Zavřít reklamu

Ve včerejších nočních hodinách jsme vás prostřednictvím článku informovali o tom, že Apple vydal macOS 10.15.5. Nejedná se sice o bůhvíjak velkou aktualizaci, ale i přesto macOS 10.15.5 přináší jednu skvělou funkci. Tato funkce se nazývá Správa kondice baterie a ve zkratce dokáže prodloužit celkovou životnost baterie vašeho MacBooku. Pojďme se společně v tomto článku podívat na to, co přesně tato nová funkce umí a na ostatní informace, které byste o ní měli vědět.

Kondice baterie v macOS

Pokud jste si po přečtení nadpisu řekli, že tuto funkci už odněkud znáte, tak máte pravdu – podobná funkce se totiž nachází v iPhonech 6 a novějších. Díky ní si můžete zobrazit maximální kapacitu baterie, a také fakt, zdali baterie podporuje maximální výkon zařízení. V macOS 10.15.5 se Správa kondice baterie taktéž nachází pod položkou Kondice baterie, kterou najdete tak, že vlevo nahoře klepnete na ikonu , a poté z menu vyberete Předvolby systému… V novém okně se poté stačí přesunout do sekce s názvem Úspora energie, kde už vpravo dole možnost Kondice baterie najdete.

V této sekci předvoleb najdete kromě stavu baterie (normální, servis, atp.) možnost Správa kondice baterie, která je ve výchozím nastavení aktivovaná. Apple tuhle funkci popisuje následovně: Maximální kapacita se snižuje podle stáří baterie, aby se prodloužila její životnost. Ne každému uživateli může být ale jasné, co tím Apple myslí. Správa kondice baterie v macOS 10.15.5 zpomaluje chemické stárnutí baterie. Pokud je funkce aktivní, tak macOS sleduje teplotu baterie, společně se „stylem“ jejího nabíjení. Po delší době, kdy systém nasbírá dostatek dat, vytvoří jakési „schéma“ nabíjení, pomocí kterého systém může snížit maximální kapacitu baterie. Je všeobecně známé, že se baterie nejraději pohybují v rozmezí od 20 do 80 % nabití. Systém tak nastaví jakýsi „snížený strop“, po který se baterie může nabít, aby došlo k prodloužení její životnosti. Na druhou stranu však v tomto případě dochází k tomu, že MacBook vydrží na jedno nabití méně (právě kvůli již zmíněné snížené kapacity baterie).

Pokud to převedeme naprosto jednoduše do laického slovníku, tak po aktualizaci na macOS 10.15.5 je váš MacBook nastaven tak, aby se snažil šetřit všeobecnou životnost baterie. Pokud však po MacBooku požadujete maximální výdrž, a to na úkor životnosti baterie, tak byste měli pomocí výše uvedeného postupu funkci Správa kondice baterie vypnout. Svým způsobem se tato funkce podobá Optimalizovanému nabíjení baterie z iOS, kdy se váš iPhone přes noc nabije jen na 80 % a pár minut před vstáváním nabíjení opět aktivuje. Díky tomu se baterie nenachází celou noc nabitá na 100 % a nesnižuje se tak její životnost. Na závěr dodám, že je tato funkce k dispozici jen u MacBooků s konektorem Thunderbolt 3, tedy u MacBooků 2016 a novějších. Pokud funkci v Předvolbách systému nevidíte, tak buď nemáte aktualizováno, anebo máte MacBook bez Thunderbolt 3 portu. Zároveň je nutné podotknout, že se při omezení maximální kapacity baterie v horní liště nebude zobrazovat při omezeném nabití například 80 %, ale klasicky 100 %. Ikona v horní liště jednoduše počítá se softwarem nastavenou maximální kapacitou baterie, ne tou reálnou.

.