Zavřít reklamu

Apple oznámil vítěze Apple Music Award 2021, což je každoroční ocenění, které vybírá ty nejlepší umělce, kteří během roku v rámci služby excelovali svou tvorbou. A protože je streamovací platforma Applu relativně mladou, jedná se teprve o třetí udělování těchto cen. Navazuje tak již na mnohaletou tradici oceňování nejlepších aplikací a her. 

Apple Music Awards oceňují úspěchy v hudbě v pěti různých kategoriích: Umělec roku, Skladatel roku, Průlomový umělec roku, Nejlepší skladba roku a Nejlepší album roku. Vítězové jsou vybíráni postupem, který odráží jak redakční perspektivu Apple Music, tak to, co posluchači po celém světě v rámci platformy nejvíce poslouchají.

The Weeknd jako Globální umělec roku 

Kanadský R&B a popový zpěvák The Weeknd byl zvolen umělcem roku. Jeho album After Hours rychle překonalo jeden milion „předobjednávek“ na Apple Music a je také vůbec nejpřidávanějším albem všech dob mužského umělce této platformy. Album také drží rekord za nejvíce streamované album R&B/Soul za první týden od vydání, a to hned v 73 zemích.

Ocenění získala i teprve 18letá zpěvačka Olivia Rodrigo. Její album SOUR přineslo nejvyšší streamy prvního týdne od vydání alba po celém světě, přičemž všech přítomných 11 skladeb je pořád umístěno v Daily Top 100: Global chart, stejně jako v Daily Top 100 v dalších 66 zemích. Ceny si odnesla hned tři, a to za Průlomový umělec roku, Album roku a Skladba roku. Zpěvačka a instrumentalistka HER byla oceněna jako Skladatelka roku, a to díky svému oceňovanému albu Back of My Mind, které bylo v týdnu vydání jedním z nejvíce streamovaných R&B/soulových alb celého Apple Music.

Letos Apple Music Award také zavedlo novou kategorii, která oceňuje místní umělce z pěti různých zemí: Afriky, Francie, Německa, Japonska a Ruska. Společnost říká, že toto oceňuje umělce, kteří měli největší vliv na kulturu a žebříčky ve svých příslušných zemích a regionech. Ocenění pro různé lokace si odnesli následující interpreti: 

  • Afrika: Wizkid 
  • Francie: Aya Nakamura 
  • Německo: RIN 
  • Japonsko: OFFICIAL HIGE DANDISM 
  • Rusko: Scriptonite 

Od 7. prosince 2021 pak bude Apple v rámci Apple Music a aplikaci Apple TV přinášet speciální obsah s rozhovory a dalšími bonusy souvisejícími s oceněnými hudebníky. Více podrobností lze nalézt na webových stránkách společnosti Apple. 

Apple Design Awards 

Jak to tak vypadá, máme zde novou tradici vyhlašování cen. Tu první zavedl Apple v případě právě Apple Design Awards, jejichž první ročník se však konal už v roce 1997, tehdy nicméně pod označením Human Interface Design Excellence Awards. I tyto ceny se však rozdávaly v rámci jeho Worldwide Developers Conference, tedy WWDC, což se nezměnilo ani v letošním ročníku, který tak byl již 25. V roce 2013 pak toto ocenění doprovázelo i to týkající se studentů, které neslo označení Student Scholarship Design Award.

V rámci Apple TV+ se Apple s udílením vlastních cen (zatím) neangažuje. Jestli tomu tak bude v budoucnu, je otázkou. Ve filmové tvorbě totiž spoléhá spíše na světová ocenění, která mají také patřičnou váhu. To ostatně dává i smysl, protože sám zatím nemá příliš z čeho vybírat, a meziročně toho obsahu zas tak nepřibývá. Navíc je zde rozdíl oproti Apple Music, protože v Apple TV+ se jedná výhradně o jeho vlastní obsah. V podstatě by tak ceny za produkci udílel v každém případě sám sobě, a to by mohlo působit poněkud nešťastně. 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více