného ředitele Applu, nabitý. V pondělí představoval nové produkty a hned v úterý musel předstoupit v rámci výroční schůze před akcionáře. Mluvilo se pochopitelně i o nových Watch, MacBooku nebo ResearchKitu, ale investory mnohem víc zajímala záležitost docela jiná: Tesla Motors a Elon Musk.

Předtím, než přišla na řadu keynote, bylo největším tématem v souvislosti s Applem auto, respektive elektromobil, na jehož výrobě údajně začali inženýři Applu pracovat. Na otázky ohledně zakladatele a výkonného ředitele Tesly Elona Muska, který je ve světě automobilů aktuálně něco jako býval Steve Jobs s Applem v technologiích, odpovídal Tim Cook poněkud vyhýbavě.

„Nemáme s nimi nějaké zvláštní přátelství. Přál bych si, aby Tesla nasadila CarPlay. Máme teď každou velkou automobilku a možná, že by se chtěla připojit i Tesla,“ odmítl ohledně aut a Applu prozradit Cook cokoliv více, než je veřejně známo. „Je to dobrý způsob, jak se vyhnout otázce?“ zeptal se pak rétoricky a investoři propukli v smích.

Některé akcionáře to ovšem neodradilo. Jeden nejmenovaný prohlásil, že nic ho nenadchlo od úplně prvního Macintoshe v roce 1984 tak jako elektromobil Tesla Model S, který si koupil. „Pokaždé, když ho vidím, odzbrojí mě. Blouzním, když si myslím, že by se tu mohlo také něco udát?“ ptal se šéfa Applu.

„Nechte mě zapřemýšlet, jestli mohu odpovědět ještě jinak,“ odvětil s úsměvem Cook. „Maximálně se soustředíme na CarPlay.“

elon-musk-tesla

Právě CarPlay je zatím jediná oficiálně oznámená iniciativa Applu směrem k automobilovému průmyslu. Jedná se o zavedení jakési verze iOS do palubních počítačů aut. S připojeným iPhonem můžete používat Mapy, vytáčet čísla, pouštět hudbu, ale také využívat aplikace třetích stran.

Podle zpráv z posledních týdnů ale Apple vyvíjí mnohem víc, než je pouze CarPlay. Mluví se dokonce po vzoru Tesly o celém autě a minimálně nejnovější posily naznačují, že se skutečně něco děje. Tim Cook ale zatím o ničem jiném než CarPlay nemluví.

„Víme, že když sednete do auta, nechcete se přenášet v čase o 20 let zpět. Rádi byste zažili stejnou zkušenost, kterou znáte mimo auto. O to se snažíme s CarPlay,“ vysvětlil investorům Cook.

Oblíbená myšlenka investorů a mnohých dalších, že by mohl Apple Teslu i spolu s Muskem koupit, tak zřejmě není na pořadu dne. Zejména pro akcionáře je ta představa nicméně lákavá, právě Musk je totiž jedním z mála, kdo by svým vizionářstvím mohl nahradit zesnulého Steva Jobse. Konkrétně k Tesle se Cook odmítl vyjádřit, ale že Apple neustále hledá nový talent, neskrývá.

„Za posledních 15 měsíců jsme koupili 23 firem. Snažíme se to dělat co možná nejtišeji, ale neustále se poohlížíme po nových talentech,“ prozradil Cook, jehož společnost má k dispozici zhruba 180 miliard dolarů v hotovosti a koupit by si tak mohla alespoň teoreticky jakoukoliv firmu, na kterou ukáže.

Minulý rok v jednom z rozhovorů pro Bloomberg Elon Musk prozradil, že byl osloven šéfem akvizic Applu Adrianem Pericou, ale odmítl sdělit podrobnosti o tom, jak moc velký zájem Applu byl. Zároveň možnou akvizici Tesly odmítl. „Když se maximálně soustředíte na vytvoření přesvědčivého masového elektromobilu, velice by mě znepokojoval jakýkoliv scénař s akvizicí, protože ať by to byl kdokoliv, odvádělo by nás to od tohoto úkolu, což vždy byl hnací motor Tesly,“ vysvětlil Musk.

Zdroj: The Verge

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Já nějak nerozumím, co je na Tesle vizionářské?Otázka elektromobilu není vizionářská, ale ekonomická. Zatím se ukazuje, že ekonomicky to bez dotací nefunguje a celé to stojí na sázce, že někdo najde fungující, udržitelný a zaplatitelný způsob uchovávání energie. A pokud ne, tak je milej Elon spíš Ufon.

  Ufon si akurat ty… ked sa bude rozdavat rozum, tak sa prosim prihlas

  Teslu nikto nedotuje okrem akcionarov, predaje su OK (az na Cinu, ale to je na inu debatu) a tento rok prichadzaju s novym modelom. V CR & SR beha okolo 15 Tesiel napriek tomu ake su tam podmienky

  „Podle tamních kolegů vytvořila Kalifornia zastoupena agenturou Air Resources Board (něco jako odbor pro zdroje vzduchu) pro Teslu Motors takový systém podpory, který ji společně s federálním příspěvkem a dalšími lokálními dotacemi umožňují doslova sponzorovat každý jeden prodaný Model S na území tohoto státu částkou až 45 000 dolarů. “

  Robil som o nich seminárku takže niečo a tom viem, a ak si ten članok čítal pozorne tak ta dotácia platí len na území Kalifornie…. Alebo chceš tvrdiť že Teslu dotujú aj z Bruselu??

  Proboha kde všude dostávají příspěvek nebo daňové zvýhodnění ať už pro továrnu nebo při pořízení jejich auta je plnej google a ne jenom v evropě, na to nemusím dělat seminárku(jenom Jižní amerika v tom moc nefrčí). Těch 450 mil $ co dostali na továrnu na baterky, kterou mají dohromady s Panasonikem taky není podpora a granty na výzkum a vývoj v oblasti uskladnění energie taky ne. Zelený socialismus není jenom v evropě…a mimochodem, ta baterka, když doslouží je taky „ekologickej poklad“.

  Musk není vizionář, je to podnikatel a pokud budu rasově nekorektní, tak mi dojde podle jména, jaká lobby ho tlačí ke státním penězům. Budiž mu ke cti, že se nestydí to přiznat.

  cize o com???? dotovanie, ne-vizionarstvo, Muskov povod… tvojou logikou teda PayPal, Tesla, SpaceX a Solar city boli Muskovi nanutene nejakou lobby? GTFO

  mam pocit ze nerozumies definicii co je vizionarstvo, nech ti je Google na dobrej pomoci

  Nechám stranou fakta, ty jsou dohledatelné, ale co je to za podporu Vašich tvrzení, že jste dělal seminářku? To je zárukou čeho? Že o tom něco víte? Co něco o tom víte? Víte to správně, nebo špatně? Jak dopadla práce? Četl ji někdo? Znamená to snad, že jste důvěryhodný? Nebo čeho je to důkazem? Nedávno mi známi napsal při debatě o jednom problému „já studoval na vysoké škole, měl jsem na to předmět, tak o tom musím vědět více, než Ty“. To byla veškerá jeho argumentace, nic konkrétní, výpočty, podklady, nic. O tom, že studoval snad jen jeden, nebo 2 semestry, nemluvě. Nebo je to něco jako „já studoval práva“. Na to můžu reagovat „a kde, v Plzni?“. Takže, napříště bude lepší argumentace, linkování na zdroje a podobně, bude to lepší, než jalové „niečo o tom viem“.

  Chcete napisat aj nieco k teme ci ste len potrebovali vymlatit 137 slov na poucovanie ako prispievat do diskusii?

  Moj argument bol zle podany, moja chyba – ja som odpovedal na samotny fakt, ze odpisovat Teslu ako nevizionarsku firmu len na zaklade toho ze cast biznisu vyuziva dotacie v US bez toho mi prislo scestne. Nemam ziadne ich akcie, takze nemam potrebu ich nejako hajit, no ich vynimocnost je prave vo vyuzivani legislativnych podmienok, technologickeho vyvoja a partnerstiev ako aj zaberom aktivit z inych Muskovych firiem ktore nepriamo pomahaju Tesle.
  Hadat sa ci to je manazerska zrucnost alebo vizionarstvo je mi pride scestne, ked okrem nich ziadna automobilka nieco podobne nerobila, no za par rokov vsetky budu.

  Nevím, jestli 137, ale jinak jsem opravdu chtěl jen poučit, protože k Tesle jsem se již vyjadřoval jinde. Tesla je pořád v červeném a ještě dlouho bude a to i když je dotovaná jak pomocí emisních povolenk (resp. ekvivalentu v Californii), tak díky dotacím na nákup vozidel a dalším dotacím. Jistě je to zajímavá snaha, ale vizionářskou bude moct být označena, až opravdu svět bude jezdit ve vozidlech na elektřinu. Zatím se to spíše nedaří. Nemluvě o tom, že nápad to není jejich (jeho), ale to zase až tak nevadí, je to asi jako, když Apple veme cizí nápad a přetaví ho v úspěch. Nepopírám zásluhy, ale modlit se k nim nebudu.

celý text

Čtěte více.