Zavřít reklamu

Zatímco zářijové představení nových iPhonů a Apple Watch mnohé nenadchlo či dokonce zklamalo, do úterní keynote se vkládají velké naděje. 30. října 2018 v 15.00 středoevropského času začne Apple s největší pravděpodobností představovat budoucnost iPadu a Macu. O čem bude řeč a co všechno je možné od úterní konference očekávat, vám prozradí následující odstavce. 

iPad Pro

O spekulacích týkajících se nového iPadu jsme zde na Jablíčkáři poměrně bohatě informovali. Hlavní novinkou aktualizovaného iPadu Pro by měl být displej s užšími okraji a chybějícím tlačítkem Domů. Zanikla by tak možnost odemykání pomocí Touch ID, které by mělo po vzoru iPhonů nahradit Face ID. Zmizet by měl z iPadů sluchátkový jack a možná i Lightning konektor pro nabíjení, který by mohl být nahrazen portem USB-C.

Na rozdíl od iPhonů by se iPadům měl vyhnout tzv. notch, tedy výřez v horní části obrazovky, nicméně v porovnání s nejnovějšími iPhony budou okraje okolo displeje o poznání širší. iPhony užívají OLED displej, ten se však u nové generace iPadu nepředpokládá. 

Dále existují spekulace o tom, že by u nového iPadu mělo z poněkud nejasných důvodů dojít k přesunutí (případně přidání) Smart Connectoru sloužícího k připojení klávesnice na kratší stranu tabletu. S tím souvisí i spíše nepravděpodobná domněnka o tom, že by zmíněné Face ID mělo fungovat pouze v režimu na výšku. Podle všech dosavadních indícií bude skenování obličeje fungovat i v horizontální poloze tabletu, což bude přidaná hodnota oproti iPhonů X, XS a XS Max.

Že nový iPad Pro bude po designové stránce značně upraven, dokazuje také ikona zařízení přímo od Applu. Tu včera večer objevil zahraniční magazín 9to5mac v kódech aktuálně testovaného iOS 12.1, který by měl společně s debutem iPadu vyjít pro veřejnost.

ipadpro2018-ios-12-icon

iPad mini

Menší a levnější verze iPadu už nebyla delší dobu aktualizována, ale naděje jí svitla v okamžiku, kdy známý analytik Ming-Chi Kuo pronesl, že podle něj Apple připravuje vylepšenou verzi iPadu mini. Podle Kua není jisté, zda se nového modelu dočkáme již v úterý, nebo až na začátku příštího roku. Není též jasné, jaká vylepšení by se menšího iPadu týkala.

Apple Pencil

Druhé verze velmi populárního jablečného stylusu bychom se měli dočkat společně s vylepšeným iPadem Pro. Měla by mít obměněný design a kromě vylepšených funkcí by mělo být možné ji připojit k zařízení bez nutnosti využití Lightning portu. Připojování by tak pravděpodobně probíhalo podobně jako u sluchátek AirPods a bylo by díky tomu jednodušší stylus využívat mezi více zařízeními.

Apple Pencil 2 concept

 

MacBook a/nebo MacBook Air

Velká očekávání vzbuzuje dlouho neaktualizovaný MacBook Air. Není zřejmé, zda Apple plánuje zachovat řadu s přízviskem Air nebo pokračovat pouze se jménem MacBook. V každém případě se nejeden uživatel shodne na tom, že především třináctipalcová verze MacBooku Air, která byla pro mnohé vstupním kouskem do světa jablečných počítačů, už je i přes svou trvající popularitu poněkud zastaralá a její vylepšení je více než nutné. 

Očekává se proto hlavně přidání Retina displeje, jehož absence dosud byla jedním z hlavních úskalí tohoto modelu. Dále lze předpokládat užší okraje okolo displeje po vzoru MacBooku a MacBooku Pro a pochopitelně i výkonnější vnitřnosti. 

Mac mini

Na Macu mini už Apple údajně delší dobu pracuje a novou verzi by mohl veřejnosti představit už na úterní konferenci. O vylepšení malého stolního počítače už se mluví delší dobu, tentokrát to však vypadá velmi nadějně. Mac mini byl naposledy aktualizován před čtyřmi lety a vylepšení do podoby současných ideálů by přišlo vhod. Podrobnější informace o chystaných změnách zatím nejsou k dispozici.

Možná přijde i AirPower…

Podle Ming-Chi Kua bychom se v na říjnové konferenci měli dočkat i upgradu iMacu, který by disponoval osmou generací procesorů Intel a vylepšenou grafikou. Dále existují spekulace o tom, že by se před rokem odhalená nabíjecí podložka AirPower přeci jen mohla dostat do prodeje a spolu s ní pouzdro pro bezdrátové nabíjení AirPods. A možná nás Apple nechá i nahlédnout do budoucnosti modelu Mac Pro.

Nad úterní konferencí visí mnoho otazníků a celý jablečný svět bude s napětím sledovat, co nám Apple nakonec v New Yorku představí.

Apple AirPower
.