Zavřít reklamu

Kdo se dopravuje městskou hromadnou dopravou, popřípadě často cestuje mezi městy, mi jistě dá za pravdu, jak je užitečné mít při sobě v nějaké formě odjezdy všech těch autobusů, vlaků a tramvají. Pro některé lidi je možná dostačující mobilní verze IDOSu v telefonu, jiný si vystačí s vytisknutými jízdními řády. Každopádně nejpohodlnější způsob k vyhledávání spojení je nepochybně aplikace v našem telefonu. Jednou z nich jsou právě Connections.

Connections v sobě obsahují přístup k veškerým spojením, které na stránkách IDOSu najdete, což znamená vlaky, autobusy i MHD. Slovenské uživatele jistě potěší, že zde najdou vlaky a autobusy i na slovenském území, aplikaci tak mohou využít i naši bratia. Každopádně její plnohodnotné využití mají k dispozici pouze uživatelé čeští. Aplikace samotná neobsahuje žádnou databázi spojů, je tedy odkázaná čistě na internet. V tom tkví hned několik výhod – aplikace zabírá minimum místa, nemusíte řešit stahování nových souborů databáze a vyhledané spoje jsou vždy aktuální. Navíc objem dat stažených při hledání je opravdu minimální. Majitelé iPhonu 3GS/4 ocení i multitasking, které Connections podporují.

Hned po spuštění aplikace se vám zobrazí výpis naposledy hledaného spoje. Dostanete se k němu i po zavření aplikace bez toho, abyste ho museli opět hledat, což ocení hlavně majitelé přístrojů nepodporujících multitasking. Nejprve je třeba si zvolit typ jízdního řádu. To provedete přes ikonku letadla vlevo dole. Hned na prvních pozicích je meziměstská přeprava, pod ní pak abecedně seřazená města pro MHD. Tím to ale nekončí, jelikož tento seznam je dynamický a podle GPS polohy určí, ve kterém městě se nacházíte. Dané město tak uvidíte hned na první pozici, tím odpadá případné listování v abecedním seznamu.

Hledání spojů

K hledání pak slouží ikonka lupy v horní části vpravo. Po stisknutí nahoře vyjede formulář Odkud/Kam. Jakmile začnete psát, aplikace vám bude sama našeptávat stanice (lze vypnout) a po kliknutí na ni ji doplní a automaticky přesune se k dalšímu zadání nebo přímo k vyhledání spojení. Nechybí tlačítko pro prohození polí a pro změnu času, pokud chcete jiný než ten aktuální.

Pokud nechcete zadávat zastávky ručně, můžete využít další způsoby po kliknutí na modrou ikonku v poli. Nejpůsobivějším je asi podle vaší polohy. Aplikace podle GPS určí vám nejbližší zastávku a pak jen stačí zadat tu cílovou (popř. výchozí). Tato polohová služba bohužel funguje jen pro meziměstské vlaky a autobusy a v několika velkých městech (Praha, Brno, Ostrava) pro MHD. To je dáno GPS údaji stanic, které pro menší města bohužel v databázi IDOSu chybí.

Další možností je vložení spoje z historie hledání nebo z oblíbených. Každá zastávka, kterou během používání zadáte, se vám automaticky uloží do historie. Odtud pak můžete zastávku vybrat a pokud je mezi nimi nějaká, kterou používáte často, označením hvězdičkou si ji přidáte do oblíbených. Můžete si tak časem ušetřit spoustu psaní. Nechybí ani možnost si zastávky jak z historie, tak z oblíbených odebrat.

Vyhledávání je opravdu rychlé a výsledky se vám načtou téměř okamžitě. Těch může být až pět v závislosti na nastavení a není problém si nechat zobrazit další. Seznam výsledků nás poté informuje o linkách, kterými pojedeme, čase odjezdu/příjezdu a délce trasy a spoje. Doplněn je pěknými ikonkami dopravních prostředků. Po rozkliknutí spoje se dostaneme do jeho detailu. Můžeme tak vidět, kdy a kde budeme přestupovat.

Odtud lze dále spoj odeslat přes SMS, e-mailem (kde se nám zobrazí jako jednoduchá HTML tabulka), zobrazit zastávky na mapě, zadat spoj přes plnou internetovou stránku IDOSu, kde budete přesměrováni do Safari, a nově přidat spoj do kalendáře. Poslední zmíněná funkce přibyla s příchodem iOS 4 a umožní vám tak mít spoj včetně jeho detailů v kalendáři včetně připomínky. Nemělo by se vám tak stát, že na spoj zapomenete a vlak/autobus/metro vám ujede.

Záložky

Velce užitečnou záležitostí je ukládání spojů. To probíhá dvěma způsoby: offline a online. V prvním případě se vám uloží konkrétní výpis spojů v daném čase a máte k němu přístup bez připojení k internetu (což využijí hlavně majitelé iPodu touch). V tom druhém se uloží pouze zadání spoje a výsledky se načítají pro aktuální čas z internetu. Uložené spoje poté najdete v záložkách dole.

Menší vychytávkou je pak možnost prohodit výchozí a cílovou stanici v záložce. Stačí na daném spoji chvíli podržet prst a spoj se vám otočí. Nemusíte tak mít uložené spoje na obě strany, ušetříte si tím spoustu záložek a budete v nich mít lepší přehled. Mimoto si můžete záložky libovolně přejmenovat nebo změnit jejich pořadí.

Poslední funkcí je sledování vlaku. Zde zadáte jeho číslo (třeba EC 110) a aplikace vám zobrazí jeho polohu a ukáže případné zpoždění, což se hodí hlavně na dálkové cesty vlakem. Aplikace tedy nabízí snad všechny funkce, které najdete na plném IDOSu. Jedinou chybějící věcí je nastavení počtu přestupů, ovšem zde aplikace naráží na omezené možnosti mobilní verze IDOSu, kterou využívá.

Kdo Connections používá už delší dobu, možná zaznamenal dočasnou nefunkčnost aplikace (padání při hledání spoje), pokud se snažil vyhledat spoj přes mobilní internet jednoho z českých operátorů. Důvodem bylo vypršením smlouvy s Chaps, poskytovatelem veškerých dat, který pak uživatele mobilní sítě tohoto operátora přesměrovával na plnou verzi IDOSu, odkud aplikace data získávat nemohla. Tento nešvar naštěstí vyřešil nedávný update, po kterém vše funguje, jak má.

Jediný problém tak může nastat u uživatelů se starší verzí systému 3.x, který aplikace nepodporuje. Pro ně autor připravuje „Connection Old“, což je totožná aplikace okleštěná o některé funkce využívající právě iOS 4.

Všem, co jakkoliv využívají MHD a meziměstskou dopravu, můžu Connections vřele doporučit. Jako Pražák bez auta využívám aplikaci denně a bez ní bych byl už asi jako bez ruky. Aplikace je profesionálně zpracovaná a také moc pěkně vypadá, k čemuž přispívá i „HD grafika“ pro iPhone 4. V App Store ji najdete za adekvátní cenu 2,39 €.

iTunes link - 2,39 € 
.