Zavřít reklamu

Apple v posledních měsících významně posiluje svým tým, který pracuje na projektech spojených s automobilovým průmyslem. Podle některých zpráv by mohl postavit vlastní elektrické auto, ale tyto spekulace zatím nechávají chladným Elona Muska, šéfa automobilky Tesla, která elektrická vozidla vyrábí.

Právě z Tesly přivedl Apple nejednoho inženýra, nicméně podle Muska se nejedná o jedny z nejdůležitějších zaměstnanců, které jeho firma měla, jak se snažil naznačit magazín Handelsblatt. „Důležití inženýři? Najali lidi, které jsme vyhodili. Apple vždycky v žertu nazýváme ‚Pohřebiště Tesly‘. Když to nezvládnete v Tesle, jdete dělat pro Apple. Nežertuji,“ uvedl v rozhovoru s německým magazínem Musk.

Jeho vozy – konkrétně Tesla Model S nebo nejnovější Model X – jsou zatím v čele vývoje elektrických aut, nicméně do tohoto segmentu automobilového průmyslu proniká stále více firem, a tak konkurence pro Muskovo impérium roste. Za pár let by se mohl přidat také Apple.

„Je dobré, že Apple míří a investuje tímto směrem,“ uvedl Musk, který však upozornil na to, že výroba aut je mnohem komplexnější než výroba telefonů nebo hodinek. „Pro Apple je ale auto další logická věc, aby konečně nabídli zásadní inovaci. Nová tužka nebo větší iPad to už samy o sobě nejsou,“ míní Musk, který je díky svému vizionářství a tahu na branku často přirovnáván ke Stevu Jobsovi.

Při rozhovoru s Handelsblattem se Musk neudržel ani menšího popíchnutí na adresu Applu. Na otázku, zda bere ambice Applu vážně, se smíchem odpověděl: „Podívali jste se někdy na Apple Watch?“ Jako velký fanoušek a uživatel jablečných produktů nicméně své vyjádření vzápětí sám krotil na Twitteru. K Applu rozhodně nenávist necítí. „Je to skvělá společnost s mnoha talentovanými lidmi. Miluju jejich produkty a jsem rád, že dělají elektrické auto,“ uvedl vše na pravou míru Musk, jemuž ale Apple Watch prozatím skutečně neimponují. „Jony se svým týmem vytvořil úžasný design, ale funkcionalita ještě není přesvědčivá. To bude až tak se třetí verzí,“ předpokládá Musk.

V oblasti elektroautomobilů se zatím o Apple skutečně příliš starat nemusí. Pokud vůbec někdy výrobce iPhonů s vlastním vozem vyrukuje, bude to nejdříve za několik let. Nicméně již nyní se do elektromotorů začínají ve velkém opírat ostatní automobilky a ačkoliv je Tesla v určitých fázích vývoje nadále daleko před všemi, musí každý svůj vůz významně dotovat, a tak bude muset na své pozici na výslunní v budoucnu zřejmě pilně pracovat.

Zdroj: Handelsblatt
Foto: NVIDIA

Všechny články autora

Diskuze k článku

    to jsou docela namyšlený slova. Takový lidi nemám rád. Smál bych se, kdyby Apple udělal svoje elektro auto a veřejností bylo přijímáno podstatně líp než Tesla..

    ehm, EM, takovej druhej steve jobs az na to ze je to spis technik nez marketak (co ma asi tak na kvalitu vyrobku vetsi vliv?),… apple ma momentalne problem s vydanim slusnejch hodinek, natoz pak elektromobilu :DDDD
    ale zajimalo by me, jestli taky az jednou apple vyda iCar, tak po pravidelnejch updatech iCarOS bude auto treba jezdit pomalejs, nebo se bude samo vypinat na dalnici, nebo se treba nerozjede nez to opatchujou….

    no, radsi verim v tomhle cloveku co dela rakety na cesty do vesmiru, nez firme co dela mobily a pocitace, kde precijen o lidskej zivot ani tak moc nejde ;]

celý text

Čtěte více.